Môj účet
Prihlásiť sa
Menu

Taurine

✅ Čo je to taurín a ako funguje?

Taurín zohráva významnú úlohu v rôznych metabolických a fyziologických procesoch v tele, ako je napríklad regulácia glukózy a lipidov, energetický metabolizmus alebo antioxidačné účinky. Do športovej výživy sa pridáva hlavne z dôvodu zvyšovania športového výkonu, pretože pomáha zvyšovať rýchlosť reakcií, redukovať svalovú únavu a tým aj umožní trénovať dlhšie. Tým, že pomáha zvyšovať pôsobenie inzulínu, má aj mierne anabolické účinky.

Ďalším benefitom taurínu je znižovanie rizika vzniku svalových kŕčov, vďaka schopnosti podporiť hydratáciu a zároveň udržovať rovnováhu minerálnych látok vo svalových bunkách. Počas tréningu klesá hladina taurínu vo svaloch, preto sa využíva hlavne v pre-workout doplnkoch stravy, kedy je jeho použitie najvhodnejšie.

Jedná sa o prirodzene sa vyskytujúcu sulfónovú kyselinu, ktorá je derivátom aminokyseliny cysteínu. Prvýkrát bol taurín izolovaný z býčej žlče, od toho je tiež odvodený názov z latinského taurus - býk. Okrem toho, že sa jedná o významnú zložku žlče, v malom množstve ho možno nájsť vo väčšine živočíšnych tkanív.

✅ Ďalšie účinky taurínu:

Taurín je dôležitou látkou pre správnu funkciu tela a zohráva úlohu v mnohých rôznych fyziologických procesoch.

  • Podpora funkcie mozgu: Taurín prispieva funkciu mozgu tým, že pomáha udržiavať rovnováhu chemických látok v mozgu. Podporuje neurotransmiter GABA, ktorý má inhibičné účinky a pomáha upokojiť nervový systém.
  • Podpora zdravia srdca: Taurín má pozitívny vplyv na zdravie srdca, pomáha regulovať srdcový rytmus a krvný tlak.
  • Antioxidant: Taurín pôsobí ako antioxidant, pomáha chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi.
  • Podpora metabolizmu: Taurín má vplyv na metabolizmus tým, že pomáha s rozkladom tukov v tele a reguláciou hladiny cukru v krvi.

Na našom e-shope nájdete prémiové doplnky stravy s vysokým obsahom taurínu, či už samostatne, tak v kombinácii so skvelými predtréningovými prípravkami.  

Zobraziť viac
Zobraziť menej
Zobraziť viac
Zobraziť menej
Filtry
Zobrazené 7 produktov
  • Značky
  • Príznaky
  • veľkosť balenia
Upresniť filtre
Zoradiť podľa: