Môj účet
Prihlásiť sa
Menu

Vitamíny pre tehotné

Počas tehotenstva je dôležité dbať na dostatočný príjem vitamínov, minerálov a ďalších stopových prvkov ako inokedy nielen pre správny vývoj plodu, ale aj zdravie nastávajúcej mamičky a to po psychickej aj fyzickej stránke. Cieľom správnej výživy je vytvorenie optimálnych podmienok pre vývoj plodu a zníženie patologických plodov aj matky.

Už vieme, že sú vitamíny a minerály, ktoré sú v ľudskom tele nedostatkové a nároky na určité mikroživiny sú u tehotných žien ešte oveľa väčšie:

✅ Kyselina Listová - Vitamín B

Pokiaľ žena plánuje tehotenstvo, už niekoľko mesiacov dopredu môže zvýšiť príjem kyseliny listovej vo svojej strave, význam má aspoň jeden mesiac pred otehotnením a potom dbať na jej príjem po celé tehotenstvo. Doplnkový príjem kyseliny listovej zvyšuje u tehotných žien hladinu folátu. Nízka hladina folátu u tehotných žien je rizikovým faktorom pre vznik vád neurálnej trubice u vyvíjajúceho sa plodu.

✅ Vitamín D3

Vitamín D je deficitným vitamínom u drvivej väčšiny populácie. Jeho hlavným zdrojom je Slnko, pokiaľ mu vystavujeme pokožku a ďalej to sú rybí tuk, morské ryby, žĺtok a maslo, ale jeho obsah je minimálny. Vitamín D zasahuje do metabolizmu vápnika a fosforu, má vplyv na delenie buniek vrátane imunitného systému. V tehotenstve je dôležitý pre vznik kostného tkaniva.

✅ Omega 3 mastné kyseliny - DHA

Na dostatočný príjem Omega 3 mastných kyselín, ktoré sú zdrojom DHA a EPA by mal dbať každý jedinec. Doplnkový príjem kyseliny dokosahexaenovej (DHA) prispieva k normálnemu vývoju mozgu a vývoju očí plodu v tele matky a dojčiat vyživovaných materským mliekom.

✅ Železo Ferrochel

Obehový systém sa v tehotenstve mení, pretože žena hospodári s väčším objemom krvi, ktoré narastie až o 40% s tým súvisia aj väčšie nároky na príjem železa. Železo prispieva k normálnej tvorbe červených krviniek a hemoglobínu a tiež k normálnemu prenosu kyslíka v tele. Správny príjem železa navyše prispieva k zníženiu miery únavy a vyčerpania.

✅ Horčík

Horčík sa v období tehotenstva spája s tvrdnutím brucha (maternica je sval), ale je funkcia siaha ďaleko ďalej a aj v tehotenstve treba dbať na jeho zvýšený príjem. Podľa WHO je to 220 mg denne. Horčík prispieva k zníženiu miery únavy a dobrej, k normálnej svalovej, nervovej a psychickej činnosti. Magnesium navyše prispieva k normálnemu energetickému metabolizmu, elektrolytickej rovnováhe, deleniu buniek a syntéze bielkovín.

✅ Vápnik

Organizmus tehotných žien si kladie naozaj vysoké nároky na prísun vápnika, pretože je dôležitý pre správnu tvorbu kostí plodu a tiež chráni tehotné žene kostru a je prevenciou proti zubnému kazu. Keď preklenie druhá polovica tehotenstva vstrebávanie vápnika sa až strojnásobuje, pretože sa zvyšujú nároky plodu a navyše si telo ženy už začína pripravovať na dojčenie. Podľa WHO je odporúčaný denný príjem vápnika 1200 mg. To je 1 liter mlieka, 150 g 30% syra eidam, 300 g sardiniek v konzerve alebo 100 g maku. Nebojte sa do jedálnička preto zaradiť viac mliečnych produktov a pokiaľ viete, že je prísun v strave pre vás nedostatočný, môžete siahnuť aj po doplnku stravy.

Zobraziť viac
Zobraziť menej
Zobraziť viac
Zobraziť menej
Filtry
Zobrazené 22 produktov
  • Značky
  • Príznaky
  • veľkosť balenia
zobraziť ďalšie produkty
skryť ďalšie produkty
Upresniť filtre
Zoradiť podľa: