Môj účet
Prihlásiť sa
Menu

Multivitamín

✅ Čo sú to multivitamíny a ako fungujú?

Multivitamíny sú doplnky stravy, ktoré spájajú vitamíny, minerály a ďalšie aktívne látky tak, aby ich zloženie zodpovedalo aktuálnym potrebám a pokrývalo živiny, ktorých môže byť v bežnom jedálničku nedostatok.

Športovci a ľudia so zvýšenou aktivitou patria k tým, u ktorých treba viac dbať na vyvážený príjem živín a ich dostatočné množstvo. Intenzívna fyzická aktivita a zvýšené nároky na organizmus môžu zásoby vitamínov a minerálov vyčerpať rýchlejšie, než je tomu u bežnej populácie. Navyše aj vitamíny a minerály sa podieľajú na výkone a následnej regenerácii.

✅ Pre koho sú multivitamíny vhodné?

Zvýšená potreba vitamínov a minerálnych látok sa môže vyskytnúť u rôznych skupín ľudí. Športovci a ľudia so zvýšenou fyzickou aktivitou sú jednou z nich.

Ďalšími skupinami, pre ktoré môže byť užívanie multivitamínov vhodné, sú:

 • ľudia s nedostatočným príjmom živín súvisiacim s obmedzeniami v stravovaní (jednať sa môže napríklad o osoby s potravinovými alergiami a intoleranciou, poruchami tráviaceho traktu zhoršujúcimi vstrebateľnosť živiny alebo s poruchami chuti do jedla spôsobenými ochorením či liečbou);
 • vegetariáni a vegáni (objaviť sa u nich môže nedostatok niektorých vitamínov a minerálov obsiahnutých vo vyššej miere v živočíšnych zdrojoch, napríklad vitamínu B12, železa alebo vápnika);
 • staršie osoby (s postupujúcim vekom dochádza k zníženiu schopnosti vstrebávať živiny).

✅ Aké sú účinky multivitamínov?

Účinky multivitamínov sa líšia v závislosti od ich zloženia prispôsobeného individuálnym potrebám. Všeobecne je možné povedať, že multivitamíny prispievajú k fungovaniu imunitného systému, podpore výkonnosti, kognitívnych funkcií, energie a vitality, regenerácii, zdraviu kostí a svalov ak prevencii srdcovo-cievnych ochorení.

Zloženie multivitamínov určených primárne pre športovcov a fyzicky aktívne je často navrhnuté tak, aby:

 • podpora výkonu a energetický metabolizmus, k čomu napomáhajú napríklad vitamíny skupiny B;
 • posilnenie imunitného systému obsahom vitamínov C a D a antioxidantov podporujúcich po fyzickom výkone oslabený imunitný systém;
 • podpora regenerácie svalov a tkanív a zníženie rizika kŕčov napríklad vďaka obsahu horčíka a zinku;
 • podpora zdravia kostí a kĺbov a zníženie náchylnosti na poranenie spôsobenú opakovanými nárazmi a vysokou záťažou, z tohto dôvodu multivitamíny obsahujú vitamín D a K, vápnik a ďalšie minerály;
 • chrochrana organizmu pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi za pomoci antioxidantov.

✅ Ako správne multivitamíny užívať?

Multivitamíny nie sú určené ako náhrada vyváženého jedálnička, mali by byť iba jeho doplnkom. Pri ich používaní odporúčame vždy sa riadiť pokynmi výrobcu.

✅ Aké sú najlepšie multivitamíny na trhu? 

 

Reflex Nexgen 60 kapsůl

Multivitamín prémiovej kvality s obsahom 33 biologicky aktívnych zložiek, ktoré okrem iného napomáhajú regenerácii, výkonnosti, vitalite a obranyschopnosti. Vyvážený pomer vitamínov a minerálov podporujúci vstrebateľnosť a obsah probiotických kultur zabezpečia aj pri zvýšenej fyzickej aktivite telu dostatok potrebných mikronutrientov.

Prom-in Vita Solution 60 tabliet

Profesionálny produkt, ktorý obsahuje komplex vitamínov a minerálov v optimálnom pomere a forme tak, aby pokryl zvýšenú potrebu mikroživín zaťažovaného organizmu.

Czech Virus SuperVita PRO 

Obsahuje riadnu dávku dôležitých vitamínov, minerálov v chelátovej väzbe a ďalšie látky, ktoré podporujú správne fungovanie ľudského tela. Medzi ďalšie látky sa radí napr.: Coenzyme Q10, Lutein, Cholin, Ženšen, Zázvor, Ashwagandha, ai. Nové zloženie je vhodné pre vegánov a je sladené steviol-glykozidy.


 Sú multivitamíny vhodné pre vegetariánov alebo vegánov?

Multivitamíny môžu byť vhodným doplnkom pre vegetariánov a vegánov, ale je dôležité vybrať taký produkt, ktorý bude spĺňať ich špecifické potreby a diétne obmedzenia. Tu je niekoľko tipov: BiotechUSA Vegan Multivitamín 60 tabliet a MyProtein Vegan A-Z Multivitamín.

Na našom e-shope nájdete prémiové multivitamíny prispôsobené okrem iného zvláštnym potrebám športovcov. Vybrať si môžete zo špeciálnych doplnkov pre ženy aj pre mužov. Vybrané multivitamíny spĺňajú zásady Vegan.

Zobraziť viac
Zobraziť menej
Zobraziť viac
Zobraziť menej
Filtry
Zobrazené 77 produktov
 • Značky
 • Príznaky
 • veľkosť balenia
 • príchuť
zobraziť ďalšie produkty
skryť ďalšie produkty
Upresniť filtre
Zoradiť podľa: