Môj účet
Prihlásiť sa
Menu

Kolagén / Collagen

✅  Čo je kolagén a ako funguje?

Kolagén na podporu, regeneráciu, ochranu kĺbovej chrupavky a zmiernenie procesu starnutia. Kolagén je nerozpustná bielkovina, ktorá je základnou stavebnou jednotkou spojivových tkanív. Kolagén tvorí v tele až 30% všetkých proteínov a nájdeme ho najmä v kostiach, chrupavke, koži, nechtoch a vlasoch. Zhruba od dvadsiatich rokov je syntéza kolagénu pomalšia ako jeho rozpad, preto dochádza okrem iného k zhoršovaniu pevnosti a vzhľadu kože, vlasov a nechtov. S postupujúcim vekom sa potom môže jeho prirodzená produkcia zastaviť.

✅ Pre koho je používanie kolagénu vhodné?

Užívanie kolagénu je vhodné pre všetkých, ktorí zaťažujú svoj pohybový aparát alebo u ktorých dochádza k poklesu prirodzenej hladiny kolagénu.

 • Športovci a fyzicky aktívne osoby zaťažujú viac pohybový aparát a sú náchylnejšie na poranenia kĺbov. Vzhľadom na to, že kolagén pomáha posilňovať a obnovovať kĺby, šliach a väzy, je vhodné jeho užívanie nielen v rámci rekonvalescencie po zraneniach, ale aj ako ich prevencia.
 • S vekom klesá prirodzená produkcia kolagénu v tele, čo môže viesť k zhoršenej pohyblivosti kĺbov ak strate elasticity kože. Vo vyššom veku tak môže byť vhodné užívať kolagén formou doplnkov stravy. A to nielen z dôvodu pohyblivosti kĺbov, ale aj kvôli spevneniu pokožky a prevencii vrások.
 • Kolagén je dôležitý pre tvorbu a udržovanie svalovej hmoty a regeneráciu svalov. Ľudia, ktorí majú svalové ťažkosti, tak môžu byť ďalšou skupinou, u ktorej treba dbať na dostatok kolagénu.
 • Ľudia trpiaci artritídou, zápalovým ochorením kĺbov spôsobujúcim bolesť a obmedzenú hybnosť, a osteoporózou by mali užívanie doplnkov stravy s kolagénom konzultovať s lekárom.
 • Kolagén podporuje hydratáciu a pružnosť kože a je tak vhodný aj pre osoby s kožnými problémami, napr. suchou pokožkou, prípadne ľudí so zvýšenou potrebou spevnenia pokožky (napríklad následkom chudnutia).
 • Kolagén je skvelým pomocníkom pre osoby so slabými nechtami a vlasmi, ktorých štruktúru pomáha posilňovať.
 • Užívanie kolagénu je v neposlednom rade odporúčané, pokiaľ z akéhokoľvek dôvodu nie je dostatočný jeho príjem formou bežného jedálnička.

V prípade užívania doplnkov stravy je vhodné vyberať tie, ktoré obsahujú takzvaný hydrolyzovaný kolagén. U neho dochádza v rámci procesu hydrolýzy k rozloženiu na malé proteínové reťazce (kolagénové peptidy), ktoré sú lepšie rozpustné. Vďaka tomu je pri vstrebávaní zaistený ich priechod sliznicou tenkého čreva v nezmenenej podobe až k postihnutým štruktúram, kde ich môže telo plne využiť.

✅ Účinky kolagénnych peptidov

Hydrolýzou spracovaný kolagén vo forme kolagénnych peptidov pomáha tam, kde by mal byť kolagén prirodzene obsiahnutý, ale kde je ho z rôznych dôvodov (najčastejšie ide o vek a zvýšenú fyzickú záťaž) nedostatok.

 • Podporuje hojenie rán.
 • Má protizápalové účinky.
 • Má chondroprotektívne účinky a pomáha zmierňovať príznaky osteoartrózy a osteoporózy, najmä v kombinácii s užívaním vápnika a vitamínu D.
 • Zmierňuje prejavy starnutia vďaka zvýšeniu elasticity kože a jej hydratácie, a to u žien už vo veku od 30 rokov.
 • Má antioxidačné účinky a zároveň zvyšuje aktivitu antioxidačných enzýmov v tele.

Nedostatok kolagénu sa môže prejavovať napríklad zhoršenou kvalitou kože a jej zníženou elasticitou, vráskami, rozstrapkanými nechtami, stratou lesku vlasov i zníženou hybnosťou kĺbov a ich bolestivosťou.

✅ Ako kolagén užívať?

V prípade kolagénu si z doplnkov stravy môžete vybrať samostatný kolagén, prípadne iba doplnený o vitamín C podporujúci vlastnú tvorbu kolagénu, alebo komplexnú kĺbovú výživu. V tej je kolagén len jednou z väčšieho počtu chondroprotektívnych zložiek, ktoré chránia kĺbové tkanivo pred poškodením a opotrebovaním.

Samostatný kolagén je k dispozícii najčastejšie v kapsuliach, želatínových tabletách alebo v prášku. V prípade voľného prášku je možné ho užívať nielen zmiešaný s vodou, ale s akýmkoľvek obľúbeným nápojom (rastlinné mlieko, šťava), prípadne s kašou alebo ďalšími pokrmami. Pripravenú porciu jedla/nápoja s doplnkom stravy obsahujúcim kolagén vždy skonzumujte daný deň, a to aj pokiaľ ju uchovávate v chladničke.

Odporúčaný denný príjem kolagénu nie je stanovený. Pri užívaní doplnkov stravy s obsahom kolagénu sa vždy riaďte pokynmi výrobcu.

✅ V čom sa líši kolagén typu I a typu II

Kolagény sú rozsiahlou skupinou zahŕňajúcou mnoho rôznych typov. V rámci doplnkov stravy patrí medzi najznámejšie kolagén typu I a kolagén typu II. Prvá z menovaných je v našom organizme vôbec najrozšírenejšia a tvorí až 90 % všetkého kolagénu v tele. Tento typ kolagénu je zastúpený predovšetkým v pokožke, škáre, väzoch, kostiach a šľachách. Kolagén typu II je dôležitý najmä pre správne fungovanie chrupavky. Tento kolagén nevytvára veľké zväzky vlákien, ako je tomu pri kolagéne I, a z toho dôvodu je obsiahnutý práve v chrupavkách. V chrupavke sa spolu s kolagénom druhého typu nachádza ešte typ IX. a XI., avšak tie v suplementoch spravidla nie sú.

Na našom e-shope nájdete prémiové doplnky stravy s vysokým obsahom kolagénu doplneného o ďalšie látky (vitamín C, kyselina hyalurónová) zvyšujúce jeho účinnosť. Vyberať pritom môžete z formy voľného prášku aj tabliet.

V prípade záujmu pre vás máme pripravenú aj zvláštnu sekciu komplexnej kĺbovej výživy.

Zobraziť viac
Zobraziť menej
Zobraziť viac
Zobraziť menej
Filtry
Zobrazené 59 produktov
 • Značky
 • Príznaky
 • veľkosť balenia
 • príchuť
zobraziť ďalšie produkty
skryť ďalšie produkty
Upresniť filtre
Zoradiť podľa: