Môj účet
Prihlásiť sa
Menu

Vitamín D3

✅ Čo je vitamín D a ako funguje?

Vitamín D je jedným zmála vitamínov, ktoré si naše telo dokáže vytvoriť samo vďaka UVB žiareniu zo slnka. Takto získaný vitamín by ale, hlavne mimo letných mesiacov, nestačil. Preto je pre nás dôležitý aj druhý zdroj, každodenný jedálniček, prípadne doplnky stravy.

✅ Aký je rozdiel medzi vitamínom D3 a D2?

Vitamín D je v skutočnosti celou skupinou vitamínov, respektíve prohormónov, ktoré organizmus premení na vitamín D. Pokiaľ sa vystavíte slnečným lúčom, do vášho tela bude prúdiť najznámejší zo skupiny, vitamín D3 (cholekalciferol). Získať ho môžete aj vďaka konzumácii rýb, vajec a mliečnych výrobkov, ale aj ľanového oleja. To s vitamínom D2 (ergokalciferol) je to zložitejšie, vo väčšom množstve sa vyskytuje v hubách. Nie je náhodou, že u doplnkov stravy nájdete vitamín D vo forme D3. Dôvodom je skutočnosť, že vitamín D3 je účinnejší a efektívnejší ako D2.

✅ Pre koho je vitamín D3 vhodný a kto by ho mal užívať?

Z dát vyplýva, že nedostatočný príjem vitamínu D v strave má 95% slovenskej populácie. Či k nim patríte, môžete zistiť vďaka krvnému testu - vaša hodnota by sa mala pohybovať v rozmedzí od 100 do 125 nmol/l. Pretože doplnenie vitamínu D je vhodné pre tých, u ktorých jeho príjem zo stravy a slnka nie je dostatočný, možno povedať, že užívanie doplnkov stravy by mali zvážiť takmer všetci. Potreba vitamínu D pritom stúpa v určitých skupinách, vrátane seniorov, športovcov a fyzicky aktívnych ľudí.

✅ Aké sú účinky vitamínu D3 pre zdravie?

Podľa odhadov zastáva vitamín D v našom organizme približne 200 funkcií. Najčastejšie je spájaný so vstrebávaním minerálov (vápnika, fosforu a horčíka) as podporou imunitného systému. Vie toho ale oveľa viac.

 • Vitamín D prispieva k normálnemu vstrebávaniu/využitiu vápnika a fosforu
 • Vitamín D prispieva k normálnej hladine vápnika v krvi
 • Vitamín D prispieva k udržaniu normálneho stavu kostí
 • Vitamín D prispieva k udržaniu normálnej činnosti svalov
 • Vitamín D prispieva k udržaniu normálneho stavu zubov
 • Vitamín D prispieva k normálnej funkcii imunitného systému
 • Vitamín D sa podieľa na procese delenia buniek

Jeho nedostatok je spájaný s poruchou svalovej koordinácie a sily (sarkopéniou), nižšou vytrvalosťou a môže súvisieť aj s rozvojom vysokého krvného tlaku, diabetu 2. typu alebo ischemickou chorobou srdca. Vzhľadom na to, že vitamín D3 hrá dôležitú úlohu pri vstrebávaní vápnika a fosforu do kostí, môže sa prejaviť jeho deficit aj únavovými zlomeninami.

BrainMax Vitamin D3 & K2, D3 5000 IU / K2 jako MK7 150 mcg 100 kapsúl

Synergická kombinácia esenciálnych vitamínov D3 a K2, zohráva dôležitú úlohu v zdraví kostí, zubov, ciev a najnovšie štúdie naznačujú, že sa jedná o veľmi dôležité vitamíny pre podporu imunity.

Now Foods Vitamin D3 a K2 1000 IU 120 kapsúl

Vitmín D3 a K2, čo sú dva v tukoch rozpustné vitamíny, ktoré majú mnoho benefitov pre zdravie kostí, zubov a kardiovaskulárneho systému a pre správnu funkciu imunitného systému.
 

✅ Ako správne vitamín D3 užívať?

Doplnky stravy obsahujúce vitamín D3 užívajte vždy spolu s jedlom, ideálne bohatým na tuky (napr. mliečnymi výrobkami). Tie zvyšujú jeho vstrebateľnosť a využiteľnosť. Zvýšená konzumácia vitamín D3 je vhodná najmä v prípade, že užívate doplnky stravy obsahujúce vápnik. Vitamín D3 je totiž nevyhnutný na lepšie využitie a vstrebávanie vápnika a fosforu z čreva do krvného obehu. Na jeho činnosť nadväzuje aj vitamín K2, ktorý následne aktivuje enzýmy prenášajúce vápnik do kostí a zubov a podieľa sa tak na ukladaní vápnika tam, kde je potrebný. To je dôvod, prečo by mali vitamíny D3 a K2 patriť k sebe. Aj preto je k dispozícii mnoho doplnkov stravy obsahujúcich túto kombináciu.

Pravdou je, že odporúčaná denná dávka vitamínu D sa v jednotlivých krajinách líši, okrem iného kvôli rôznej miere slnečného žiarenia, ktorému sme priemerne vystavení. Na rozdiel napríklad od vitamínu C sa odporúčaná denná dávka vitamínu D v závislosti od veku a pohlavia výrazne nelíši. Všeobecne je v dospelosti odporúčané konzumovať 15 µg denne, pričom u seniorov a ďalších skupín, vrátane športovcov s vyššími nárokmi na regeneráciu, táto hodnota stúpa. V posledných rokoch sa ukazuje, že príjem 15 µg vitamínu D denne nie je na dosiahnutie optimálnej hladiny vitamínu D dostatočný a uvádzaná je tak často aj hodnota 25 až 50 µg denne (teda 1000 až 2000IU). Aj pri doplnkoch stravy s vitamínom D3 platí, že je potrebné vždy sa riadiť pokynmi výrobcu.

Na našom e-shope nájdete prémiové doplnky stravy s rôzne vysokým obsahom vitamínu D3. Aj keď väčšina doplnkov stravy obsahuje kapsule s rybím tukom, kúpiť si môžete aj produkty vhodné pre vegánov.

Zobraziť viac
Zobraziť menej
Zobraziť viac
Zobraziť menej
Filtry
Zobrazené 77 produktov
 • Značky
 • Príznaky
 • veľkosť balenia
 • príchuť
zobraziť ďalšie produkty
skryť ďalšie produkty
Upresniť filtre
Zoradiť podľa: