Môj účet
Prihlásiť sa
Menu

Aminokyseliny vzorky

✅ Čo sú aminokyseliny a ako fungujú?

V tejto kategórii produktov, nájdete aminokyseliny, BCAA a EAA v jednoporcovom balení a máte tak jedinečnú príležitosť ochutnať rôzne druhy a nájsť tie, ktoré najlepšie vyhovujú vašim potrebám a preferenciám. Aminokyseliny sú organické zlúčeniny, ktoré tvoria základné stavebné prvky bielkovín. Existuje viac ako 500 rôznych druhov prirodzene sa vyskytujúcich aminokyselín, z ktorých len 21 je nevyhnutných pre správne fungovanie nášho tela. Z tohto počtu si naše telo nedokáže samo syntetizovať 9 aminokyselín, označujeme ich ako esenciálne a ich príjem závisí od stravy. Aminokyseliny majú v tele mnoho dôležitých funkcií a podieľajú sa na fyziologických procesoch v tele, na tvorbe enzýmov a hormónov. Ich význam je kľúčový pre rast a regeneráciu svalov, trávenie potravy, vstrebávanie živín a mnohé ďalšie procesy.

✅ Základné funkcie aminokyselín:

 • pomáha pri tvorbe a raste svalov
 • slúžia ako zdroj energie
 • pomáha udržiavať svalové napätie a silu
 • zabezpečujú správne trávenie
 • udržiavať zdravú pokožku, vlasy a nechty
 • podieľajú sa na tvorbe hormónov a enzýmov
 • majú vplyv na imunitný systém 
 • udržiavajú optimálne zdravie kostí 
 • zabezpečujú správne fungovanie metabolických reakcií
 • podieľajú sa na prenose látok v krvi 
 • pomáhajú udržiavať homeostázu (stabilitu vnútorného prostredia)

✅ Pre koho sú aminokyseliny vhodné?

Každá aminokyselina má v tele špecifickú funkciu. Niektoré z nich, ako napríklad BCAA, slúžia na podporu regenerácie a môžu sa využívať ako zdroj energie počas náročnej fyzickej aktivity. Iné aminokyseliny, ako napríklad EAA, sú ideálne na podporu budovania svalov. Tieto aminokyseliny sú dôležité najmä pre jedincov, ktorí chcú maximalizovať ochranu a rast svojich svalov. Aminokyseliny arginín alebo citrulín, sú spojené s lepším prekrvením svalov a svalovou pumpou. Tento účinok môže v konečnom dôsledku prispieť k zlepšeniu športového výkonu. Preto je veľmi dôležité používať aminokyseliny vhodne v závislosti od vašich konkrétnych cieľov a potrieb, aby ste dosiahli optimálny prínos pre telo a športový výkon.

 Ako sa rozdeľujú aminokyseliny?

 • Esenciálne aminokyseliny: Naše telo nie je schopné samo syntetizovať esenciálne alebo základné aminokyseliny, a preto sme úplne závislí na ich príjme zo stravy a doplnkov.
 • Neesenciálne aminokyseliny: Ide o tie, ktoré si naše telo zvyčajne dokáže syntetizovať samo. Môžu však nastať situácie, keď sa niektoré z týchto aminokyselín stanú esenciálnymi a je potrebné ich doplniť z vonkajších zdrojov. Táto situácia často nastáva v období rastu, pri veľkom strese alebo pri náročných športových aktivitách.

✅ Aké sú druhy aminokyselín?

BCAA - sa používajú na regeneráciu svalov po cvičení a na ochranu svalových vlákien počas cvičenia. Aminokyseliny BCAA dokážu udržať existujúcu svalovú hmotu napriek tomu, že nemajú zdroje energie, ktoré telo bežne získava z potravy. Veľkou výhodou BCAA je rýchlosť ich vstrebávania, najmä týchto typov esenciálnych aminokyselín (leucín, izoleucín, valín), s ktorými naša pečeň musí minimálne pracovať a tvoria základné stavebné kamene svalových vlákien.

EAA -esenciálne aminokyseliny si telo nedokáže vytvoriť, preto ich musí prijímať potravou. Ide o 8 aminokyselín (valín, leucín, izoleucín, metionín, treonín, fenylalanín, tryptofán a lyzín). Medzi podmienené esenciálne aminokyseliny patria len dve - arginín a histidín. EAA sú dôležité pre rast svalov (ovplyvňovaním rastových hormónov) a chránia svaly pred rozpadom (podobne ako lyzín a leucín).

L‑Glutamin - je najrýchlejšie syntetizovanou aminokyselinou v ľudskom tele a zároveň je najrozšírenejšou aminokyselinou vo svalovom tkanive. Pravidelné užívanie čistého L-glutamínu chráni svalové vlákna pred poškodením, podporuje imunitný systém a urýchľuje regeneráciu po tréningu.

Beta alanin -je neesenciálna aminokyselina, ktorá sa prirodzene vyskytuje v ľudskom tele a bežne sa nachádza v potravinách, ako je mäso, vajcia a ryby. Je východiskovou látkou karnozínu, ktorý sa nachádza vo svalovom tkanive. Karnozín je silný antioxidant, ktorý pomáha znižovať hladinu pH a zabraňuje hromadeniu kyseliny mliečnej počas vysoko intenzívneho tréningu. Hlavným účinkom karnozínu je predĺženie svalovej práce, zníženie nástupu únavy a oddialenie vyčerpania.

HMB - beta-hydroxy beta-methylbutyrát. Dôležitý metabolit leucínu, esenciálnej aminokyseliny (BCAA). Tento doplnok pôsobí proti odbúravaniu svalovej hmoty počas intenzívneho tréningu a prispieva k oveľa rýchlejšej regenerácii. V náročných situáciách dokáže zvýšiť obranyschopnosť organizmu. HMB inhibuje katabolické procesy a podporuje získavanie energie z tukov. Samostatne je účinok HMB veľmi účinný a účinok možno posilniť aj v kombinácii s inými doplnkami, ako sú spaľovače alebo iné aminokyseliny.

L‑Arginin - je semi-esenciálna aminokyselina, ktorú si telo dokáže do určitej miery vyrobiť samo, ale jej množstvo nemusí byť pre telo za určitých podmienok, ako je napríklad silový a aeróbny tréning, dostatočné. Arginín sa používa ako antikatabolická a mierne anabolická látka, ktorá zvyšuje produkciu oxidu dusnatého v krvnom obehu, čím sa zvyšuje prietok krvi, a tým aj prísun živín do pracujúcich svalov. Arginín si môžete kúpiť samostatne alebo často ako súčasťpre-workoutů.

L‑Citrulin - je neesenciálna aminokyselina, ktorá slúži ako prekurzor arginínu na podporu tvorby oxidu dusnatého. Ten môže pomôcť pri rozširovaní ciev, čo má za následok lepší prietok krvi do svalov, a to môže zabezpečiť účinnejší prísun kyslíka a ďalších potrebných živín do pracujúcich svalov. Citrulín sa bežne používa aj ako súčasť pre‑workoutů.

Zobraziť viac
Zobraziť menej
Zobraziť viac
Zobraziť menej
Filtry
Zobrazené 13 produktov
 • Značky
 • veľkosť balenia
 • príchuť
Upresniť filtre
Zoradiť podľa: