Môj účet
Prihlásiť sa
Menu

Proteíny bez laktózy

Čo je bezlaktózový proteín a ako funguje?

Srvátkový proteín bez laktózy je obľúbeným zdrojom bielkovín pre športovcov, ľudí so zvýšenou potrebou bielkovín alebo tých, ktorí sa snažia zvýšiť svalovú hmotu. Proteíny sú bohaté na esenciálne aminokyseliny, ktoré sú nevyhnutné pre rast, regeneráciu a obnovu svalov. Obsahuje aj vysoké množstvo aminokyselín s rozvetveným reťazcom (BCAA), ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri posilňovaní svalov a urýchľovaní regenerácie po tréningu.

Vďaka absencii laktózy je bezlaktózový srvátkový proteín vhodný pre ľudí s intoleranciou laktózy alebo pre tých, ktorí sa snažia obmedziť príjem laktózy v strave. Je tiež dobrou voľbou pre osoby, ktoré sa snažia schudnúť, pretože obsahuje malé množstvo sacharidov a tukov a zároveň poskytuje vysokú koncentráciu bielkovín. Je dôležité poznamenať, že hoci je srvátkový proteín bez laktózy vhodný pre osoby s intoleranciou laktózy, stále môže obsahovať stopy laktózy v dôsledku spracovania výrobku.

Ako sa vyrába bezlaktózový proteín?

Srvátkový proteín bez laktózy je proteín vyrobený tak, aby obsahoval minimálne množstvo laktózy, čo je cukor obsiahnutý v mlieku. Bezlaktózový proteín sa často vyrába pomocou mikrofiltrácie a ultrafiltrácie, ktoré umožňujú oddelenie proteínu od ostatných zložiek, ako sú laktóza, tuky a minerálne látky. Ďalšou možnosťou je pridanie enzýmu laktázy do bielkoviny, ktorý rozkladá laktózu.

Ako zistím, koľko bielkovín obsahuje laktóza?

V nutričných hodnotách bielkovín je laktóza uvedená v časti "z toho cukry". V prípade neochutených a nesladených prípravkov možno obsah laktózy presne stanoviť. V týchto prípadoch je laktóza jediným sacharidom, ktorý môžu obsahovať. Ochutené proteíny môžu obsahovať ochucujúce zložky, ktoré zvyšujú celkový obsah sacharidov v prípravku. V každom prípade sa dnes proteíny zriedkavo sladia cukrom alebo laktózou. Často sa používajú umelé sladidlá, polyoly alebo stévia, ktoré nie sú uvedené v kategórii "z toho cukry".

Ako si vybrať proteín bez laktózy?

Srvátkový koncentrát nie je ideálnou voľbou, ak trpíte intoleranciou laktózy, ale existuje záchrana v podobe srvátkového izolátu. Priemerný obsah laktózy v týchto proteínoch je do 2 g/100 g, čo umožňuje, aby si ich bez obáv dopriali aj ľudia s intoleranciou laktózy. Ďalšou možnosťou sú srvátkové hydrolyzáty, ktoré sa vyrábajú zo srvátkového koncentrátu alebo srvátkového izolátu. Hydrolyzované proteíny získané zo srvátkového izolátu obsahujú nižšie množstvo laktózy, a preto sú lepšou voľbou pre ľudí s intoleranciou laktózy.

Ako užívať proteín?

Proteín môžete prijímať rôznymi spôsobmi v závislosti od vašich preferencií a cieľov. Tu je niekoľko typov prijímania proteínov:

  • Zmiešajte s vodou alebo mliekom: Väčšinu proteínových práškov možno ľahko zmiešať s tekutinou, ako je voda, mlieko (mliečny alebo rastlinný nápoj) alebo džús. Odporúčaný pomer závisí od konkrétneho proteínu, preto si prečítajte pokyny na obale. Zvyčajne sa používajú 1-2 odmerky proteínu na 200-300 ml tekutiny.
  • Používajte šejkre alebo mixéry: na ľahké premiešanie proteínového prášku s tekutinou bez hrudiek.
  • Proteín konzumujte podľa potreby: Proteínový doplnok môžete konzumovať podľa potreby. Mnohí ľudia sa rozhodnú konzumovať proteínový nápoj po tréningu alebo ako občerstvenie medzi jedlami. 
  • V kaši alebo tvarohu: Proteín môžete použiť aj do kaše, pudingu alebo tvarohu. Jedlo získa vyšší podiel bielkovín bez tuku a cukru, a ak použijete ochutený proteín, príjemne jedlo ochutí, takže nemusíte pridávať žiadne ďalšie sladidlo.
  • Pri pečení. Môžete si pripraviť fitness dezert, ktorý chutí skvele, má viac bielkovín a vďaka sladidlu v proteíne môžete znížiť množstvo cukru. Inšpirujte sa našimi fitness dezertmi.
Zobraziť viac
Zobraziť menej
Zobraziť viac
Zobraziť menej
Filtry
Zobrazené 39 produktov
  • Značky
  • Príznaky
  • veľkosť balenia
  • príchuť
zobraziť ďalšie produkty
skryť ďalšie produkty
Upresniť filtre
Zoradiť podľa: