Môj účet
Prihlásiť sa
Menu

Proteínové tyčinky

Čo sú proteínové tyčinky?

Proteínová tyčinka vyzerá ako klasická tyčinka, ale obsahuje väčšie množstvo bielkovín a často menej jednoduchých cukrov a tukov. Proteínové tyčinky sú navrhnuté tak, aby telu dodali dostatok bielkovín, ktoré sú dôležité pre regeneráciu a rast svalov.

Kedy jesť proteínovú tyčinku?

Proteínové tyčinky si môžete dať kedykoľvek počas dňa - doma, v škole, pred cvičením, po práci, v práci alebo na cestách. Tyčinky slúžia ako rýchle občerstvenie alebo snack na doplnenie energie a bielkovín. Proteínovú tyčinku si môžete vychutnať aj ako dezert. Je však dôležité poznamenať, že nemôže nahradiť vyváženú stravu.

 • pred cvičením - na doplnenie energie
 • po cvičení - na doplnenie bielkovín a urýchlenie regenerácie
 • kedykoľvek počas dňa - na doplnenie bielkovín
 • ako dezert
 • ideálne ako občerstvenie na výlety a cestovanie
 • ideálna desiata na turistiku, lyžovanie a cyklistiku 
 • ako občerstvenie v škole alebo v práci
 • ideálne jedlo, ak nestíhate

Aké sú vhodné proteínové tyčinky na chudnutie?

Proteínové tyčinky sú tiež skvelým doplnkom diét na chudnutie. Bielkoviny, ktoré sú základnou zložkou proteínových tyčiniek, pomáhajú pri pocite sýtosti, čím zabraňujú nadmernému prejedaniu. Majú tiež najvyšší termický účinok zo všetkých makronutrientov, čo znamená, že telo spotrebuje na trávenie bielkovín oveľa viac energie ako na trávenie tukov a cukrov. Pri chudnutí je dostatočný príjem bielkovín dôležitý pre udržanie svalovej hmoty. Ak máte obavy, ktorú si vybrať, siahnite po proteínovej tyčinke bez pridaného cukru. Čo je ešte dôležité pri chudnutí? Pozrite si článok Chudnutie pre začiatočníkov. Čo je to kalorický deficit? A ako začať správne a trvalo chudnúť?

BiotechUSA Zero bar 50 g 

Jedna z najpredávanejších tyčiniek, a to nielen kvôli cene. Základom je zmes 4 bielkovín a vybrať si môžete z 9 príchutí. Tyčinka Zero je absolútne bez cukru, lepku a laktózy. Proteínová tyčinka nemá žiadne polevy, takže je skvelá na cesty.


 Extrifit EXXE Protein Bar 65 g

Základom 20 g bielkovín je mliečny a srvátkový proteínový izolát a mliečny koncentrát. Je to ideálny snack, ktorý môžete pridať do svojho jedálnička a mnohí ľudia ho konzistenciou a chuťou prirovnávajú k tureckému medu. Čo sa nachádza v každej tyčinke, nájdete v príchuti. V arašidovej sú arašidy, v jablkovej kúsky jabĺk a v škoricovej škorica atď.

Aké zloženie by mala mať kvalitná proteínová tyčinka?

 • Bielkoviny: Proteínová tyčinka by mala obsahovať dostatočné množstvo bielkovín. V ideálnom prípade by mala obsahovať aspoň 15-20 gramov bielkovín na tyčinku, ale množstvo sa môže líšiť v závislosti od výrobcu a účelu tyčinky.
   
 • Sacharidy: Sacharidov sa netreba obávať, ani keď chudnete. V zložení by vás malo zaujímať hlavne množstvo jednoduchých cukrov, ktoré spôsobujú prudké zvýšenie hladiny cukru v krvi. Pokiaľ tyčinka obsahuje +- 5 g jednoduchých cukrov, je v poriadku, že ju môžete zaradiť do svojho jedálnička. 
   
 • Tuky: Proteínová tyčinka by mala mať do 20 g tuku na 100 g. Je dôležité sledovať kvalitu tukov v tyčinke a uprednostňovať zdroje nenasýtených mastných kyselín, ako sú rastlinné oleje, semená alebo orechy.

Je proteínová tyčinka vhodná pre deti?

Nemusíte sa obávať, že proteínové tyčinky obsahujú zložky, ktoré sú pre deti nebezpečné. Deti však vzhľadom na svoju veľkosť nepotrebujú toľko bielkovín ako dospelí, preto nie je potrebné, aby mladšie deti dopĺňali bielkoviny prostredníctvom proteínových tyčiniek. Mladším deťom stačí zdravá, pestrá a vyvážená strava. V každom prípade všetci vieme, aké obľúbené sú proteínové tyčinky medzi "dospelákmi", a ak si vaše dieťa raz za čas do nich zahryzne alebo ich zje, na jeho zdravie to nebude mať vplyv. Iná situácia je v prípade dospievajúcich detí, ktoré sú vo fáze rastu a zároveň sa venujú športu. Ich hmotnosť sa zvyšuje a zvyšuje sa aj ich potreba bielkovín. V týchto prípadoch môže mať zaradenie proteínových tyčiniek do jedálnička zmysel.

Aké sú najlepšie proteínové tyčinky na trhu?​ 
 

SmartFuel protein bar 60 g

Tyčinky sú navrhnuté tak, aby poskytovali nutrične vyvážený zdroj energie a bielkovín bez nadbytočného cukru. Každá tyčinka obsahuje 20 g kvalitných bielkovín zo srvátkového koncentrátu a mliečnej bielkoviny.

Prom-in Pure bar 65 g

 20 g proteínového komplexu (mliečny srvátkový koncentrát CFM a micelárny kazeín). Bez pridaného cukru, sladené sladidlom stévia, obohatené o vlákninu a zdrojom tuku sú mandle alebo pistácie.

Barebells Protein Bar 55 g

Ak hľadáte zdravšiu alternatívu k čokoládovým tyčinkám bez cukru, táto je rozhodne víťazom, čo sa týka chuti. Chuťovo je porovnateľná, možno dokonca lepšia. V každej tyčinke je 20 g mliečnych bielkovín.

Zobraziť viac
Zobraziť menej
Zobraziť viac
Zobraziť menej
Filtry
Zobrazené 107 produktov
 • Značky
 • Príznaky
 • veľkosť balenia
 • príchuť
zobraziť ďalšie produkty
skryť ďalšie produkty
Upresniť filtre
Zoradiť podľa: