Môj účet
Prihlásiť sa
Menu

Želatína

✅ Čo je želatína a ako funguje?

Želatína na regeneráciu tkanív, obnovu kĺbových štruktúr, silu väzov, elasticitu kože a silné vlasy. Želatína je čiastočne hydrolyzovaný kolagén získaný z kostí, šliach a ďalších častí cicavcov. Kolagén je pritom dôležitý pre štruktúru kĺbov, chrupaviek a väzov. Želatína má veľmi špecifické zloženie aminokyselín vrátane glycínu, prolínu, valínu a hydroxyprolínu. Vďaka nim podporuje regeneráciu tkanív, prispieva k obnove kĺbových štruktúr a má protizápalové účinky. Pravidelné užívanie želatíny môže napomáhať k zlepšeniu elasticity kože ak posilneniu vlasov a nechtov.

✅ Pre koho je používanie želatíny vhodné?

Užívanie kĺbovej výživy obsahujúcej želatínu môže pomôcť v rámci preventívnych opatrení fyzicky aktívnym ľuďom namáhajúcim viac kĺbový aparát aj tým, u ktorých je znížená prirodzená produkcia kolagénu.

  • Športovci a fyzicky aktívne osoby zaťažujú viac pohybový aparát a sú náchylnejšie na poranenia kĺbov. Želatína vďaka obsahu kolagénu a aminokyselín pomáha znižovať riziko zranenia, zlepšovať pohyblivosť kĺbov a podporovať rýchlejšiu regeneráciu po intenzívnom cvičení.
  • S vekom môže dochádzať k postupnému ubúdaniu a prestavbe kĺbovej chrupavky ak vzniku osteoartrózy. Vo vyššom veku tak môže byť prínosné užívať prípravky na podporu a regeneráciu kĺbov formou doplnkov stravy.
  • Ľudia s predchádzajúcimi zraneniami kĺbov alebo s genetickou predispozíciou ku kĺbovým komplikáciám tvoria ďalšiu skupinu, pre ktoré môže byť suplementácia vhodná.
  • U ľudí s problémami s pokožkou, vlasmi a nechtami môže užívanie želatíny prispieť k posilneniu týchto tkanív a zlepšeniu ich hydratácie a celkového vzhľadu.
  • Doplnky stravy so želatínou môžu byť prínosné pre tých, ktorí neprijímajú dostatok kolagénu formou bežného jedálnička.

V prípade užívania doplnkov stravy môže byť vhodné vyberať tie, ktoré kombinujú želatínu s ďalšími látkami podporujúcimi ich účinky, napríklad vitamínom C.

✅ Aké sú účinky želatíny?

Nástup účinku želatíny je oneskorený. Na dosiahnutie požadovaných výsledkov je vhodné niekoľkomesačné a pravidelné používanie.

  • Kolagén obsiahnutý v želatine je veľmi dôležitý pre štruktúru a silu kĺbov, chrupaviek a väzov.
  • Želatína obsahuje aminokyseliny, ktoré prispievajú k regenerácii a obnove kĺbových štruktúr.
  • Želatína môže podporiť elasticitu kĺbov.
  • Obsah glycínu s protizápalovými účinkami podporuje zmiernenie zápalových procesov, a teda aj bolesti.
  • Pravidelné užívanie želatíny môže prispieť k vyššej elasticite kože a posilneniu vlasov a nechtov.

 Ako užívať želatínu?

Doplnky stravy obsahujúce želatínu je možné užívať v priebehu celého dňa. Mnoho výrobcov pritom rozdeľuje dennú dávku účinných látok do niekoľkých porcií tak, aby bolo zaistené postupné dodanie. Pokiaľ trpíte tráviacimi ťažkosťami, užívajte želatínu ráno nalačno. Odporúčaný denný príjem želatíny nie je stanovený. Pri užívaní doplnkov stravy s obsahom želatíny sa vždy riaďte pokynmi výrobcu.

Na našom e-shope nájdete prémiové doplnky stravy s vysokým obsahom želatíny. Vyberať môžete z prípravkov obsahujúcich iba tieto látky, alebo z výrobkov, v ktorých sú doplnené pre podporu účinku napríklad o vitamín C.

V prípade záujmu pre vás máme pripravenú aj zvláštnu sekciu komplexnej kĺbovej výživy.

Zobraziť viac
Zobraziť menej
Zobraziť viac
Zobraziť menej