Môj účet
Prihlásiť sa
Menu

Tryptophan (Tryptofan) / 5-HTP

✅ Čo je Tryptophan a ako funguje?

L-tryptophan je esenciálna aminokyselina, často tiež nazývaná ako aminokyselina dobrej nálady. Tryptofán je hlavnou a kľúčovou látkou pre biosyntézu dôležitých látok ako sú serotonín, melatonín a nikotínamid (Vitamínu B3) a za prítomnosti vitamínu B6.

Tryptofán spadá do skupiny esenciálnych aminokyseli a mal by byť nevyhnutnou súčasťou stravy, pretože si ho telo nevie tvoriť samo o sebe. Zdrojom L-tryptofánu nájdeme v rastlinných i živočíšnych bielkovinách ako je kuracie mäso, krutie mäso, hovädzie mäso, mliečne výrobky, kešu oriešky, tekvicové semienka, fazuľa, tuniak, banány, špenát a mnoho ďalších potravín.

✅ Aká je funkcia Tryptofánu?

  • Podobne ako ostatné aminokyseliny, aj tryptofán hrá úlohu pri budovaní a oprave svalového tkaniva, čo ho robí nevyhnutnou súčasťou stravy športovcov.
  • V mozgu sa z tryptofánu syntetizuje serotonín, a nakoniec aj melatonín, ktorý ovplyvňuje biologické hodiny (cirkadiánny rytmus). Vyplavenie melatonínu vedie k celkovému upokojeniu a príprave na spánok.
  • Vďaka tvorbe serotonínu a melatonínu má tryptofán značný účinok na činnosť centrálnej nervovej sústavy. Má vplyv okrem iného na: náladu, kvalitu a dĺžku spánku, subjektívne pociťovanú únavu, pozornosť, kognitívne schopnosti a pamäť.

✅ Čo je to 5 HTP?

 5-HTP je skratka pre 5-hydroxytryptofán, čo je chemická zlúčenina, ktorá sa prirodzene tvorí v tele. 5-HTP je prekurzorom neurotransmiteru serotonínu, čo znamená, že je predchodcom serotonínu. Serotonín je chemická látka, ktorá má v tele mnoho funkcií, vrátane regulácie nálady, spánku, chuti do jedla a citlivosti na bolesť. 5-HTP sa bežne využíva ako doplnok stravy. Ľudia ho často užívajú za účelom zlepšenia nálady, zlepšenia psychickej pohody, podpory spánku a regulácie chuti do jedla.

Zobraziť viac
Zobraziť menej
Zobraziť viac
Zobraziť menej
Filtry
Zobrazené 14 produktov
  • Značky
  • Príznaky
  • veľkosť balenia
Upresniť filtre
Zoradiť podľa: