Môj účet
Prihlásiť sa
Menu

Užívať radšej BCAA alebo EAA? Ktoré sú lepšie?

Čo sú esenciálne aminokyseliny BCAA a EAA a na čo sú dobré? 

Esenciálne aminokyseliny sú základné stavebné zložky bielkovín, ktoré si telo nedokáže vytvoriť samo, a preto ich musí prijímať zo stravy alebo z doplnkov. 

Esenciálne aminokyseliny sú mimoriadne dôležité pre celkové zdravie a optimálne fungovanie organizmu. Pomáhajú pri regenerácii, tvorbe a raste svalovej hmoty a slúžia ako zdroj energie. Zabezpečujú správne trávenie, fungovanie metabolických reakcií, podieľajú sa na transporte látok v krvi a sú kľúčovou zložkou pri tvorbe hormónov a enzýmov. Esenciálne aminokyseliny majú pozitívny vplyv na imunitný systém a podporujú celkovú odolnosť organizmu. Celkovo esenciálne aminokyseliny plnia širokú škálu kľúčových funkcií, ktoré sú zásadné pre celkové zdravie a optimálnu výkonnosť organizmu.

Aký je rozdiel medzi BCAA a EAA

BCAA majú 3 aminokyseliny (leucín, izoleucín a valín) v porovnaní s EAA, ktoré majú 9 aminokyselín (leucín, izoleucín a valín ako BCAA + lyzín, metionín, treonín, histidín, tryptofán a fenylalanín). BCAA sa často spájajú s podporou svalov a energie, zatiaľ čo EAA majú širšie spektrum funkcií vrátane celkovej syntézy bielkovín a účasti na rôznych biochemických procesoch v tele. Ak to s tvorbou svalových bielkovín, inými slovami s budovaním svalovej hmoty, myslíme vážne, EAA sú absolútne kľúčové.


Náš Tip: SmartFuel EAA Complex + Electrolytes 300 g

Vhodný aj pre vegánov. Tento produkt je vyrobený nielen za účelom Intra-workout nápoja, kedy môže doplniť chýbajúce esenciálne aminokyseliny a vyčerpané ióny pre pracujúce svaly počas dlhších a intenzívnych tréningov, ale aj na doplnenie dostatku esenciálnych aminokyselín kedykoľvek počas dňa. V produkte je aj obsah citrulínu, pre lepšiu prekrvenosť a napumpovanosť.

Pre koho sú esenciálne aminokyseliny EAA vhodné? 

Športovci ocenia EAA na podporu regenerácie a stimuláciu svalového rastu. Ľuďom, ktorí sa venujú intenzívnym a vytrvalostným športom, poslúžia ako zdroj energie a zvýšia svalovú vytrvalosť. V športe celkovo sú EAA obľúbené, pretože dokážu oddialiť únavu a pomôcť zlepšiť výkon. Ľudia, ktorí cvičia na prázdny žalúdok, budú mať z EAA tiež veľký úžitok, buď preto, že neradi jedia pred cvičením, alebo preto, že sa im ľahšie cvičí na prázdny žalúdok, ale chcú ochrániť svalové vlákna pred katabolizáciou.

Sú esenciálne aminokyseliny EAA vhodné aj do diéty?

Áno, počas diéty aj keď ste v kalorickom deficite, máte obmedzený príjem živín. EAA pomáhajú minimalizovať rozpad svalovej hmoty. Udržanie svalovej (aktívnej) hmoty je pri redukcii tukov kľúčové pre rýchlejšie a efektívnejšie chudnutie aj celkové zdravie.

Kedy je najlepšie brať esenciálne aminokyseliny?

Odporúčaná dávka EAA je 10 - 15 gramov a dávkovanie môže byť prispôsobené rôznym situáciám a potrebám:

  • Pred alebo počas tréningu: EAA podporí ochranu svalovej hmoty a podporu regenerácie po cvičení.
  • Po tréningu: Kombinácia EAA s ďalšími aminokyselinami, napríklad srvátkovým proteínom, má za následok maximálnu podporu syntézy bielkovín a urýchľuje regeneráciu po tréningu. Tento post-tréningový mix môže zlepšiť obnovu svalov a rast svalovej hmoty.
  • Počas dňa: EAA sú vhodné pre jedincov s nízkym príjmom bielkovín. Často ich užívajú aj vegetariáni a vegáni, ktorí nemajú dostatok bielkovinových zdrojov živočíšneho pôvodu. V netréningový deň môže užívať EAA kedykoľvek počas dňa.

Aké sú najlepšie BCAA a EAA?

SmartFuel EAA Complex + Electrolytes 300 g

Kompletné spektrum esenciálnych aminokyselín, dostatočné množstvo BCAA, pridané elektrolyty, skvele nachutené s bezkonkurenčným zložením. Ideálna pre dobrú regeneráciu a budovanie svalového hmoty. Vhodné aj pre vegánov.

BiotechUSA EAA Zero 182 g

EAA Zero ideálny aj v diéte, pretože produkt neobsahuje cukor. Vychutnajte si osviežujúce príchute počas vášho náročného a únavného cvičenia. V každej dávke je 8,5 g esenciálnych aminokyselín.

Mutant gEAAr 400 g

Zmes Esenciaálnych aminokyselín, elektrolytov, kokosovej vody do tvojho tréningu. Dajú telu aminokyseliny, ktoré budú chrániť svalové vlákna a kokosová voda a elektrolyty sa postarajú o hydratáciu tela.

PVL Gold Series EAA + BCAA Complete 369 g 

Kompletná zmes EAA - 9 esenciálnych aminokyselín, z ktorých 3 sú tiež známe ako BCAA (aminokyseliny s rozvetveným reťazcom). Výskumy ukazujú, že kompletná zmes EAA (vrátane BCAA) vykazuje lepší rast a regeneráciu ako suplementácia samotnými BCAA.

Záver:

Esenciálne aminokyseliny BCAA a EAA sú nevyhnutné pre regeneráciu, rast svalov a slúžia ako zdroj energie. EAA ovplyvňujú fungovanie metabolických reakcií a majú zásadný význam pre imunitný systém. EAA majú širšie spektrum funkcií vrátane celkovej syntézy bielkovín a účasti na biochemických procesoch, preto sú lepšou voľbou, ak sa zameriavate na rast svalov. Tí, ktorí trénujú nalačno, môžu tiež veľa získať z oboch typov esenciálnych aminokyselín. Esenciálne aminokyseliny totiž chránia svalové vlákna počas cvičenia

Autor článku: Tereza Fuková

Mohlo by Vás zaujímať:

Ako zlepšiť psychiku a odolnosť voči stresu? Skúste: Adaptogén mix

Adaptogény pomáhajú telu prispôsobiť sa a vyrovnať sa s fyzickými, chemickými a biologickými stresormi a pomáhajú znížiť potrebu tela produkovať stresové hormóny v reakcii na stres.

Celý tréning na prsia + ramená. Cvičenie nielen pre páry.

Myslíte si, že tréning mužov a žien sa líšia a preto by nemali cvičiť spoločne? Omyl! Tréner Jirka Vacek a jeho partnerka Verča pre vás majú pripravený tréningový split, ktorý si môžu zacvičiť páry, manželia, partneri alebo kamarát s kamarátkou.

Sleduj nás: