Môj účet
Prihlásiť sa
Menu

Glukosamín, Chondroitín

✅ Čo je Glukosamín a Chondroitín a ako fungujú?

Glukosamín sulfát a chondroitín sulfát sú prírodné látky, ktoré radíme do skupiny takzvaných chondroprotektív, teda zložiek chrániacich kĺbové tkanivo pred poškodením a opotrebovaním.

Glukosamín sulfát je pravdepodobne najúčinnejšou formou glukosamínu, ktorý tvorí prirodzenú súčasť kĺbovej chrupavky a synoviálnej tekutiny, teda tekutiny vo vnútri kĺbovej dutiny znižujúce pri pohybe trenia medzi kĺbovými chrupavkami. Glukosamín sa vstrebáva zo zažívacieho traktu a ukladá sa v kĺbových chrupavkách, pričom zároveň podporuje ďalšiu tvorbu chrupavky a jej regeneráciu. Tá je potom pružnejšia a odolnejšia, čo sa prejaví aj na zmiernení bolestivosti a zväčšení rozsahu pohybu.

Chondroitín sulfát je neoddeliteľnou súčasťou hyalínnych chrupaviek, viaže v tkanive vodu a podporuje tak správnu funkciu chrupavky, jej pevnosť, pružnosť a odolnosť. Využiteľnosť chondroitínu je nižšia (okolo 12 %), preto je vhodné dlhodobé užívanie.

✅ Pre koho je užívanie glukosamín sulfátu a chondroitín sulfátu vhodné?

Užívanie kĺbovej výživy je skvelou prevenciou, ktorá môže pomôcť fyzicky aktívnym ľuďom namáhajúcim viac kĺbový aparát aj tým, u ktorých je prirodzená produkcia látok znížená.

  • Športovci a fyzicky aktívne osoby zaťažujú viac pohybový aparát a sú náchylnejšie na poranenia kĺbov. Glukosamín sulfát a chondroitín sulfát môžu pomôcť podporovať zdravie kĺbov a chrupaviek a prispievať tak k prevencii zranení a dlhodobého poškodenia. Dôležité sú aj ich protizápalové účinky a schopnosť podporiť regeneráciu chrupaviek, šliach a väzov.
  • S vekom môže dochádzať k postupnému ubúdaniu a prestavbe kĺbovej chrupavky ak vzniku osteoartrózy. Vo vyššom veku tak môže byť vhodné užívať prípravky na podporu a regeneráciu kĺbov formou doplnkov stravy.
  • Ľudia s predchádzajúcimi zraneniami kĺbov alebo s genetickou predispozíciou ku kĺbovým komplikáciám tvoria ďalšiu skupinu, pre ktoré môže byť suplementácia prínosná.

V prípade užívania doplnkov stravy môže byť vhodné vyberať tie, ktoré kombinujú chondroitín sulfát a glukosamín sulfát s ďalšími látkami podporujúcimi ich účinky, napríklad vitamínom C alebo MSM.

✅ Účinky glukosamín sulfátu a chondroitín sulfátu

Nástup účinku glukosamín sulfátu a chondroitín sulfátu je oneskorený a pretrváva až 2 mesiace po vysadení. Preto je vhodné užívať ich po dobu niekoľkých mesiacov s následným vysadením a opakovaním kúry. A to aj v rámci prevencie.

  • Glukosamín sulfát pomáha chrániť, regenerovať a obnovovať tkanivo chrupavky, znižovať zápal a bolestivosť kĺbov.
  • Chondroitín sulfát pôsobí protizápalovo a pomáha zlepšovať pružnosť, pevnosť a odolnosť chrupavky.

Nedostatok glukosamín sulfátu sa môže prejaviť vznikom osteoartrózy, teda opotrebovaním kĺbovej chrupavky a postupným obmedzením hybnosti kĺbov sprevádzaným často bolesťou.

✅ Ako glukosamín sulfát a chondroitín sulfát užívať?

Doplnky stravy obsahujúce tieto látky sa užívajú spravidla v priebehu jedla, alebo po jedle. Mnoho výrobcov pritom rozdeľuje dennú dávku účinných látok do niekoľkých porcií tak, aby bolo zaistené postupné dodanie v priebehu celého dňa.

Odporúčaný denný príjem glukosamín sulfátu a chondroitín sulfátu nie je stanovený. Pri užívaní doplnkov stravy s obsahom uvedených látok sa vždy riaďte pokynmi výrobcu.

Na našom e-shope nájdete prémiové doplnky stravy s vysokým obsahom glukosamín sulfátu a chondroitín sulfátu. Vyberať môžete z prípravkov obsahujúcich iba tieto látky, alebo z výrobkov, v ktorých sú doplnené pre podporu účinku napríklad o kyselinu hyalurónovú, vitamín C a E. Na svoje si prídete aj pokiaľ dávate prednosť českým výrobkom.

V prípade záujmu pre vás máme pripravenú aj zvláštnu sekciu komplexnej kĺbovej výživy.

Zobraziť viac
Zobraziť menej
Zobraziť viac
Zobraziť menej