Môj účet
Prihlásiť sa
Menu

Sladidlá a cukor

Široká ponuka produktov, ktorá zahŕňa zdravšie alternatívy k tradičnému cukru. V tejto kategórii nájdete aj prírodné ochucovadlá a sladidlá, ktoré slúžia na osladenie jedál a nápojov bez kalórií. Produkty sú obľúbené nielen u ľudí, ktorí sledujú svoj energetický príjem, snažia sa o redukciu hmotnosti, ale medzi všetkými priaznivcami zdravého stravovania.

✅ Aké sladidlá bez kalórií sú dobré ako náhrada cukru?

Ktoré alternatívy cukru sú najlepšie a najzdravšie? Existuje niekoľko rôznych sladidiel, ktoré možno použiť ako náhradu za cukor. Tieto sladidlá oceníte najmä, ak sa snažíte obmedziť príjem jednoduchých sacharidov. 

• Stévia

Stevie, prírodné takmer bezkalorické sladidlo získavané z listov rastliny Stevia rebaudiana. Sladkosť stévie je spôsobená prítomnosťou steviol glykozidov v jej listoch, ktoré sa rýchlo metabolizujú v tele a nepridávajú žiadne kalórie. Stévia má tiež minimálny vplyv na glykemický index, čo ocenia najmä ľudia, ktorí si musia strážiť hladinu krvného cukru – diabetici. Stévia sa často používa ako sladidlo do nápojov, dezertov, a do rôznych potravinových výrobkov a zoženiete ju aj ako klasické sladidlo v podobe kvapiek, tabliet alebo prášku. Stévia je tiež obľúbeným sladidlom v doplnkoch stravy.

Aká je sladivosť stévie v porovnaní s cukrom?

Stevia je známa výraznou sladkosťou. Listy prirodzene obsahujú sladké chemické látky nazývané steviol glykozidy, vďaka ktorým sú až 150x sladšie ako cukor a napriek tomu majú minimálnu kalorickú hodnotu.


• Erythritol

Erytritol môžeme označiť ako "prírodné" sladidlo, pretože jeho východisková látka, glukóza, ktorá je získavaná z prírodných zdrojov, ako je kukurica, pšenica alebo hroznový cukor. Samotný erytritol je produkt fermentácie glukózy pomocou mikroorganizmov, čo je proces, ktorý sa v prírode vyskytuje. Erytritol má veľmi nízky glykemický index a nezvyšuje hladinu cukru v krvi, je ideálny ako náhrada cukru pre diabetikov a ľudí, ktorí sa snažia udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi. Erytritol sa bežne používa ako sladidlo do potravín a nápojov, vrátane cukrárskych výrobkov, žuvačiek bez cukru, diabetických produktov a light nápojov. Môže byť tiež používaný pri varení a pečení ako náhrada cukru.

Aká je sladivosť erytritolu v porovnaní s cukrom?

Erytritol má nižšiu sladivosť ako bežný cukor (sacharóza). Jeho sladkosť sa obvykle pohybuje okolo 60-80% sladkosti sacharózy. To znamená, že aby ste dosiahli rovnaké sladkosti ako cukor, budete musieť použiť viac erytritolu. Odporúčame použiť 1,3 až 1,5 krát viac erytritolu ako cukru, aby ste dosiahli ekvivalentnú sladkosť. Aj napriek nižšej sladivosti je erytritol obľúbeným sladidlom, vďaka nízkej kalorickej hodnote.


• Xylitol

Xylitol je sladidlo, ktoré sa vyrába z prírodných zdrojov fermentácií, preto ho môžeme označiť ako „prírodné“ sladidlo aj napriek tomu, že spadá aj do kategórie priemyselne spracovaných potravín. Bez spracovania, by ho nebolo možné získať. Xylitol sa získava z kôry brezy, ktorá ho obsahuje veľké množstvo. Xylitol môžeme označiť ako zdravšiu náhradu cukru, vďaka svojej sladivosti, nižšej kalorickej hodnote. Xylitol znižuje tvorbu zubného povlaku a kyseliny v ústach a pomáha predchádzať zubnému kazu, čo sa nedá povedať o klasickom cukre.

Aká je sladivosť xylitolu v porovnaní s cukrom?

Xylitol má chuť a sladkosť veľmi podobnú cukru (sacharóze). Jeho sladivosť sa pohybuje okolo 95 – 100 % sladkosti cukru (sacharózy), ale má o polovicu menej kalórií. Môžete dať rovnaké množstvo xylitolu, aby ste dosiahli ekvivalentnú sladkosť.


✏️ Chcete piecť a variť zdravšie, ale nepoznáte žiadne recepty? Získajte nové nápady na každodenné stravovanie a pustite sa do cesty k zdravšiemu životnému štýlu s našimi fitness receptami. Pozrite sa na náš blog do oddelení FITNESS RECEPTY.


✅ Porovnanie kalórií v sladidlách oproti cukru

 • Sacharóza (cukor): Cukor obsahuje približne 4 kalórie na gram.
 • Stevia: Stevia je takmer bezkalorická, pretože jej sladkosť je spôsobená sladkými látkami (steviolglykozidy), ktoré majú minimálnu kalorickú hodnotu. Prakticky neobsahuje žiadne kalórie.
 • Erytritol: Erytritol obsahuje približne 0,2 kalórie na gram.
 • Xylitol: Xylitol obsahuje približne 2,4 kalórie na gram.

✅ Aké sú alternatívy cukru?

Sirupy sú často vyrobené z prírodných surovín (datle, ryže, agáve…), ktoré sú obľúbené na dochutenie nápojov, dezertov a ďalších pokrmov. Tieto sirupy sa vyrábajú z rôznych surovín a majú rôzne chuťové a vône. Tu je niekoľko príkladov prírodných sirupov:

 • Čakankový sirup je sladký sirup vyrobený z extraktu z čakanky (Cichorium intybus), rastliny známe svojimi. Tento sirup sa používa ako sladidlo a môže mať miernu chuť podobnú karamelu alebo melasi.
 • Agávový sirup je vyrobený z miazgy agáve - rastlina pôvodom z Mexika. Tento sirup má sladkú chuť a je často používaný ako náhrada cukru v rôznych receptoch, pretože má krásne medovú chuť.
 • Ryžový sirup je vyrobený z varenej ryže alebo ryžového škrobu. Ryžový sirup je obľúbeným sladidlom, pretože má jemnú sladkú chuť.
 • Javorový sirup je sladidlo vyrobené zo šťavy z javorových stromov. Má bohatú javorovú chuť a je často používaný na dochutenie palaciniek, vafle, ovsených kaší a ďalších pokrmov. Javorový sirup je obľúbený pre svoju prírodnú sladkosť a charakteristickú chuť.
 • Kokosový sirup je sladký sirup vyrobený z misy kokosovej palmy. Má prírodnú kokosovú až karamelovú chuť a sladkosť s exotickým nádychom.

✅ Môžu sladidlá užívať aj deti?

Áno, deti môžu jesť sladidlá, ale s mierou. Sladidlá sú látky, ktoré dodávajú potravinám sladkú chuť, ale neobsahujú kalórie. Je dôležité venovať pozornosť tomu, aké sladidlo sa používa av akom množstve. Niektoré sladidlá sú všeobecne považované za bezpečné pre deti, ako je stevia, xylitol, erytritol alebo sukralóza, keď sú konzumované v rozumnom množstve. Ak pečiete koláč a pridáte doň miesto cukru sladidlo alebo chcete občas osladiť nejaký dezert je to v poriadku, ale treba myslieť na to, že či už cukor alebo sladidlá by sme, nemali by sme to s nimi preháňať.

Zobraziť viac
Zobraziť menej
Zobraziť viac
Zobraziť menej
Filtry
Zobrazené 36 produktov
 • Značky
 • Príznaky
 • veľkosť balenia
 • príchuť
zobraziť ďalšie produkty
skryť ďalšie produkty
Upresniť filtre
Zoradiť podľa: