Môj účet
Prihlásiť sa
Menu

Vitamín C

✅ Čo je vitamín C a ako funguje?

Vitamín C je hlavný vitamín, pre ktorý mnoho z nás siahne v prípade, že potrebuje podporiť imunitu. Zďaleka však nejde o jediný účinok. Vitamín C zohráva kľúčovú úlohu pri podpore výkonu, regenerácii, hojení rán, vstrebávaní niektorých minerálov a ochrane organizmu pred oxidačným stresom. Pestrý jedálniček je schopný zaistiť dostatok tohto vitamínu pre bežnú potrebu. V prípade športovcov a fyzicky aktívnych ľudí ale potreba vitamínu C môže rásť. Vhodnou potom môže byť jeho dodanie formou doplnkov stravy.

✅ Pre koho je vitamín C vhodný

Užívanie doplnkov stravy je vhodné pre všetkých, ktorí nepokrývajú potrebné množstvo vďaka konzumácii prirodzených zdrojov vitamínu C. Aj keď vitamín C je najčastejšie spájaný s citrusmi, skvelými zdrojmi sú tiež čierne ríbezle, rakytník, paprika, brokolica alebo kel. Všetky uvedené potraviny obsahujú dokonca viac vitamínu C ako pomaranče. Vysoké množstvo vitamínu C je tiež v šípkach, jahodách alebo chrene.

Optimálna dávka vitamínu C sa líši a závisí od individuálnych potrieb, životného štýlu a zdravotného stavu. Ženy by podľa odporúčania mali denne prijať minimálne 95 mg vitamínu C, muži potom muži 110 mg. U žien potom odporúčaná denná hodnota stúpa v súvislosti tehotenstvom a dojčením, vyšší príjem vitamínu C je vhodný pri zvýšenej fyzickej aktivite, rekonvalescencii, prechladnutí, pri dlhotrvajúcich a chronických chorobách i šoku a zvýšenom strese. Na dostatočný príjem vitamínu C by mali dbať diabetici, fajčiari aj ľudia pijúci pravidelne alkohol.

✅ Aké sú účinky vitamínu C?

Vitamín C je kľúčovou látkou pre fungovanie organizmu, jeho účinky sú veľmi široké a všeobecne známa podpora imunity je iba jedným z mnohých. Vitamín C a jeho vplyv sú stále predmetom mnohých štúdií. Najlepšie zdokumentované sú nižšie uvedené.

  • Hojenie rán a regenerácia tkanív: Pri športovom tréningu môže dochádzať k mikrotraumám svalov a tkanív. Vitamín C je kľúčovým pri tvorbe kolagénu, proteínu, ktorý hojenie a obnovu tkanív podporuje. Primeraná hladina vitamínu C preto pomáha urýchliť regeneráciu svalov a tkanív po tréningu a môže znížiť riziko zranenia. Svojou rolou pri tvorbe kolagénu zároveň prispieva k podpore pevnosti a pružnosti kĺbov, šliach a väzov, ktorých základom je práve spomínaný kolagén.
  • Imunita nadovšetko: Intenzívna fyzická aktivita môže zaťažovať imunitný systém a zvyšovať náchylnosť k infekciám. Vitamín C urýchľuje imunitnú reakciu organizmu. Jeho primeraný príjem pomáha udržať imunitný systém silný a odolný voči infekciám. Nedostatok naopak môže viesť k zníženej imunitnej odpovedi.
  • Zmiernenie únavy a vyčerpanie: Zo štúdií vyplýva, že vitamín C pôsobí nielen na únavu, ale aj na jej sprievodné príznaky ako sú poruchy spánku, strata koncentrácie a depresie. Vzhľadom na svoj vplyv na energeitcký metabolizmus pomáha znižovať únavu aj počas fyzickej aktivity.
  • Ochrana pred oxidačným stresom: Počas intenzívneho tréningu sa môže zvyšovať tvorba voľných radikálov, ktoré poškodzujú bunky a spomaľujú regeneračné procesy. Vitamín C má vysoké antioxidačné účinky a dokáže tak odstraňovať a neutralizovať voľné radikály a chrániť naše telo pred oxidačným stresom.
  • Vstrebávanie železa: Vitamín C napomáha vstrebávaniu železa a jeho rozpúšťaniu. Nedostatok železa pritom môže viesť k bledosti, zvýšenej únave až chudokrvnosti.
  • Zlepšenie kognitívnych funkcií: Vitamín C sa podieľa na produkcii niektorých neurotransmiterov, teda prenášačov vzruchu v nervových dráhach.

Extrémny nedostatok vitamínu C je historicky veľmi dobre známy, a to pod pojmom skorbut. Medzi miernejšie prejavy nedostatku patrí pomalšie hojenie rán aj znížená imunita. Aj keď deficitu vitamínu C je možné predchádzať pravidelnou konzumáciou zeleniny a ovocia s vysokým obsahom vitamínu C, jeho nedostatok nie je výnimkou ani vo vyspelých krajinách. 

✅ Ako správne vitamín C užívať?

Vitamín C patrí do skupiny vitamínov rozpustných vo vode. Nie je teda potrebné užívať ho spolu s tučným jedlom, ako je to napríklad v prípade vitamínu D3. Pretože prebytočný vitamín C sa vylučuje z organizmu močom, odporúčame siahnuť po doplnku stravy s postupným uvoľňovaním. K dispozícii sú prípravky, ktoré sa uvoľňujú až 8 hodín. Prípadne je možné rozdeliť dennú dávku v priebehu dňa.

Na našom e-shope nájdete prémiové doplnky s vysokým obsahom vitamínu C. Vybrané doplnky stravy spĺňajú zásady Vegan a Kosher az našej ponuky si vyberú aj tí, ktorí dávajú prednosť výrobkom českého pôvodu.

Zobraziť viac
Zobraziť menej
Zobraziť viac
Zobraziť menej
Filtry
Zobrazené 59 produktov
  • Značky
  • Príznaky
  • veľkosť balenia
  • príchuť
zobraziť ďalšie produkty
skryť ďalšie produkty
Upresniť filtre
Zoradiť podľa: