Môj účet
Prihlásiť sa
Menu

Tráviace enzýmy

Tráviace enzýmy predstavujú rôznorodú skupinu komplexných bielkovín umožňujúcich trávenie. Sú produkované v tráviacom systéme, najmä v žalúdku, pankrease a tenkom čreve, a pomáhajú rozkladať zložité molekuly potravy na jednoduchšie látky, ktoré môže telo ľahko absorbovať a využiť.

Základné delenie enzýmov obvykle vychádza z typu molekúl, na ktoré primárne pôsobí. Amyláza je enzým, ktorý rozkladá škrob na jednoduché cukry, zatiaľ čo proteáza štiepi bielkoviny na aminokyseliny. Lipáza sa špecializuje na trávenie tukov, vrátane rozkladu na mastné kyseliny a glycerol, a nukleázy zaisťujú rozklad nukleových kyselín na nukleotidy. Ďalšími dôležitými tráviacimi enzýmami sú laktáza, ktorá pomáha tráviť mliečny cukor zvaný laktóza, celuláza štiepiaca vlákninu a papaín a bromelaín štiepiace látky bielkovinovej povahy.

✅ Pre koho sú tráviace enzýmy vhodné

Tráviace enzýmy sú produkované buď v našom tele, alebo môžu byť získavané z potravy a doplnkov stravy. Prirodzene sa vyskytujú napríklad v ovocí (ananás, papája, mango, avokádo), zázvore, medu, kyslých mliečnych výrobkoch a fermentovanej zelenine. U niektorých osôb, u ktorých nie sú tráviace enzýmy dostatočne zastúpené v bežnom jedálničku, môže byť vhodné zvýšiť ich príjem formou doplnkov stravy.

 • Športovci a fyzicky aktívni ľudia so zvýšenou potrebou živín
 • Ľudia s nižšou produkciou tráviacich enzýmov v tráviacom trakte
 • Ľudia s vysokým kalorickým príjmom a vysokým zastúpením tukov v strave
 • Ľudia so zažívacími ťažkosťami, ako sú nadúvanie, hnačka alebo zápcha

✅ Aké sú účinky tráviacich enzýmov?

Tráviace enzýmy sú komplexné bielkoviny, ktoré hrajú kľúčovú úlohu pri rozklade potravy v našom tráviacom systéme zo zložitých molekúl na jednoduchšie, ľahšie vstrebateľné formy. Bez dostatočného množstva týchto enzýmov by sa trávenie spomalilo a živiny by neboli správne vstrebávané.

 • Podpora trávenia a metabolizmu
 • Podpora optimálneho vstrebávania živín
 • Pomoc pri regenerácii a rekonvalescencii
 • Podpora imunitného systému

Nedostatok tráviacich enzýmov sa môže prejavovať zažívacími ťažkosťami, ako sú nevoľnosť po jedle, nadúvanie, pálenie záhy, plynatosť, hnačka alebo bolesti žalúdka. Významný dlhodobý deficit potom môže viesť k nedostatočnému vstrebávaniu živín a ku s tým súvisiacim následkom, prípadne môže prispieť k vzniku porúch tráviaceho systému.

✅ Ako tráviace enzýmy užívať?

V prípade doplnkov stravy užívajte tráviace enzýmy spolu s jedlom. Využiť môžete aj prípravky, pri ktorých je denná dávka rozdelená do väčšieho množstva kapsúl tak, aby mohla byť na zabezpečenie vyššej vstrebateľnosti použitá delene v priebehu celého dňa. Pri užívaní doplnkov stravy sa vždy riaďte odporúčaním výrobcu.

V prípade, že je u vás vhodné dopĺňať vitamíny a minerálne látky výživové doplnky, zvoliť môžete tiež výrobky už obsahujúce komplex vitamínov, minerálov, enzýmov, probiotických kultúr, fytonutrientov a antioxidantov. Ich výhodou je to, že zodpovedajú prirodzenému výskytu látok, pri ktorom sa jednotlivé látky objavujú obvykle v kombinácii s dôležitými organickými nosičmi. Skvelým doplnkom stravy je napríklad Reflex Nexgen PRO + Digestive Enzymes 120 kapsúl.

✅ Sú tráviace enzýmy vhodné pre každého?

Tráviace enzýmy nie sú spravidla primárne určené pre deti. Konzultácia užívania s lekárom je vhodná v prípade tehotných a dojčiacich žien, ďalej ak máte diabetes, gastrointestinálne lézie/vredy, užívate protizrážanlivé, protizápalové látky alebo iné enzýmové preparáty, antibiotiká alebo máte alergiu na latex a ovocie (ako avokádo, banán, banán , figy, melón, mango, kivi, ananás, broskyňa a paradajka).

Na našom e-shope nájdete prémiové doplnky s vysokým obsahom kmeňov tráviacich enzýmov alebo kombinované vo forme multivitamínu s ďalšími vitamínmi a minerálnymi látkami, ktorých zastúpenie v strave je pre športovcov a fyzicky aktívne osoby kľúčové. Vybrané doplnky stravy spĺňajú zásady Vegan az našej ponuky si vyberú aj tí, ktorí dávajú prednosť výrobkom českého pôvodu.

Zobraziť viac
Zobraziť menej
Zobraziť viac
Zobraziť menej
Filtry
Zobrazené 27 produktov
 • Značky
 • Príznaky
 • veľkosť balenia
zobraziť ďalšie produkty
skryť ďalšie produkty
Upresniť filtre
Zoradiť podľa: