Môj účet
Prihlásiť sa
Menu

Najlepší vegánsky proteín | RECENZIA 2024

Čo sú to rastlinné proteíny?

Rastlinné (vegánske) proteíny sú kategórie proteínových nápojov pochádzajúcich čisto z rastlinných zdrojov. Najčastejšie sú vyrobené zo strukovín (sója, hrach, cícer, šošovica), obilnín (ryža, quinoa), konope alebo tekvicového proteínu.​ 

Pre koho je vegánsky proteín vhodný?

Proteín pre vegánov dávno nie je len obľúbeným suplementom vyznávačov rastlinnej stravy. Rastlinné proteíny sú vhodným zdrojom bielkovín pre tých, čo trpia intoleranciou laktózy a alergiou na mliečnu bielkovinu. Vegánske proteínové prášky sú v drvivej väčšine tiež bez lepku, preto sú vhodné aj pre celiakov. Vegan proteíny užíva aj mnoho ľudí len na oživenie a spestrenie jedálnička.

Ako vybrať vegán proteín?

Malou nevýhodou jednozložkových rastlinných proteínov je to, že neobsahujú kompletné aminokyselinové spektrum, tzn. zastúpenie určitej aminokyseliny nie je v potravine dostatočné, hovorí sa tomu limitné aminokyseliny (u obilnín sa jedná o esenciálnu aminokyselinu lyzín). Pri nákupe rastlinného proteínu je preto lepšie vybrať zmes viacerých zdrojov bielkovín. Vďaka vzrastajúcej obľube vegánskych proteínov, výrobcovia už dávno vedia, ako kombinovať rastlinné bielkoviny, aby ste v proteínovom nápoji doplnili všetky esenciálne aminokyseliny.

Najlepšie vegánsky proteín recenzie
 

BiotechUSA Vegan Protein

Obľúbený proteín pre svoju chuť a zloženie. Rastlinný proteín obsahuje ako hlavný zdroj bielkovín hrachový, ryžový izolát a múku z quinoy, čím pokryje kompletné spektrum esenciálnych aminokyselín. Je úplne bez lepku, cukru a laktózy. Neobsahuje ani žiadne umelé sladidlá a farbivá. Vyberať môžete zo 7 príchutí.


Reflex Plant Based Protein

Tento proteín tiež obsahuje kompletný aminokyselinový profil z čisto rastlinného zdroja. Skladá sa z hrachového izolátu, izolátu hnedej ryže a tekvicového proteínu. Vegánsky proteín od Reflexu navyše obsahuje probiotické kultúry pre ešte lepšiu vstrebateľnosť. Navyše obal proteínu je plne rozložiteľný, ekologický a vhodný na kompostovanie.


Nutrend Delicious Vegan Protein

Vegánsky proteín od Nutrendu sa skladá zo 4 zdrojov rastlinných bielkovín. Obsahuje hrachový proteínový izolát, cícerový koncentrát, konopný a tekvicový proteín. Má pridanú aj zmes obilnín (ovos, amarant, pohánka, proso a quinoa). Proteín obsahuje navyše tráviace enzýmy, ktoré podporia lepšiu vstrebateľnosť proteínu.


PEScience Vegan Select Protein

Obľúbený americký rastlinný proteín, ktorý sa vyznáva skvelými výraznými chuťami nezostáva pozadu. Vegánsky proteín obsahuje hrachový a ryžový proteínový koncentrát. Aminokyselinový profil hrachového proteínu je najslabší, profil ryžových bielkovín je najsilnejší. Kombinácia týchto dvoch proteínových dosahuje profil aminokyselín, ktorý je takmer identický s mliekom alebo vaječným proteínom.


Perfect Sports Diesel Vegan 100% Plant Based Protein

Plnohodnotná rastlinná zmes 5 zdrojov bielkovín. Zmes fava fazule, kanadského hrachu, bio tekvice, hnedej ryže a zemiakového proteínu. Pre jeho jemnosť je doladený kokosovým mliekom a je sladený stéviou.


Czech Virus Viaczložkový protein MPS-5 PRO Vegan

Zložený z 5 druhov vegánskych bielkovín, neobsahuje umelé farbivá ani arómy a je sladený sukralózou a steviol-glykozidy. Kvalitné zloženie dopĺňajú tráviace enzýmy papaín a bromelaín. Obsahuje hrachový proteínový izolát, ryžový proteínový izolát, arómu, kokosový proteín, tekvicový proteín a mandľový proteín.


Ako správne používať rastlinný proteín?​ 

Spôsob použitia rastlinného proteínu v prášku nepozná hraníc. Vegan proteíny sú ideálne na konzumáciu samostatne s vodou či rastlinným mliekom. Rastlinný proteín môžete primiešať do svojej obľúbenej kaše, mosli alebo si z neho urobiť lahodné smoothie s ovocím. Využijete ho aj pri pečení, kedy dezertom dodáte kvalitnú dávku bielkovín. Navyše ak použijete ochutený proteín nie je často potrebné pridávať žiadne iné sladidlo alebo cukor.

Ako dávkovať proteín? Kedy užívať proteínový prípravok?

Kedy si dať proteín? Proteínový prípravok je možné konzumovať prakticky kedykoľvek počas dňa na doplnenie požadovaného príjmu bielkovín. V tréningové dni je vhodné konzumovať jednu dávku proteínu po tréningu.

Ako chutí vegánsky proteín?

Rastlinné proteíny majú hutnejšiu konzistenciu a môžu občas trochu padať na jazyk. Na rozdiel od srvátkového proteínu, z ktorého sa stane nápoj pripomínajúci mliečny shake, u vegán proteínu môžete stále cítiť štruktúru prášku. Je to spôsobené tým, že rastlinný proteín nie je 100% rozpustiteľný vo vode, ale výrobcovia už vedia proteín spracovať na úplne jemnučký prášok, kde štruktúru často ani nespoznáte a tráviace enzýmy vo vašom zažívacom trakte si poradia s tým, aby sa všetko dokonale vstrebalo.

Autor článku: Tereza Fuková


Mohlo by vás zajímat:

Proteíny: Dávkovanie, kedy a ako užívať proteín?

Bielkoviny sú potrebné na regeneráciu svalovej hmoty poškodenej intenzívnym tréningom a na dodanie potrebného množstva aminokyselín potrebných na tvorbu bielkovín, ktoré podporujú rast svalov.

Ako vyťažiť maximum z rastlinných zdrojov bielkovín?

Rastlinná strava je čoraz populárnejšia. Ak na sebe pracujete a prechádzate na vegetariánsku alebo vegánsku stravu, uistite sa, že máte dostatok bielkovín.

Sleduj nás: