Môj účet
Prihlásiť sa
Menu

Kreatín HCL

Čo je kreatín HCl a ako funguje?

Kreatín HCL alebo kreatín hydrochlorid je extrémne vstrebateľná forma kreatínu a stáva sa jedným z najpopulárnejších typov kreatínu. Kreatín je prírodná látka, ktorá sa bežne nachádza v ľudskom tele, prijíma sa stravou a slúži ako zdroj energie pre svalovú prácu. Ak sa snažíte o nárast svalovej hmoty, množstvo kreatínu z potravy pravdepodobne nepokryje dostatočnú dávku, a preto je vhodné zaradiť kreatín ako doplnok stravy. Kreatín HCl je jednou z mnohých dostupných foriem kreatínu, ktoré sa predávajú ako doplnky stravy a sú obľúbené medzi športovcami.

Moderná forma kreatínu je mimoriadne stabilná, odolná voči kyslému prostrediu tráviaceho traktu a je dobre rozpustná. Kreatín HCl nevyžaduje nasycovaciu fázu a je vysoko vstrebateľný. Kreatín HCl vďačí za svoje jedinečné vlastnosti výrobnému procesu, pri ktorom sa pridaním hydrochloridu vytvára z bežnej molekuly špecifická zlúčenina. Tým sa zvyšuje jeho rozpustnosť a biologická dostupnosť.

Kedy a ako užívať kreatín HCl?

Presné dávkovanie kreatínu HCl sa vždy líši v závislosti od konkrétneho výrobku, preto si prečítajte pokyny na obale výživového doplnku a postupujte podľa odporúčaní výrobcu.

Odporúčaná dávka kreatínu HCl je približne 1,5 až 3 gramy denne. Toto množstvo sa potom často rozdelí do dvoch alebo troch menších dávok počas dňa. Odporúča sa užívať kreatín HCl s jedlom alebo po jedle a zapiť ho dostatočným množstvom vody.

Kreatín môžete cyklovať alebo ho užívať neustále bez neho. Ak sa rozhodnete pre cyklus, môžete kreatín HCl užívať 8 až 12 týždňov a potom si dať 4 až 6 týždňov prestávku pred začatím ďalšieho cyklu. 

 • Kreatín pred tréningom: kreatín si môžete primiešať do svojej obľúbenej predtréningovky a užiť ho 30 - 60 minút pred tréningom.
 • Kreatín po tréningu: Dávku kreatínu môžete tiež primiešať napríklad do potréningového proteínového nápoja.
 • Kreatín kedykoľvek počas dňa: V netréningový deň si môžete kreatín namiešať kedykoľvek počas dňa. Dôležité je byť pravidelný a užívať dávku kreatínu každý deň v rovnakom čase, aby ste si udržali stálu hladinu kreatínu vo svalovom tkanive.

Dávkovanie kreatínu - ako užívať kreatín, koľko a kedy?

Kreatín je svalový energizér, ktorý priamo zvyšuje svalový výkon. Látka, ktorá podporuje rast svalovej hmoty a nepriamo znižuje hladinu podkožného tuku. Viete však, ako ho užívať, koľko a kedy?


Ako dlho trvá, kým kreatín HCl začne účinkovať?

Účinky kreatínu nie sú viditeľné okamžite. Účinky kreatínu sa prejavia počas prvých 2 až 4 týždňov pravidelného užívania. Počas tejto doby dochádza k postupnému zvyšovaniu hladiny kreatínu vo svalovom tkanive.

Je kreatín HCl vhodný pre každého?

Kreatín môže užívať prakticky každý zdravý dospelý človek. Kreatín sa vo všeobecnosti neodporúča užívať deťom a dospievajúcim, ako aj tehotným a dojčiacim ženám, najmä kvôli nedostatku údajov o dlhodobých účinkoch a bezpečnosti v tejto vekovej skupine.

Pre koho je kreatín HCl najideálnejší?

 • siloví športovci (fitnes, kulturistika, silový trojboj)
 • rýchlostní športovci (šprintéri a bežci, cyklisti, zjazdoví lyžiari, plavci)
 • fanúšikovia intenzívnych tréningov, ako je HIIT alebo Crossfit
 • hráči tímových športov, ktoré si vyžadujú výbušnosť, ako je hokej, futbal, americký futbal alebo basketbal
 • bojoví športovci (MMA, box, džudo, kickbox atď.)

Je kreatín HCl účinný bez cvičenia?

Áno, kreatín môže mať určité účinky aj u ľudí, ktorí pravidelne necvičia a nie sú aktívni. Kreatín je známy svojou schopnosťou zvyšovať hladinu fosfokreatínu vo svalových tkanivách, čo môže ovplyvniť energetický metabolizmus a poskytnúť určité výhody aj mimo tréningu. Je však dôležité poznamenať, že hlavné prínosy kreatínu sa prejavujú predovšetkým v kombinácii s tréningom a fyzickou aktivitou.

Tu sú niektoré možné výhody užívania kreatínu aj bez cvičenia:
 • Zlepšenie funkcie mozgu: niektoré štúdie naznačujú, že kreatín môže mať pozitívny vplyv na kognitívne funkcie, ako je pamäť, koncentrácia a mentálna výkonnosť.
 • Zvýšenie sily a výkonnosti: užívanie kreatínu môže viesť k zvýšeniu svalovej sily a výkonnosti počas krátkodobých a intenzívnych aktivít, ako sú výbušné pohyby alebo vzpieranie.
 • Lepšia regenerácia: kreatín môže pomôcť urýchliť proces regenerácie svalov po fyzickej námahe, čo môže byť prospešné aj pre ľudí podstupujúcich rehabilitáciu alebo s nízkou fyzickou aktivitou.

Často kladené otázky

✅ Zadržiava kreatín vodu?

NIE. Kreatín na seba viaže vnútrobunkovú tekutinu. Počas nasycovacej fázy, ktorá trvá niekoľko dní, teda väčšie množstvo kreatínu prirodzene viaže viac tekutiny, ale to neznamená, že sa v dôsledku suplementácie kreatínu "zaplavíte" vodou.

✅ Je nasycovacia fáza potrebná?

NIE. Siloví športovci, ktorým ide o čo najrýchlejší silový progres, začínajú s nasycovacou fázou, ale aj po približne mesiaci ste na rovnakej úrovni kreatínu vo svaloch pri stabilnej dávke 1,5 - 3 g kreatínu denne.

✅ Musím užívať kreatín aj v netréningový deň?

ÁNO. Odporúčame užívať kreatín v netréningový deň, kedykoľvek počas dňa, aby ste si udržali hladinu kreatínu. Môžete ho užívať kedykoľvek spolu s ostatnými dennými doplnkami výživy.

✅ Môžu kreatín užívať aj ženy?

ÁNO. Platia tu rovnaké zákony ako u kohokoľvek iného a nemusíte sa obávať, že by ste po kreatíne vyzerali ako kulturistka. Budovanie svalovej hmoty si vyžaduje oveľa viac práce ako len doplnenie kreatínu. Môžete vďaka nemu zvýšiť svoju silu, viac zdvíhať v posilňovni a tým urýchliť proces naberania svalovej hmoty.  

✅ Musím pri užívaní kreatínu robiť prestávky?

NIE. Prestávky nie sú potrebné. Ak by ste chceli kreatín cyklicky užívať, musíte počítať s tým, že bude trvať určitý čas, kým sa vaše telo kreatínom znovu nasýti. Nemusíte sa však obávať, že ak kreatín prestanete užívať, všetka svalová hmota odpadne a sila sa stratí.

Aký je najlepší kreatín na trhu?

 

 Prom-in Creatine HCL 240 kapsúl

Kreatín hcl je extrémne vstrebateľná forma kreatínu, ktorá poskytuje všetky výhody kreatínu bez vedľajších účinkov, ako sú nadúvanie, zadržiavanie vody alebo kŕče.


Kaged Muscle Creatine HCL

Patentovaný kreatín hydrochlorid v revolučnej forme, ktorá vyniká mimoriadne dobrou vstrebateľnosťou, čo je významný rozdiel oproti starším formám kreatínu.


Promera Sports Con-Cret pantented creatine HCL 61,4 g

Kreatín budúcnosti, to je kreatín CON-CRET. Najčistejší kreatín hydrochlorid v revolučnej forme, ktorá vyniká mimoriadne dobrou vstrebateľnosťou, čo je výrazný rozdiel oproti starším formám kreatínu.

Zobraziť viac
Zobraziť menej
Zobraziť viac
Zobraziť menej
Filtry
Zobrazené 9 produktov
 • Značky
 • Príznaky
 • veľkosť balenia
 • príchuť
zobraziť ďalšie produkty
skryť ďalšie produkty
Upresniť filtre
Zoradiť podľa: