Môj účet
Prihlásiť sa
Menu

Creapure kreatín monohydrát

Čo je kreatín creapure a ako funguje?

Kreatín je jedným z najviac skúmaných doplnkov a dá sa povedať, že jeho pravidelné dopĺňanie vedie k zvýšeniu sily a rastu svalovej hmoty spolu s kvalitnou stravou a silovým tréningom.

Kreatín je organická látka telu vlastná, ktorá je súčasťou mnohých potravín. Ak sa snažíte o nárast svalovej hmoty, množstvo kreatínu z potravín pravdepodobne nepokryje dostatočnú dávku, a preto je vhodné zaradiť kreatín ako doplnok stravy.

Čo je kreatín Creapure?

Creatine Creapure je obchodný názov pre kreatín monohydrát, ktorý vyrába nemecká spoločnosť AlzChem Trostberg GmbH. Creapure je značka, ktorá je známa vysokou čistotou a kvalitou kreatínu.

Creapure je špeciálna forma kreatínu, ktorá sa vyrába pomocou pokročilej technológie a vyznačuje sa vysokou čistotou. Je vyrobený z najčistejších zložiek. Creapure sa vyrába aj podľa prísnych noriem kvality a často sa považuje za jednu z najčistejších a najúčinnejších foriem kreatínu na trhu.

Kedy a ako užívať kreatín creapure?

Pri užívaní kreatínu máte viacero možností, ako kreatín užívať:

Cyklovanie:
Fáza nasýtenia (naplnenia) zvyčajne trvá 5-7 dní. Počas týchto dní sa užíva vyššia dávka kreatínu, približne 15-20 g, a môže sa rozdeliť počas dňa. Vyšší príjem kreatínu počas nasycovacej fázy vedie k rýchlejšiemu vytváraniu svalových zásob kreatínu. Podľa štúdií sa v dlhodobejšom horizonte (približne po mesiaci) takýto rozdiel v hladinách kreatínu nepozoroval a prebytok sa vylučuje močom. Po tomto období sa zásoby doplnia a ďalšie dávkovanie kreatínu sa zníži na 5 g denne, najlepšie počas tréningového obdobia. Hladina kreatínu vo svaloch sa udržiava na rovnakej hodnote. Najčastejšie sa používajú cykly trvajúce 4 - 6 týždňov, po ktorých nasleduje niekoľkotýždňová prestávka (2 - 3 týždne).

Trvalé užívanie kreatínu:
V tomto prípade sa používa stále rovnaká dávka, najčastejšie 5 g kreatínu denne počas tréningového obdobia a v netréningový deň kedykoľvek počas dňa. Táto metóda nie je taká pôsobivá (z vizuálneho hľadiska), ale je podstatne lacnejšia a dosiahnete pri nej rovnaké výsledky ako pri cyklickej a nasycovacej fáze, len o niečo pomalšie. 


Dávkovanie kreatínu - ako užívať kreatín, koľko a kedy?

Kreatín je svalový energizér, ktorý priamo zvyšuje svalový výkon. Látka, ktorá podporuje rast svalovej hmoty a nepriamo znižuje hladinu podkožného tuku. Viete však, ako ho užívať, koľko a kedy?


Ako dlho trvá, kým kreatín kreapure začne účinkovať?

Účinky kreatínu nie sú viditeľné okamžite. Účinky kreatínu sa prejavia počas prvých 2 až 4 týždňov pravidelného užívania. Počas tejto doby dochádza k postupnému zvyšovaniu hladiny kreatínu vo svalovom tkanive. Záleží tiež na tom, či sa rozhodnete pre nasycovaciu (plniacu, dobíjaciu) fázu. Fáza nasýtenia, ktorá zahŕňa vyššie dávky kreatínu v prvých dňoch, má za cieľ urýchliť nasýtenie svalov kreatínom. Počas tejto fázy môžete zaznamenať nárast plnosti a hmotnosti svalov. Vo fáze udržiavania, ktorá nasleduje po fáze plnenia, sa hladina kreatínu vo svalovom tkanive udržiava na stabilnej úrovni. Počas tejto fázy môžete začať pozorovať ďalšie výhody kreatínu, ako je zlepšenie fyzickej výkonnosti, zvýšenie sily a vytrvalosti počas intenzívneho tréningu.

Ako a kedy užívať kreatín kreapure? 

Existuje niekoľko názorov na to, kedy je najlepšie užívať kreatín. Treba poznamenať, že načasovanie užívania kreatínu je vecou osobných preferencií a neexistuje jednoznačne najlepší čas. Najdôležitejšia je pravidelnosť užívania kreatínu a dodržiavanie odporúčaného dávkovania. Tu je niekoľko možností:

 • Kreatín pred tréningom: Kreatín môžete primiešať do svojho obľúbeného predtréningového prípravku a užiť ho 30 - 60 minút pred tréningom.
 • Kreatín po tréningu: Dávku kreatínu môžete tiež primiešať napríklad do potréningového proteínového nápoja.
 • Kreatín kedykoľvek počas dňa: V netréningový deň si môžete kreatín namiešať kedykoľvek počas dňa. Dôležité je byť pravidelný a užívať dávku kreatínu každý deň v rovnakom čase, aby ste si udržali stálu hladinu kreatínu vo svalovom tkanive.

Je kreatín creapure vhodný pre každého? 

Kreatín môže užívať prakticky každý zdravý dospelý človek. Kreatín sa vo všeobecnosti neodporúča deťom a dospievajúcim, ako aj tehotným a dojčiacim ženám, a to najmä z dôvodu nedostatku údajov o dlhodobých účinkoch a bezpečnosti v tejto vekovej skupine.

Pre koho je kreatín kreapure najideálnejší?

 • siloví športovci (fitnes, kulturistika, powerlifting)
 • rýchlostní športovci (šprintéri a bežci, cyklisti, zjazdári, plavci)
 • fanúšikovia intenzívnych tréningov, ako je HIIT alebo crossfit
 • hráči tímových športov, ktoré si vyžadujú výbušnosť, ako je hokej, futbal, americký futbal alebo basketbal
 • bojoví športovci (MMA, box, džudo, kickbox atď.)

Je kreatín creapure účinný bez cvičenia? 

Áno, kreatín môže mať určité účinky aj u ľudí, ktorí pravidelne necvičia a nie sú aktívni. Kreatín je známy svojou schopnosťou zvyšovať hladinu fosfokreatínu vo svalových tkanivách, čo môže ovplyvniť energetický metabolizmus a poskytnúť určité výhody aj mimo tréningu. Je však dôležité poznamenať, že hlavné prínosy kreatínu sa prejavujú predovšetkým v kombinácii s tréningom a fyzickou aktivitou.

Tu sú uvedené niektoré možné výhody užívania kreatínu aj bez cvičenia:

 • Zlepšenie funkcie mozgu: niektoré štúdie naznačujú, že kreatín môže mať pozitívny vplyv na kognitívne funkcie, ako je pamäť, koncentrácia a mentálna výkonnosť.
 • Zvýšenie sily a výkonu: Užívanie kreatínu môže viesť k zvýšeniu svalovej sily a výkonu počas krátkodobých a intenzívnych aktivít, ako sú výbušné pohyby alebo vzpieranie.
 • Lepšia regenerácia: Kreatín môže pomôcť urýchliť proces regenerácie svalov po fyzickej námahe, čo môže byť prospešné aj pre ľudí podstupujúcich rehabilitáciu alebo s nízkou fyzickou aktivitou.

Často kladené otázky
 

✅ Zadržiava kreatín vodu?

NIE. Kreatín na seba viaže vnútrobunkovú tekutinu. Počas nasycovacej fázy, ktorá trvá niekoľko dní, teda väčšie množstvo kreatínu prirodzene viaže viac tekutiny, ale to neznamená, že sa v dôsledku suplementácie kreatínu "zaplavíte" vodou.

✅ Je nasycovacia fáza potrebná?

NIE. Siloví športovci, ktorým ide o čo najrýchlejší silový progres, začínajú s nasycovacou fázou, ale aj po približne mesiaci ste na rovnakej úrovni kreatínu vo svaloch pri stabilnej dávke 5 g kreatínu denne.

✅ Musím užívať kreatín aj v netréningový deň?

ÁNO. Odporúčame užívať kreatín v netréningový deň, kedykoľvek počas dňa, aby ste si udržali hladinu kreatínu. Môžete ho užívať kedykoľvek spolu s ostatnými dennými doplnkami výživy.

✅ Môžu kreatín užívať aj ženy?

ÁNO. Platia tu rovnaké zákony ako u kohokoľvek iného a nemusíte sa obávať, že by ste po kreatíne vyzerali ako kulturistka. Budovanie svalovej hmoty si vyžaduje oveľa viac práce ako len doplnenie kreatínu. Môžete vďaka nemu zvýšiť svoju silu, viac zdvíhať v posilňovni a tým urýchliť proces naberania svalovej hmoty.  

✅ Musím pri užívaní kreatínu robiť prestávky?

NIE. Prestávky nie sú potrebné. Ak by ste chceli kreatín cyklicky užívať, musíte počítať s tým, že bude trvať určitý čas, kým sa vaše telo kreatínom znovu nasýti. Nemusíte sa však obávať, že ak kreatín prestanete užívať, všetka svalová hmota odpadne a sila sa stratí.

Autor: Ing. Petr Havlíček

Petr Havlíček je odborník na výživu, ktorý všetky svoje vedomosti a skúsenosti premieňa na praktickú pomoc pri chudnutí, diétach a zdravom životnom štýle. 

Petr Havlíček je jedným z najznámejších odborníkov na výživu v Českej republike. Je absolventom Vysokej školy poľnohospodárskej v Brne so zameraním na zootechniku a potravinársku technológiu. Svoj život zasvätil výžive, ktorej sa venuje už viac ako 20 rokov a za ten čas mu pod rukami prešlo viac ako 9000 klientov. Začínal s výživou pre vrcholových športovcov, ale dnes radí aj českým celebritám či klientom, ktorí chcú schudnúť, zmeniť životný štýl alebo zlepšiť svoju kondíciu.

Zdroje:
Effects of 4-Week Creatine Supplementation Combined with Complex Training on Muscle Damage and Sport Performance - PubMed. PubMed [online]. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30400221/

Zobraziť viac
Zobraziť menej
Zobraziť viac
Zobraziť menej
Filtry
Zobrazené 18 produktov
 • Značky
 • Príznaky
 • veľkosť balenia
 • príchuť
zobraziť ďalšie produkty
skryť ďalšie produkty
Upresniť filtre
Zoradiť podľa: