Môj účet
Prihlásiť sa
Menu

Probiotiká

Probiotikami rozumejú živé organizmy, ktoré pri podávaní v primeranom množstve prispievajú k zdraviu hostiteľa. Upravujú bakteriálnu mikroflóru hrubého čreva, upravujú pH v hrubom čreve a zabraňujú množeniu hnilobných baktérií. Probiotiká sú prospešné po užívaní antibiotík, ovplyvňujú správnu funkciu tráviaceho systému, zvyšujú odolnosti organizmu, ovplyvňujú syntézu niektorých vitamínov, vápnika a horčíka a ďalšie.

✅ Pre koho sú probiotiká vhodné

Probiotiká sú používané ako prevencia aj ako súčasť doplnkovej liečby. Určite by nemala chýbať v prípade antibiotickej liečbe, ktorá negatívne ovplyvňuje prirodzený črevný mikróbiom. Probiotiká by sa pritom mali užívať tak v rámci antibiotickej liečby, ako aj po nej.

Ďalej je pravidelné zaradenie probiotík vhodné v prípade:
  • črevné infekcie a hnačiek;
  • narušenie peristaltiky;
  • oslabenie imunitného systému;
  • dlhodobé únavy;
  • potreby upraviť črevnú mikroflóru;
  • bakteriálnych, vírusových a plesňových infekcií.

✅ Aké sú účinky probiotík?

Na vysvetlenie účinku probiotík je najprv nutné vysvetliť, čo to je črevný mikróbiom. Črevný mikróbiom je komplexné a rozmanité spoločenstvo mikroorganizmov, vrátane baktérií, kvasiniek a ďalších mikroorganizmov, ktoré prirodzene obývajú črevný trakt človeka. Toto spoločenstvo mikroorganizmov žije v symbióze s naším telom a hrá kľúčovú úlohu v udržiavaní zdravia a kondície.

Črevný mikróbiom plní niekoľko dôležitých funkcií. Jednou z nich je pomáhať s trávením potravy a vstrebávaním živín. Mikroorganizmy v mikrobiome sú schopné rozkladať látky, ktoré naše telo samo nedokáže tráviť, ako je vláknina. Týmto spôsobom prispievajú k produkcii mastných kyselín, ktoré sú dôležité pre zdravie čriev aj energetický metabolizmus. Črevný mikróbiom tiež zohráva kľúčovú úlohu v imunitnom systéme, pomáha predchádzať kolonizácii patogénnych baktérií a podieľa sa na syntéze určitých vitamínov. Nevyvážená strava, nepravidelné stravovanie a zvýšená konzumácia kofeínových a alkoholických nápojov a nadmerné užívanie cukrov vedú k narušeniu rovnováhy stavu črevnej flóry. Dyzbalancia alebo nerovnováha v črevnom mikrobiome, nazývaná tiež disbióza, je spájaná s rôznymi zdravotnými komplikáciami vrátane tráviacich ťažkostí, metabolických ochorení, alergií, obezity a niektorých neurologických a psychiatrických ochorení. Výskum mikrobiomu pritom stále pokračuje.

Účinky probiotík sú rôznorodé a zahŕňajú posilnenie imunitného systému, podporu zdravého trávenia, vstrebávanie živín a reguláciu črevnej mikroflóry. Probiotiká pomáhajú udržiavať rovnováhu medzi prospešnými a potenciálne škodlivými baktériami v črevách, čo môže viesť k zníženiu črevných ťažkostí, ako sú hnačka, zápcha a nadúvanie. Zároveň pomáhajú zlepšovať odolnosť voči infekciám a zlepšovať obranyschopnosť. Probiotiká tiež môžu mať pozitívny vplyv na zápalové ochorenia čreva, alergie, kožné problémy, a dokonca aj na duševné zdravie, ako sú úzkosť a depresia.

✅ Ako užívať probiotiká?

Probiotiká je možné užívať v priebehu celého dňa, niektorí z výrobcov odporúčajú ich príjem spolu s jedlom alebo po ňom. V prípade antibiotík je dôležité myslieť na dostatočný časový odstup medzi užívaním antibiotík a probiotík.

Množstvo mikroorganizmov v probioticách sa vyjadruje počtom jednotiek tvoriacich kolónie, tzv. Colony Forming Units (CFU). Slovenským ekvivalentom výrazu CFU je KTJ (kolónia tvoriaca jednotky). Odporúčaný denný príjem probiotík nie je stanovený. Pri užívaní doplnkov stravy sa vždy riaďte pokynmi výrobcu.

✅ Probiotiká a prebiotiká

Probiotiká a prebiotiká sú súčasťou zdravého tráviaceho systému, ale majú odlišné účinky. Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ako sú určité druhy baktérií a kvasiniek, ktoré sa pridávajú do potravín alebo sa užívajú vo forme doplnkov stravy. Tieto mikroorganizmy môžu mať priaznivý vplyv na trávenie a zdravie čriev. Na druhú stranu, prebiotiká sú látky, ktoré slúžia ako potrava pre probiotiká a ďalšie prospešné baktérie v črevách. Prebiotiká majú najčastejšie formu vlákniny, ktorú naše telo nedokáže tráviť, ale ktorú probiotiká využívajú ako zdroj energie. Tým, že probiotiká a prebiotiká pracujú spoločne, môžu prispieť k udržaniu rovnováhy v črevnej mikroflóre a podporiť tak s tým súvisiace funkcie organizmu.

Na našom e-shope nájdete prémiové doplnky s vysokým obsahom probiotických a prebiotických kmeňov. Vybrané doplnky stravy spĺňajú zásady Vegan, Halal a Kosher az našej ponuky si vyberú aj tí, ktorí dávajú prednosť výrobkom českého pôvodu.

Zobraziť viac
Zobraziť menej
Zobraziť viac
Zobraziť menej
Filtry
Zobrazené 47 produktov
  • Značky
  • Príznaky
  • veľkosť balenia
  • príchuť
zobraziť ďalšie produkty
skryť ďalšie produkty
Upresniť filtre
Zoradiť podľa: