Môj účet
Prihlásiť sa
Menu

Spaľovače termogénne

Čo sú termogénne spaľovače tukov a ako fungujú pri chudnutí? 

Termogénne spaľovače tukov sú doplnky stravy, ktoré sú určené na podporu spaľovania tukov a zvýšenie metabolizmu. Obsahujú rôzne zložky, ako sú kofeín, zelený čaj, synefrín (pomarančová horkosť), kajenské korenie a iné rastlinné výťažky, ktoré sú známe svojím termogénnym účinkom.

Termogenéza je proces, počas ktorého telo produkuje teplo. Pri užívaní termogénneho spaľovača tukov obsiahnuté zložky stimulujú termogenézu v tele, ktorá zvyšuje teplo a metabolizmus, a to vedie k väčšiemu spaľovaniu kalórií a tukov. Užívanie spaľovačov tukov by malo byť vždy sprevádzané zdravým životným štýlom, pravidelným cvičením a vyváženou stravou.

Aké zložky by mal obsahovať termogénny spaľovač tukov?

 • Kofeín: Zvyšuje energiu, zlepšuje koncentráciu a podporuje spaľovanie tukov.
 • Horká pomarančová kôra: Obsahuje synefrín, látku, ktorá môže zvýšiť metabolizmus a podporiť spaľovanie tukov.
 • Zelený čaj: Obsahuje katechíny, čo sú antioxidanty, ktoré podporujú spaľovanie tukov a zvyšujú metabolizmus.
 • Kajenské korenie: Obsahuje kapsaicín, čo je látka, ktorá môže zvýšiť metabolizmus a podporiť spaľovanie tukov.
 • L-karnitín: Podporuje premenu tukov na energiu a zlepšuje výkonnosť počas cvičenia.

 Aký je najlepší čas na užívanie termogénnych spaľovačov tukov?

Spaľovače tukov odporúčame užívať pred tréningom alebo inou fyzickou aktivitou alebo ráno pred jedlom. Všeobecne sa odporúča začať s nižšou dávkou a postupne ju zvyšovať. Ak nemáte skúsenosti so spaľovačmi tukov alebo stimulačnými prípravkami, nezvoľte si ten najsilnejší. Neplatí tu, že čím silnejší, tým lepší. Každý je na stimulanty citlivý inak a príliš silný spaľovač môže spôsobiť nevoľnosť alebo rozptýlenie a neumožní vám plne sa sústrediť na cvičenie.

Kedy uvidím výsledky užívania spaľovačov tukov?

Termogénne spaľovače tukov začnú účinkovať do 20 - 30 minút od ich užitia, kedy môžete pocítiť príval energie, zvýšené potenie a lepšiu koncentráciu pri cvičení. Výsledky užívania termogénnych spaľovačov tukov sa u jednotlivých osôb líšia, pretože závisia od viacerých faktorov, ako je telesná hmotnosť, strava, pohybový režim a metabolizmus. S viditeľnými výsledkami môžete počítať v priebehu niekoľkých týždňov. Ak sa však rozhodnete pre užívanie termogénnych spaľovačov tukov, tieto účinky zaznamenáte v priebehu niekoľkých dní:

 • Zvýšený metabolizmus: Dokážu zvýšiť metabolizmus tela a podporiť spaľovanie tukov, čo môže viesť k úbytku hmotnosti.
 • Zvýšená energia: Vďaka obsahu kofeínu a ďalších stimulantov môžu termogénne spaľovače tukov zvýšiť energiu a výkonnosť počas cvičenia.
 • Potlačenie chuti do jedla: Niektoré zložky termogénnych spaľovačov tukov môžu potláčať chuť do jedla, čo môže viesť k menšiemu príjmu kalórií.

Majú termogénne spaľovače tukov zmysel?

Termogénne spaľovače tukov majú určite zmysel, ak máte vyváženú stravu, ste v kalorickom deficite a máte dostatok pohybu, spaľovač tukov dokonale podporí chudnutie. Ak budete spaľovač tukov užívať pred športom, efekt chudnutia a spaľovania bude rýchlejší, dodá vám energiu a zlepší vašu koncentráciu na cvičenie.

Môžu sa termogénne spaľovače kombinovať s inými doplnkami stravy?

Spaľovače tukov sa môžu kombinovať prakticky so všetkými doplnkami stravy. Neodporúčame ich kombinovať len s inými spaľovačmi tukov alebo stimulačnými anabolikami, pretože obsahujú podobné zložky a zvyšovanie rovnakých zložiek nie je žiaduce.

Líšia sa spaľovače tukov pre mužov a ženy? 

Prevažná väčšina spaľovačov tukov je univerzálna, pretože zložky podporujúce chudnutie sú rovnaké pre mužov aj ženy. 

Aké sú najlepšie spaľovače tukov na trhu?
 

SmartFuel Fat Burner 90 kapslí

Komplexný spaľovač tukov s viacerými zložkami na maximálnu podporu chudnutia. Všetky zložky pôsobia synergicky, čo znamená, že sa navzájom dopĺňajú a maximalizujú svoje účinky tak, aby spaľovanie tukov bolo maximálne efektívne.


Prom-in Lean Solution 180 kapslí

Lean Solution Burner je komplex na optimálnu kontrolu hmotnosti. Jedinečný spaľovač s extra vysokým množstvom účinných látok: acetyl-L-karnitín HCl, extrakt zo zeleného čaju, L-tyrozín, kofeín, kajenské korenie a synefrín.


Grenade Thermo Detonator

Termogénny predtréningový stimulant. Pomáha udržiavať optimálnu hmotnosť a pôsobí ako stimulant pre lepší fyzický a psychický výkon. Obsahuje kofeín a ďalšie stimulanty, ako je extrakt zo zeleného čaju, synefrín a kajenské korenie.


Nutrend Fat Direct

BEZ STIMULANTOV. Nočný spaľovač je špeciálne vyvinutý na odbúravanie tukov počas spánku. Prípravok obsahuje výťažky z morských rias wakame, ale aj z garcinie cambogia a zelenej kávy (bez kofeínu). Neobsahuje stimulanty.


Extrifit Thermogel

Komplexný termogénny spaľovač tukov, pripravený na okamžitú konzumáciu v niekoľkých skvelých príchutiach vo forme gélu. Určený pre všetkých športovcov, ktorí sa snažia o maximálne vyrysovanie a redukciu podkožného tuku.


Sú spaľovače tukov bezpečné?

Áno, ale je dôležité prečítať si zloženie výrobku a dodržiavať odporúčané dávkovanie, pretože spaľovače tukov, ako sme už spomenuli, obsahujú stimulanty a iné účinné látky, a preto je dôležité neprekročiť odporúčanú dennú dávku.

Aké sú vedľajšie účinky spaľovačov tukov?

Môže sa stať, že vám konkrétny spaľovač tukov nevyhovuje alebo je pre vás príliš silný, ako to zistíte? 

 • Nespavosť - na väčšine spaľovačov tukov nájdete upozornenie, že by sa nemali užívať neskoro popoludní a večer. Spaľovače tukov obsahujú stimulanty, ktoré telo prebúdzajú, preto nie je vhodné užívať ich večer. Ak chcete podporiť chudnutie večer alebo nemáte inú možnosť ako cvičiť večer, môžete si zaobstarať nočný spaľovač tukov, ktorý neobsahuje stimulanty.
 • Bolesť hlavy - V dôsledku stimulantov v spaľovačoch tukov sa najmä u ľudí, ktorí nie sú na stimulanty zvyknutí, môže objaviť bolesť hlavy. V tomto prípade sa odporúča vybrať si nejaký spaľovač tukov, ktorý nemá príliš veľa stimulantov, alebo znížiť dávku. Môžete vyskúšať tento od spoločnosti SmartFuel.
 • Nevoľnosť - Nevoľnosť môže byť spôsobená rôznymi faktormi, ako je citlivosť na určité látky, dávkovanie alebo kombinácia rôznych zložiek vo výrobku, ktoré vám nemusia vyhovovať. 
 • Dehydratácia - Ak užívate spaľovače tukov, je dôležité piť, najmä počas tréningu a po ňom. Spaľovače tukov fungujú na princípe termogenézy, čo môže mať za následok väčšiu stratu vody z tela.
 • Rozptýlenie a strata koncentrácie: Rozptýlenie môže byť vedľajším účinkom spaľovačov tukov. Tento stav je často spôsobený vysokou dávkou prípravku alebo väčšou citlivosťou na stimulanty. Ďalšou príčinou môže byť, ak ste v kalorickom deficite a telo nemá dostatočný prísun živín a energie do mozgu.

Autor: Ing. Petr Havlíček

Petr Havlíček je odborník na výživu, ktorý všetky svoje vedomosti a skúsenosti premieňa na praktickú pomoc pri chudnutí, diétach a zdravom životnom štýle. 

Petr Havlíček je jedným z najznámejších odborníkov na výživu v Českej republike. Je absolventom Vysokej školy poľnohospodárskej v Brne, špecializuje sa na zootechniku a technológiu potravín. Svoj život zasvätil výžive, ktorej sa venuje už viac ako 20 rokov a za ten čas mu pod rukami prešlo viac ako 9000 klientov. Začínal s výživou pre vrcholových športovcov, ale dnes radí aj českým celebritám či klientom, ktorí chcú schudnúť, zmeniť životný štýl alebo zlepšiť svoju kondíciu.

Zdroje:
 1. Comparing effectiveness of fat burners and thermogenic supplements to diet and exercise for weight loss and cardiometabolic health: Systematic review and meta-analysis - PubMed. PubMed [online]. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33427571/
 2. The effects of green tea on weight loss and weight maintenance: a meta-analysis - PubMed. PubMed [online]. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19597519/
 3. Effects of p-Synephrine during Exercise: A Brief Narrative Review - PubMed. PubMed [online]. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33467423/
Zobraziť viac
Zobraziť menej
Zobraziť viac
Zobraziť menej
Filtry
Zobrazené 69 produktov
 • Značky
 • Príznaky
 • veľkosť balenia
 • príchuť
zobraziť ďalšie produkty
skryť ďalšie produkty
Upresniť filtre
Zoradiť podľa: