Môj účet
Prihlásiť sa
Menu

Tyčinky, sušienky

Proteínové a energetické tyčinky sú obľúbené nielen medzi športovcami. Proteínové tyčinky dodávajú telu dostatok bielkovín, ktoré sú dôležité pre regeneráciu a udržanie svalovej hmoty. A energetické tyčinky sú ideálne pre tých, ktorí hľadajú rýchly a pohodlný zdroj energie pred tréningom, počas športovej aktivity alebo ako zdravé občerstvenie na cestách. Tyčinky sú vytvorené tak, aby poskytovali vyváženú kombináciu sacharidov, tukov a bielkovín, ktoré vám dodajú dlhotrvajúcu energiu a pomôžu udržať výkon.

Čo sú proteínové tyčinky

Proteínová tyčinka vyzerá ako klasická tyčinka, ale obsahuje väčšie množstvo bielkovín a často menej jednoduchých cukrov a tukov. Proteínové tyčinky sú navrhnuté tak, aby telu dodali dostatok bielkovín, ktoré sú dôležité pre regeneráciu a rast svalov.

Čo sú proteínové cookies

Proteínové sušienky sú variantom tradičných sušienok, ale sú obohatené o vyšší obsah bielkovín. Bežné sušienky sa často vyrábajú s vysokým obsahom cukru a nezdravých tukov, čo z nich robí kalorickú bombu bez výživovej hodnoty. Proteínové sušienky sú okrem toho, že majú vyšší obsah bielkovín, vyrobené tak, aby telu dodali živiny, a často sú bez pridaného cukru.

Čo sú energetické tyčinky

Energetické tyčinky sú navrhnuté tak, aby poskytovali rýchly a kvalitný zdroj energie. Sú obľúbené u športovcov, turistov a všetkých, ktorí potrebujú rýchlu dávku energie. Často sa vyrábajú z ovsených vločiek, tukov zastúpených orechmi a semienkami a sacharidov pochádzajúcich zo sušeného ovocia. Tyčinky sú často bohaté na vlákninu a sacharidy s nízkym glykemickým indexom, čo znamená, že energiu uvoľňujú postupne a počas dlhého obdobia.

Čo sú vegánske proteínové tyčinky​

Vegánske proteínové tyčinky sú variantom proteínových tyčiniek, ktoré sú špeciálne určené pre vegánov a ľudí, ktorí uprednostňujú rastlinnú stravu. Tyčinky sa vyrábajú bez použitia živočíšnych produktov, ako sú mliečne bielkoviny, vajcia alebo med, a namiesto toho sa v nich používajú rastlinné zdroje bielkovín. Okrem rastlinných bielkovín vegánske proteínové tyčinky obsahujú rôzne prísady pre lepšiu konzistenciu, chuť a výživovú hodnotu. V tyčinkách sa často nachádzajú ovsené vločky, orechy, semienka, sušené ovocie, prírodné sladidlá, ako je javorový sirup alebo agávový sirup, a ďalšie.

Kedy jesť proteínovú tyčinku?

Proteínové tyčinky si môžete dať kedykoľvek počas dňa - doma, v škole, pred cvičením, po práci, v práci alebo na cestách. Tyčinky slúžia ako rýchle občerstvenie alebo snack na doplnenie energie a bielkovín. Proteínovú tyčinku si môžete vychutnať aj ako dezert. Je však dôležité poznamenať, že nemôže nahradiť vyváženú stravu.

 • pred cvičením - na doplnenie energie
 • po cvičení - na doplnenie bielkovín a urýchlenie regenerácie
 • kedykoľvek počas dňa - na doplnenie bielkovín
 • ako dezert
 • ideálne ako občerstvenie na výlety a cestovanie
 • ideálna desiata na turistiku, lyžovanie a cyklistiku 
 • ako občerstvenie v škole alebo v práci
 • ideálne jedlo, ak nestíhate

Aké zloženie by mala mať kvalitná tyčinka?
 

 • Bielkoviny: Proteínová tyčinka by mala obsahovať dostatočné množstvo bielkovín. V ideálnom prípade by mala obsahovať aspoň 15-20 gramov bielkovín na tyčinku, ale množstvo sa môže líšiť v závislosti od výrobcu a účelu tyčinky. Zdroje bielkovín by mali pozostávať najmä zo srvátkových bielkovín, mliečnych bielkovín, micelárneho kazeínu a prípadne vaječného albumínu. Vegánske proteínové tyčinky by mali obsahovať kombináciu rôznych rastlinných zdrojov, aby sa zabezpečilo ich plné využitie.
   
 • Sacharidy: sacharidov sa nemusíte obávať, ani keď chudnete. V zložení by vás malo zaujímať hlavne množstvo jednoduchých cukrov, ktoré spôsobujú prudké zvýšenie hladiny cukru v krvi. Pokiaľ tyčinka obsahuje +- 5 g jednoduchých cukrov, je v poriadku aj pre vašu diétu. V tyčinke by ste mali nájsť aj vlákninu. Vláknina má sýtiaci účinok, takže čím viac vlákniny tyčinka obsahuje, tým dlhšie by nás mala zasýtiť.
   
 • Tuky: Tuky sú v tyčinke potrebné na to, aby držali pohromade a zachovali jej štruktúru. Z výživového hľadiska je to preto, že tuky spomaľujú trávenie a uvoľňovanie sacharidov do krvného obehu. Proteínová tyčinka by mala obsahovať do 20 g tuku na 100 g. Je dôležité sledovať kvalitu tukov v tyčinke a uprednostňovať zdroje nenasýtených mastných kyselín, ako sú rastlinné oleje, semená alebo orechy.

Aké sú vhodné proteínové tyčinky na chudnutie?

Proteínové tyčinky sú tiež skvelým doplnkom diét na chudnutie. Bielkoviny, ktoré sú základnou zložkou proteínových tyčiniek, pomáhajú pri pocite sýtosti, čím zabraňujú nadmernému prejedaniu. Majú tiež najvyšší termický účinok zo všetkých makronutrientov, čo znamená, že telo spotrebuje na trávenie bielkovín oveľa viac energie ako na trávenie tukov a cukrov. Pri chudnutí je dostatočný príjem bielkovín dôležitý pre udržanie svalovej hmoty. Ak máte obavy, ktorú si vybrať, siahnite po proteínovej tyčinke bez pridaného cukru. Čo je ešte dôležité pri chudnutí? Pozrite si článok Chudnutie pre začiatočníkov. Čo je to kalorický deficit? A ako začať správne a trvalo chudnúť?

Je proteínová tyčinka vhodná pre deti?

Nemusíte sa obávať, že proteínové tyčinky obsahujú zložky, ktoré sú pre deti nebezpečné. Deti však vzhľadom na svoju veľkosť nepotrebujú toľko bielkovín ako dospelí, preto nie je potrebné, aby mladšie deti dopĺňali bielkoviny prostredníctvom proteínových tyčiniek. Mladším deťom stačí zdravá, pestrá a vyvážená strava. V každom prípade všetci vieme, aké obľúbené sú proteínové tyčinky medzi "dospelákmi", a ak si vaše dieťa raz za čas do nich zahryzne alebo ich zje, na jeho zdravie to nebude mať vplyv. Iná situácia je v prípade dospievajúcich detí, ktoré sú vo fáze rastu a zároveň sa venujú športu. Ich hmotnosť sa zvyšuje a zvyšuje sa aj ich potreba bielkovín. V týchto prípadoch môže mať zaradenie proteínových tyčiniek do jedálnička zmysel.

Jaké jsou nejlepší proteinové a energetické tyčinky na trhu? 
 

SmartFuel protein bar 60 g

Tyčinky sú navrhnuté tak, aby poskytovali nutrične vyvážený zdroj energie a bielkovín bez nadbytočného cukru. Každá tyčinka obsahuje 20 g kvalitných bielkovín zo srvátkového koncentrátu a mliečnej bielkoviny.

Prom-in Pure bar 65 g

 20 g proteínového komplexu (mliečny srvátkový koncentrát CFM a micelárny kazeín). Bez pridaného cukru, sladené sladidlom stévia, obohatené o vlákninu a zdrojom tuku sú mandle alebo pistácie.

Barebells Protein Bar 55 g

Ak hľadáte zdravšiu alternatívu k čokoládovým tyčinkám bez cukru, táto je rozhodne víťazom, čo sa týka chuti. Chuťovo je porovnateľná, možno dokonca lepšia. V každej tyčinke je 20 g mliečnych bielkovín.


BiotechUSA Zero bar 50 g 

Jedna z najpredávanejších tyčiniek, a to nielen kvôli cene. Základom je zmes 4 bielkovín a vybrať si môžete z 9 príchutí. Tyčinka Zero je absolútne bez cukru, lepku a laktózy. Proteínová tyčinka nemá žiadne polevy, takže je skvelá na cesty.


 Extrifit EXXE Protein Bar 65 g

Základom 20 g bielkovín je mliečny a srvátkový proteínový izolát a mliečny koncentrát. Je to ideálny snack, ktorý môžete pridať do svojho jedálnička a mnohí ľudia ho konzistenciou a chuťou prirovnávajú k tureckému medu. Čo sa nachádza v každej tyčinke, nájdete v príchuti. V arašidovej sú arašidy, v jablkovej kúsky jabĺk a v škoricovej škorica atď.

Zobraziť viac
Zobraziť menej
Zobraziť viac
Zobraziť menej
Filtry
Zobrazené 179 produktov
 • Značky
 • Príznaky
 • veľkosť balenia
 • príchuť
zobraziť ďalšie produkty
skryť ďalšie produkty
Upresniť filtre
Zoradiť podľa: