Môj účet
Prihlásiť sa
Menu

Esenciálne aminokyseliny (EAA)

✅ Čo sú to EAA a ako fungujú?

Esenciálne aminokyseliny (EAA) sú kľúčovou skupinou aminokyselín, ktoré ľudské telo samo nevie syntetizovať, a preto je nutné ich získavať z potravy alebo v doplnkoch stravy. Je ich 8 a tieto aminokyseliny majú kľúčový vplyv na nespočet biochemických procesov v tele, ovplyvňujú metabolizmus, imunitný systém a podporujú tvorbu hormónov a enzýmov.

V oblasti športu sú EAA známe pri budovaní svalovej hmoty a regenerácii svalov po tréningu. Ich správny a dostatočný príjem môže pozitívne ovplyvniť výsledky a výkonnosť športovcov. Doplnenie esenciálnych aminokyselín môže byť obzvlášť užitočné pre jedincov, ktorí majú zvýšené nároky na svalovú regeneráciu a rast, ako sú športovci, fitness nadšenci a všetci aktívni jedinci. Prijatie dostatočného množstva EAA prostredníctvom potravy alebo doplnkov stravy môže prispieť k celkovému zlepšeniu športového výkonu a podporiť optimálne zdravie.

 • Podpora regenerácie: Pomáhajú urýchliť proces regenerácie svalov po náročnom tréningu.
 • Syntéza svalových bielkovín: BCAA sú esenciálnymi stavebnými blokmi. Týmto spôsobom podporujú rast svalovej hmoty a zlepšujú svalovú regeneráciu po tréningu.
 • Zníženie únavy: Pri fyzickej záťaži môžu BCAA pomôcť znížiť pocit únavy a vyčerpania, čo umožní dlhší a efektívnejší tréning a lepšiu výkonnosť.
 • Ochrana svalovej hmoty: BCAA chráni pred katabolizmom. Pokiaľ cvičíte na lačný žalúdok alebo počas redukčných diét, kedy telo môže vyžadovať zvýšenú ochranu svalovej hmoty sú BCAA ideálne.
 • Zlepšenie energetického metabolizmu: BCAA môžu slúžiť ako zdroj energie počas fyzickej aktivity. Predovšetkým pri dlhodobom vytrvalostnom tréningu alebo pri nízkom príjme energie môžu BCAA poslúžiť ako alternatívny zdroj paliva pre svaly.

✅ Aké sú esenciálne aminokyseliny a akú majú funkciu?

Medzi esenciálne aminokyseliny patrí valín, leucín, izoleucín, metionín, treonín, fenylalanín, tryptophan a lyzín. Každá esenciálna aminokyselina má vo tele svoju funkciu:

 • Aminokyseliny s rozvetveným reťazcom (BCAA) - valín, leucín a izoleucín, hrajú kľúčovú úlohu v raste a regenerácii svalovej hmoty. Vďaka svojej schopnosti rýchlo sa tráviť, môžu BCAA slúžiť ako zdroj energie počas športovej aktivity a chrániť tak svaly pred katabolizmom. Sú teda vhodné pre jedincov, ktorí posilňujú a snažia sa nabrať svalovú hmotu, rovnako tak ich využijú vytrvalostní bežci a ďalší športovci, ktorí podstupujú dlhé a náročné tréningy.
 • Metionín je nevyhnutný pre rast telesných tkanív a správnu funkciu metabolizmu, najmä pre absorpciu zinku a selénu. Tieto minerálne látky sú kľúčové pre zdravie vlasov, nechtov a pokožky.
 • Threonin je súčasťou kolagénu a elastínu, čo sú dôležité zložky pokožky a ďalších spojivových tkanív.
 • Z fenylalanínu sa v tele vytvárajú hormóny a neurotransmitery, ako je napríklad dopamín, ktorý ovplyvňuje náladu, myslenie a ďalšie mozgové funkcie.
 • Podobnú funkciu má aj tryptofán, ktorý je prekurzorom neurotransmitera serotonínu. Serotonín prispieva k regulácii spánku, nálady i chuti do jedla.
 • Lyzín hrá kľúčovú úlohu v tvorbe bielkovín a svalovej hmoty a súčasne sa podieľa na optimálnom vstrebávaní vápnika.

✅ Kedy a ako užívať EAA - dávkovanie? Kedy je najlepší čas ich užívať?

Odporúčaná dávka EAA sa pohybuje od 10 do 15 gramov. Dávkovanie EAA môže byť prispôsobené rôznym situáciám a potrebám:

 •  Pred tréningom: EAA podporí ochranu svalovej hmoty, najmä v období diéty, kedy je snaha minimalizovať rozpad svalov. Odporúča sa používať pred tréningom na poskytnutie ochrany svalov počas fyzickej aktivity.
 • Po tréningu: Kombinácia EAA s ďalšími aminokyselinami, napríklad srvátkovým proteínom, má za následok maximálnu podporu syntézy bielkovín a urýchľuje regeneráciu po tréningu. Tento post-tréningový mix môže zlepšiť obnovu svalov a rast svalovej hmoty.
 • Počas dňa: EAA sú vhodné pre jedincov s nízkym príjmom bielkovín. Často ich užívajú aj vegetariáni a vegáni, ktorí nemajú dostatok bielkovinových zdrojov živočíšneho pôvodu. Použitie EAA počas dňa môže pomôcť zaistiť potrebné aminokyseliny a podporiť udržanie svalovej hmoty.

✅ Je možné EAA užívať spoločne s inými doplnkami stravy?

Áno, EAA je možné užívať spoločne s inými doplnkami stravy. Vzhľadom k ich špecifickým vlastnostiam a pozitívnym účinkom na svalovú regeneráciu a rast, sú EAA často kombinované s ďalšími doplnkami stravy, ako je srvátkový proteín, kreatín, glutamín, ale aj predtréningovými prípravkami.

✅ Sú EAA vhodné aj pre ženy?

Áno, aminokyseliny s rozvetveným reťazcom sú vhodné aj pre ženy. EAA sú prirodzenou súčasťou štruktúry bielkovín a majú dôležité funkcie pre telo bez ohľadu na pohlavie. Pre ženy môžu EAA ponúknuť niekoľko výhod:

 • Podpora regenerácie: EAA môžu pomôcť skrátiť dobu regenerácie svalov po fyzickej aktivite, čo je pre ženy, ktoré sa venujú tréningu alebo športovým aktivitám, veľmi prospešné.
 • Udržanie svalovej hmoty: EAA sú kľúčové pre syntézu svalových bielkovín a môžu tak u žien, ktoré majú tento cieľ pomôcť podporiť udržanie alebo rast svalovej hmoty.
 • Zníženie únavy: Pri fyzickom zaťažení môžu EAA pomôcť znížiť pociťovanú únavu a zlepšiť výkonnosť.
 • Podpora diéty: EAA môžu byť užitočné, ak sa snažíte o redukciu telesnej hmotnosti, pretože pomáhajú minimalizovať rozpad svalovej hmoty počas diéty.

✅ Existujú špeciálne varianty EAA pre vegánov alebo vegetariánov?

Samozrejme, existujú špeciálne varianty EAA, ktoré sú vhodné pre vegánov a vegetariánov. Pre vegánov a vegetariánov, ktorí nekonzumujú žiadne živočíšne produkty, sú k dispozícii EAA vyrobené z rastlinných zdrojov. Vegánske EAA môžu byť získané z rôznych rastlinných zdrojov, ako sú kukurice, sójové bôby, cukrová trstina alebo fermentované rastlinné bielkoviny. Tieto vegánske varianty sú rovnako účinné ako zo živočíšnych zdrojov a poskytujú všetky kľúčové výhody.

✅ Aké sú najlepšie EAA na trhu?
 

SmartFuel EAA Complex + Electrolytes 300 g

Kompletné spektrum esenciálnych aminokyselín, dostatočné množstvo BCAA, pridané elektrolyty, skvele nachutené s bezkonkurenčným zložením. Pokiaľ berieme vážne novotvorbu svalových bielkovín, teda inak povedané budovanie svalového hmoty, sú EAA úplne kľúčové. EAA sú aminokyseliny, ktoré si naše telo nevie vytvárať samo.


PVL Gold Series EAA + BCAA Complete 369 g 

Kompletná zmes EAA (esenciálnych aminokyselín). 9 esenciálnych aminokyselín, z ktorých 3 sú tiež známe ako BCAA (aminokyseliny s rozvetveným reťazcom). Výskumy ukazujú, že kompletná zmes EAA (vrátane BCAA) vykazuje lepší rast a regeneráciu ako suplementácia samotnými BCAA.

Zobraziť viac
Zobraziť menej
Zobraziť viac
Zobraziť menej
Filtry
Zobrazené 47 produktov
 • Značky
 • Príznaky
 • veľkosť balenia
 • príchuť
zobraziť ďalšie produkty
skryť ďalšie produkty
Upresniť filtre
Zoradiť podľa: