Môj účet
Prihlásiť sa
Menu

Sladidlá a dochucovadlá

Široká ponuka produktov zahŕňa zdravšie alternatívy k tradičnému cukru, bezkalorické sladidlá a tiež rôzne druhy korenia, soli a nízkokalorických omáčok. V tejto kategórii nájdete ochucovadlá a sladidlá, ktoré slúžia na obohatenie chuti sladkých i slaných jedál. Produkty sú obľúbené nielen u ľudí, ktorí sledujú svoj energetický príjem, snažia sa o redukciu hmotnosti, ale medzi všetkými priaznivcami zdravého stravovania.

✅ Aké sladidlá bez kalórií sú dobré ako náhrada cukru?

Ktoré alternatívy cukru sú najlepšie a najzdravšie? Existuje niekoľko rôznych sladidiel, ktoré možno použiť ako náhradu za cukor. Tieto sladidlá oceníte najmä, ak sa snažíte obmedziť príjem jednoduchých sacharidov. 

• Stévia

Stevie, prírodné takmer bezkalorické sladidlo získavané z listov rastliny Stevia rebaudiana. Sladkosť stévie je spôsobená prítomnosťou steviol glykozidov v jej listoch, ktoré sa rýchlo metabolizujú v tele a nepridávajú žiadne kalórie. Stévia má tiež minimálny vplyv na glykemický index, čo ocenia najmä ľudia, ktorí si musia strážiť hladinu krvného cukru – diabetici. Stévia sa často používa ako sladidlo do nápojov, dezertov, a do rôznych potravinových výrobkov a zoženiete ju aj ako klasické sladidlo v podobe kvapiek, tabliet alebo prášku. Stévia je tiež obľúbeným sladidlom v doplnkoch stravy.

Aká je sladivosť stévie v porovnaní s cukrom?

Stevia je známa výraznou sladkosťou. Listy prirodzene obsahujú sladké chemické látky nazývané steviol glykozidy, vďaka ktorým sú až 150x sladšie ako cukor a napriek tomu majú minimálnu kalorickú hodnotu.


• Erythritol

Erytritol môžeme označiť ako "prírodné" sladidlo, pretože jeho východisková látka, glukóza, ktorá je získavaná z prírodných zdrojov, ako je kukurica, pšenica alebo hroznový cukor. Samotný erytritol je produkt fermentácie glukózy pomocou mikroorganizmov, čo je proces, ktorý sa v prírode vyskytuje. Erytritol má veľmi nízky glykemický index a nezvyšuje hladinu cukru v krvi, je ideálny ako náhrada cukru pre diabetikov a ľudí, ktorí sa snažia udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi. Erytritol sa bežne používa ako sladidlo do potravín a nápojov, vrátane cukrárskych výrobkov, žuvačiek bez cukru, diabetických produktov a light nápojov. Môže byť tiež používaný pri varení a pečení ako náhrada cukru.

Aká je sladivosť erytritolu v porovnaní s cukrom?

Erytritol má nižšiu sladivosť ako bežný cukor (sacharóza). Jeho sladkosť sa obvykle pohybuje okolo 60-80% sladkosti sacharózy. To znamená, že aby ste dosiahli rovnaké sladkosti ako cukor, budete musieť použiť viac erytritolu. Odporúčame použiť 1,3 až 1,5 krát viac erytritolu ako cukru, aby ste dosiahli ekvivalentnú sladkosť. Aj napriek nižšej sladivosti je erytritol obľúbeným sladidlom, vďaka nízkej kalorickej hodnote.


• Xylitol

Xylitol je sladidlo, ktoré sa vyrába z prírodných zdrojov fermentácií, preto ho môžeme označiť ako „prírodné“ sladidlo aj napriek tomu, že spadá aj do kategórie priemyselne spracovaných potravín. Bez spracovania, by ho nebolo možné získať. Xylitol sa získava z kôry brezy, ktorá ho obsahuje veľké množstvo. Xylitol môžeme označiť ako zdravšiu náhradu cukru, vďaka svojej sladivosti, nižšej kalorickej hodnote. Xylitol znižuje tvorbu zubného povlaku a kyseliny v ústach a pomáha predchádzať zubnému kazu, čo sa nedá povedať o klasickom cukre.

Aká je sladivosť xylitolu v porovnaní s cukrom?

Xylitol má chuť a sladkosť veľmi podobnú cukru (sacharóze). Jeho sladivosť sa pohybuje okolo 95 – 100 % sladkosti cukru (sacharózy), ale má o polovicu menej kalórií. Môžete dať rovnaké množstvo xylitolu, aby ste dosiahli ekvivalentnú sladkosť.


✏️ Chcete piecť a variť zdravšie, ale nepoznáte žiadne recepty? Získajte nové nápady na každodenné stravovanie a pustite sa do cesty k zdravšiemu životnému štýlu s našimi fitness receptami. Pozrite sa na náš blog do oddelení FITNESS RECEPTY.


✅ Porovnanie kalórií v sladidlách oproti cukru

 • Sacharóza (cukor): Cukor obsahuje približne 4 kalórie na gram.
 • Stevia: Stevia je takmer bezkalorická, pretože jej sladkosť je spôsobená sladkými látkami (steviolglykozidy), ktoré majú minimálnu kalorickú hodnotu. Prakticky neobsahuje žiadne kalórie.
 • Erytritol: Erytritol obsahuje približne 0,2 kalórie na gram.
 • Xylitol: Xylitol obsahuje približne 2,4 kalórie na gram.

✅ Aké sú alternatívy cukru?

Sirupy sú často vyrobené z prírodných surovín (datle, ryže, agáve…), ktoré sú obľúbené na dochutenie nápojov, dezertov a ďalších pokrmov. Tieto sirupy sa vyrábajú z rôznych surovín a majú rôzne chuťové a vône. Tu je niekoľko príkladov prírodných sirupov:

 • Čakankový sirup je sladký sirup vyrobený z extraktu z čakanky (Cichorium intybus), rastliny známe svojimi. Tento sirup sa používa ako sladidlo a môže mať miernu chuť podobnú karamelu alebo melasi.
 • Agávový sirup je vyrobený z miazgy agáve - rastlina pôvodom z Mexika. Tento sirup má sladkú chuť a je často používaný ako náhrada cukru v rôznych receptoch, pretože má krásne medovú chuť.
 • Ryžový sirup je vyrobený z varenej ryže alebo ryžového škrobu. Ryžový sirup je obľúbeným sladidlom, pretože má jemnú sladkú chuť.
 • Javorový sirup je sladidlo vyrobené zo šťavy z javorových stromov. Má bohatú javorovú chuť a je často používaný na dochutenie palaciniek, vafle, ovsených kaší a ďalších pokrmov. Javorový sirup je obľúbený pre svoju prírodnú sladkosť a charakteristickú chuť.
 • Kokosový sirup je sladký sirup vyrobený z misy kokosovej palmy. Má prírodnú kokosovú až karamelovú chuť a sladkosť s exotickým nádychom.

✅ Čo sú to bezkalorické sirupy?

Bezkalorické sirupy sú sladidlá, ktoré poskytujú sladkú chuť bez kalórií. Tieto sirupy sú obvykle vyrobené pomocou umelých alebo prírodných sladidiel, ktoré majú minimálnu energetickú hodnotu. Sú populárne medzi ľuďmi, ktorí chcú obmedziť svoj príjem cukru a kalórií, ale aj medzi diabetikov, pretože majú minimálny vplyv na hladinu cukru v krvi.

✅ Čo sú to ochucujúce kvapky?

Dochucujúce kvapky bez kalórií sú obľúbené na dochutenie nápojov, ale aj jedla ako je kaša, tvaroh, jogurt, koláče, bez toho aby ste pridávali kalórie navyše. Jedná sa o sladidlá, ktoré sú koncentrované, preto stačí použiť veľmi malé množstvo na dosiahnutie žiadanej chuti.

Flavdropsy sú často založené na sladidle sukralóza, ktorej sladivosť je 600× vyššia ako pri klasickom cukre. Zaobstarať si môžete aj kvapky zo stévie na báze extraktu steviol-glykozidu, ktorý má oproti sukralóze asi polovičnú sladivosť.

Ochucujúce kvapky sú obľúbené u ľudí, ktorí sa snažia znížiť kalorický príjem, obmedziť príjem cukru alebo upraviť chuť potravín a nápojov podľa svojich preferencií. Ochucujúce kvapky sú sladké neutrálne ako cukor, ovocné, vanilkové, čokoládové alebo majú rôzne ďalšie príchute, a tak umožňujú prispôsobiť chuť nápojov a pokrmov podľa vkusu jednotlivca.

✅ Do čoho sa dajú ochucujúce kvapky a sirupy použiť?

 • Súčasť smoothie, proteínových nápojov a šejkov.
 • Ingrediencie do dezertov, ako sú brownies, sušienky alebo torty.
 • Do palaciniek, vaflí alebo lievancov.
 • Na vylepšenie tvarohu, kaše alebo jogurtu.
 • Dochutenie cereálií.
 • Do kávy.
 • Do vody, na vytvorenie ochuteného nápoja bez kalórií.
 • Do zmrzliny.

✅ A čo na dochutenie slaných jedál?

Korenie a soľ sú kategórie produktov obsahujúce rôzne druhy korenia určených na ochutenie jedál. Tieto na prvý pohľad nenápadné prísady tvoria nevyhnutnú súčasť kuchyne, ktorá dodáva pokrmom tú pravú chuť. Práve korenie je kľúčom, ktorý spája a dotvára chute rôznych ingrediencií, vytvárajúce výnimočné jedlá.

Vyskúšajte Kernel Season's Koreniace zmesi Koreniaci z pravého syra a surovín, vhodné do diéty. Jedinečné príchute sa skvele hodia na dochutenie mäsa, ryže, zeleniny alebo popcornu. Jednotlivé varianty sú vyrábané s podielom ozajstného čedaru, parmezánu či smotany, v zložení nenájdete žiadne chemické prísady.

✅ Aké sú najlepšie bezkalorické sirupy a omáčky?

Na našom e-shope ponúkame rôzne druhy a rozmanité príchute, ktoré uspokoja všetky vaše chuťové preferencie a potreby, tieto produkty sa žadia medzi obľúbené:

BiotechUSA Zero Syrup 320 ml

Chutný, sladký, bezkalorický topping. Neobsahuje žiadny tuk ani cukor. Perfektný do Vašich diétnych pokrmov. Vynikajúce oživenie rannej ovsenej kaše, palaciniek, koláčov a proteínových koktailov.


CUKR STOP sirup 650 g

Ľahko rozpustný sirup s vysokou sladivosťou. Obsahuje minimálne množstvo cukru, preto je vhodný aj pre diabetikov aj pri redukcii telesnej váhy. Medzi ovocnými príchuťami nechýba jahoda, malina, pomaranč ani višňa.


MyProtein FlavDrops 50 ml

Prírodná aróma, ktorá slúži na ochutenie nápojov a potravín, neobsahujú žiadne kalórie, žiadny cukor, žiadne sacharidy a žiadny tuk. Super koncentrované príchute znamenajú, že bude stačiť iba pár kvapiek.


BiotechUSA Zero Sauce 350 ml

Vieme, že všetko je chutnejšie s kečupom, BBQ omáčkou alebo šalátovým dresingom. So Zero Sauce môžete hodiť všetky kalorické starosti za hlavu, pretože sú praktivky bez pridaných cukrov a teda takmer bez kalórií.

Zobraziť viac
Zobraziť menej
Zobraziť viac
Zobraziť menej
Filtry
Zobrazené 81 produktov
 • Značky
 • Príznaky
 • veľkosť balenia
 • príchuť
zobraziť ďalšie produkty
skryť ďalšie produkty
Upresniť filtre
Zoradiť podľa: