Môj účet
Prihlásiť sa
Menu

Sacharidy ostatné

✅ Ako sa využívajú sacharidy v športe?

Sacharidové prípravky sú obľúbenou súčasťou suplementácie mnohých športovcov, pretože im dodávajú potrebnú energiu a podporujú regeneráciu po tréningu. Sacharidové doplnky, najmä gainery, sú vhodným spôsobom zvýšenia kalorického príjmu, čo ocenia najmä jedinci, ktorí sa snažia pribrať na hmotnosti alebo budovať svalovú hmotu.

V tejto kategórii sú ďalšie samostatné sacharidy ako izomaltulóza alebo palatinóza, fruktóza, VitarGO, cyklický dextrín a rôzne zmesi jednotlivých sacharidov. Do tejto kategórie samozrejme patrí i maltodextrín, dextróza a glukóza, tie ale majú samostatné kategórie. Ďalším veľmi vhodným zdrojom sacharidov sú tiež vločky, müsli, cereálne kaše, ryžové kaše.

Aký je rozdiel medzi rýchlymi a pomalými sacharidmi v sacharidových výrobkoch?

Rozdiel medzi rýchlymi a pomalými sacharidmi vo výrobkoch súvisí s rôznymi typmi sacharidov a s tým, ako rýchlo ovplyvňujú hladinu cukru v krvi:

  • Rýchle sacharidy (jednoduché sacharidy): tieto sacharidy sa skladajú z jednoduchých cukrov, ktoré sa rýchlo vstrebávajú do krvi. Ich konzumácia spôsobuje rýchle zvýšenie hladiny cukru v krvi, a tak poskytujú rýchly zdroj energie. Príkladmi rýchlych sacharidov sú cukor, med, glukóza, sacharóza (trstinový alebo repný cukor) a fruktóza (ovocný cukor).
  • Pomalé sacharidy (komplexné sacharidy): tieto sacharidy sa skladajú zo zložitých cukrov, ktoré sa v tráviacej sústave rozkladajú postupne, postupne uvoľňujú glukózu do krvi a uvoľňujú sa pomalšie, čo spôsobuje stabilnejšie a dlhšie trvajúce zvýšenie hladiny cukru v krvi. V dôsledku toho sú pomalé sacharidy schopné poskytovať dlhotrvajúcu energiu a udržiavať stabilnú hladinu glukózy. Príkladom pomalých sacharidov sú celozrnné obilniny, hnedá ryža, strukoviny, ovsené vločky, sladké zemiaky a zelenina.

 Mal by sacharidové prípravky užívať každý?

Ssacharidové nápoje nie sú nevyhnutne potrebné pre každého a ich použitie by sa malo zvážiť individuálne v závislosti od cieľov a životného štýlu.  Tu je niekoľko faktorov, ktoré by sa mali zvážiť:

  • Ciele: Gainery sú vhodné pre tých, ktorí chcú zvýšiť hmotnosť alebo budovať svalovú hmotu. Ak je vaším cieľom pribrať na hmotnosti alebo zlepšiť športový výkon, tieto produkty môžu byť užitočné. Naopak, ak sa snažíte schudnúť alebo si udržať súčasnú hmotnosť, je lepšie zvoliť klasický srvátkový proteín, ktorý zvýši príjem bielkovín a je ideálny na chudnutie.
  • Tréningový plán: Gainery sa odporúčajú ľuďom, ktorí pravidelne cvičia a majú náročný tréningový plán. Pre tých, ktorí nie sú aktívni alebo nemajú náročné tréningové požiadavky, môže byť konzumácia týchto výrobkov zbytočná.
  • Stravovacie návyky: Ak máte vyváženú stravu, ktorá vám zabezpečuje dostatočný príjem kalórií a živín z pevných potravín, nemusí byť potrebné pridávať do stravy gainer. Namiesto toho sa môžete zamerať na jedlá bohaté na komplexné sacharidy, bielkoviny a zdravé tuky a gainer použiť napríklad ako jediné jedlo, ak sa nestíhate najesť.
Zobraziť viac
Zobraziť menej
Zobraziť viac
Zobraziť menej
Filtry
Zobrazené 21 produktov
  • Značky
  • Príznaky
  • veľkosť balenia
  • príchuť
zobraziť ďalšie produkty
skryť ďalšie produkty
Upresniť filtre
Zoradiť podľa: