Môj účet
Prihlásiť sa
Menu

Kĺbová výživa

Doplnky stravy s kombináciou vybraných látok na podporu a regeneráciu chrupaviek, šliach a väzov. Kĺbová výživa je skupina doplnkov stravy, ktoré obsahujú zložky, u ktorých bol preukázaný pozitívny vplyv na štruktúru a regeneráciu kĺbov, šliach a väzov. Jednať sa pritom môže ako o komplexnú kĺbovú výživu, teda doplnky stravy obsahujúce kombinácie účinných zložiek, tak o jednozložkové, prípadne niekoľkozložkové produkty.

Medzi chondroprotektíva, teda látky chrániace kĺbové tkanivo pred poškodením a opotrebovaním, patrí glukosamín sulfát, chondroitín sulfát, kolagén a metylsulfónylmetán.

 • Glukosamín sulfát je pravdepodobne najúčinnejšou formou glukosamínu, ktorý tvorí prirodzenú súčasť kĺbovej chrupavky a synoviálnej tekutiny, teda tekutiny vo vnútri kĺbovej dutiny znižujúce pri pohybe trenia medzi kĺbovými chrupavkami. Glukosamín sa vstrebáva zo zažívacieho traktu a ukladá sa v kĺbových chrupavkách, pričom zároveň podporuje ďalšiu tvorbu chrupavky a jej regeneráciu. Tá je potom pružnejšia a odolnejšia, čo sa prejaví aj na zmiernení bolestivosti a zväčšení rozsahu pohybu.
 • Chondroitín sulfát je neoddeliteľnou súčasťou hyalínnych chrupaviek, viaže v tkanive vodu a podporuje tak správnu funkciu chrupavky, jej pevnosť, pružnosť a odolnosť. Využiteľnosť chondroitínu je nižšia (okolo 12%), preto je vhodný pre dlhodobé užívanie.
 • Methylsulfonylmetán (MSM) sa prirodzene vyskytuje v kôre nadobličiek, je súčasťou nášho hormonálneho systému a okrem iného pomáha udržiavať normálne štruktúry spojivových tkanív. MSM stabilizuje bunkové membrány, zvyšuje priepustnosť buniek, pomáha uvoľňovať živiny a vodu, zlepšuje antioxidačné schopnosti organizmu, urýchľuje hojenie, pomáha spevňovať väzy a šľachy, tlmiť zápal, zlepšiť pružnosť, uvoľňovať svaly a zmierňovať bolesť a stuhnúť.
 • Kolagén je nerozpustná bielkovina, ktorá je základnou stavebnou jednotkou spojivových tkanív. Kolagén tvorí v tele až 30% všetkých proteínov a nájdeme ho najmä v kostiach, chrupavke, koži, nechtoch a vlasoch. Zhruba od dvadsiatich rokov je syntéza kolagénu pomalšia ako jeho rozpad, preto dochádza okrem iného k zhoršovaniu pevnosti a vzhľadu kože, vlasov a nechtov. S postupujúcim vekom sa potom môže jeho prirodzená produkcia zastaviť.
 • Kyselina hyalurónová je organická látka prirodzene sa nachádzajúca v ľudskom tele. Je súčasťou medzibunkovej hmoty a vo zvýšenej miere sa vyskytuje práve v kĺboch, najmä v chrupavke. V podobe kĺbovej tekutiny zaisťuje lubrikáciu kĺbových plôch a znižuje nepríjemné trenie.

Medzi látky podporujúce zdravie chrupavky patrí tiež napríklad vitamín C alebo kadidlovník pílovitý.

✅ Pre koho je používanie kĺbovej výživy vhodné?

Užívanie kĺbovej výživy môže byť prínosné pre všetkých, ktorí zaťažujú svoj pohybový aparát alebo u ktorých dochádza k poklesu prirodzenej hladiny látok dôležitých pre tvorbu, posilnenie a regeneráciu kĺbov, šliach a väzov. Kĺbová výživa má vďaka obsahu kolagénu pozitívny vedľajší efekt, ktorý spočíva vo zvýšení elasticity kože a posilnení vlasov a nechtov.

 • Športovci a fyzicky aktívne osoby zaťažujú viac pohybový aparát a sú náchylnejšie na poranenia kĺbov. Látky obsiahnuté v kĺbovej výžive pomáhajú posilňovať a obnovovať kĺby, šliach a väzy. Ich užívanie je vhodné nielen v rámci rekonvalescencie po zraneniach, ale aj ako ich prevencia.
 • S vekom klesá prirodzená produkcia kolagénu a ďalších látok dôležitých pre zdravie kĺbového aparátu. To môže viesť k zhoršenej pohyblivosti kĺbov. Vo vyššom veku tak môže byť vhodné užívať kĺbovú výživu formou doplnkov stravy. A to nielen z dôvodu pohyblivosti kĺbov, ale aj kvôli spevneniu pokožky a prevencii vrások.
 • Látky obsiahnuté v kĺbovej výžive sú dôležité pre tvorbu a udržovanie svalovej hmoty a regeneráciu svalov. Ľudia, ktorí majú svalové ťažkosti, tak môžu byť ďalšou skupinou, u ktorej treba dbať na ich dostatok.
 • Ľudí trpiaci artritídou, zápalovým ochorením kĺbov spôsobujúcim bolesť a obmedzenú hybnosť, a osteoporózou by mali užívanie doplnkov stravy s látkami podporujúcimi zdravie kĺbov konzultovať s lekárom.
 • Kolagén, jedna zo základných látok obsiahnutých v kĺbovej výžive, podporuje hydratáciu a pružnosť pokožky a jeho užívanie je tak vhodné aj pre osoby s kožnými problémami, napr. suchou pokožkou, prípadne ľudí so zvýšenou potrebou spevnenia pokožky (napríklad následkom chudnutia).
 • Užívanie kĺbovej výživy je v neposlednom rade odporúčané, pokiaľ z akéhokoľvek dôvodu nie je príjem obsiahnutých látok formou bežného jedálnička dostatočný.

✅ Účinky kĺbovej výživy

Účelom kĺbovej výživy je podporiť tvorbu a regeneráciu kĺbových štruktúr a chrániť ich pred poškodením. Konkrétne účinky vyplývajú z obsahu jednotlivých prípravkov.

 • Má chondroprotektívne účinky a pomáha zmierňovať príznaky osteoartrózy a osteoporózy, najmä v kombinácii s užívaním vápnika a vitamínu D.
 • Pomáha udržiavať normálne štruktúry spojivových tkanív.
 • Podporuje hojenie rán a regeneráciu po úrazoch aj intenzívnych fyzických výkonoch.
 • Pomáha spevňovať väzy a šľachy.
 • Napomáha rastu novej chrupavky.
 • Má protizápalové účinky.
 • Pomáha zmierňovať bolesť a stuhnutosť.
 • Môže spomaľovať prejavy starnutia vďaka zvýšeniu elasticity kože a jej hydratácie.
 • Má antioxidačné účinky.

Nedostatok chondroprotektívnych látok sa môže v závislosti od individuálneho zdravotného stavu prejavovať rôzne. Jednať sa môže o bolesť kĺbov, zhoršenú pohyblivosť, náchylnosť k zápalom, zhoršenú štruktúru a pevnosť chrupavky ao zníženú kvalitu vlasov, kože a nechtov.

 Ako kĺbovú výživu užívať?

Spôsob užívania závisí okrem iného od formy kĺbovej výživy. Ponuka zahŕňa formu kapsúl, tabliet, kapsúl, voľného prášku alebo koncentrátu na prípravu nápoja. V prípade voľného prášku je možné užívať ho nielen zmiešaný s vodou, ale s akýmkoľvek obľúbeným nápojom (rastlinné mlieko, šťava), prípadne s kašou alebo ďalšími pokrmami. Pripravenú porciu jedla/nápoja s doplnkom stravy vždy skonzumujte daný deň, a to aj pokiaľ ju uchovávate v chladničke.

V prípade užívania kĺbovej výživy je spravidla vhodné niekoľkomesačné užívanie s následnou prestávkou. Po nej je možné kúru opakovať. Odporúčaný denný príjem látok (s výnimkou vitamínu C) nie je stanovený. Pri užívaní kĺbovej výživy sa vždy riaďte pokynmi výrobcu.

Na našom e-shope nájdete prémiové doplnky stravy s vysokým obsahom chondroprotektívnych látok, a to ako v kombinácii na zvýšenie účinku, tak jednotlivo.

Zobraziť viac
Zobraziť menej
Zobraziť viac
Zobraziť menej
Filtry
Zobrazené 110 produktov
 • Značky
 • Príznaky
 • veľkosť balenia
 • príchuť
zobraziť ďalšie produkty
skryť ďalšie produkty
Upresniť filtre
Zoradiť podľa: