Môj účet
Prihlásiť sa
Menu

Kyselina listová B9

✅ Čo je kyselina listová a ako funguje?

Kyselina listová, tiež známa ako folát alebo vitamín B9. Vitamíny skupiny B sú rozpustné vo vode. Kyselina listová zohráva kľúčovú úlohu v mnohých biochemických procesoch v tele. Jednou z jeho hlavných funkcií je podpora tvorby nových buniek a syntéza DNA. Kyselina listová je dôležitý vitamín, ktorý musíme získavať z potravy alebo doplnkov stravy, pretože telo si ho nedokáže samo vyrobiť. Nedostatok kyseliny listovej môže viesť k rôznym zdravotným problémom, zatiaľ čo dostatočný príjem má pozitívny vplyv na celkové zdravie a funkciu tela.

Tu je niekoľko dôležitých funkcií kyseliny listovej a spôsob, akým funguje:

  • Podpora rastu a vývoja: Kyselina listová je zásadný pre správny vývoj plodu počas tehotenstva. Nedostatok tohto vitamínu môže viesť k vývojovým vadám u novorodencov.
  • Syntéza DNA: Kyselina listová zohráva úlohu pri syntéze DNA, čo je základný stavebný kameň genetického materiálu. To je kľúčové pre bunkový rast a opravy.
  • Podpora mentálneho zdravia: Kyselina listová môže mať vplyv na náladu a duševnú pohodu.
  • Podpora trávenia: Spolupracuje s ďalšími vitamínmi B na podporu zdravého tráviaceho systému, trávenia živín a metabolizmu.

✅ Prečo užívať kyselinu listovú hlavne počas tehotenstva?

Pokiaľ žena plánuje tehotenstvo, už niekoľko mesiacov dopredu môže zvýšiť príjem kyseliny listovej vo svojej strave, význam má aspoň jeden mesiac pred otehotnením a potom dbať na jej príjem po celé tehotenstvo. Doplnkový príjem kyseliny listovej zvyšuje u tehotných žien hladinu folátu. Nízka hladina folátu u tehotných žien je rizikovým faktorom pre vznik vád neurálnej trubice u vyvíjajúceho sa plodu. O všetkých vitamínoch, ktoré sú dôležité v tehotenstve sa dočítate v tomto článku: Najlepšie vitamíny a minerály pre tehotné. Ktoré vybrať?

Na našom e-shope nájdete prémiové doplnky stravy s vysokým obsahom kyseliny listovej, a to ako v kombinácii v kvalitných multivitamínoch, tak jednotlivo.

Zobraziť viac
Zobraziť menej
Zobraziť viac
Zobraziť menej
Filtry
Zobrazené 14 produktov
  • Značky
  • Príznaky
  • veľkosť balenia
Upresniť filtre
Zoradiť podľa: