Môj účet
Prihlásiť sa
Menu

Fyzioterapeut odpovedá na najčastejšie otázky: vyskočené platničky, barefoot topánky, strečing.

Kvalifokovaný fyzioterapeut Jiří Ptáček v podcaste odpovedal na vaše najčastejšie otázky. Zaujíma vás názor na barefoot topánky, používanie opasku pri cvičení, aký tréning zvoliť pri výhreze platničiek alebo prečo nie je vhodné naťahovanie pred cvičením? Na všetky tieto a ďalšie otázky nájdete odpovede v tomto článku a podcastu.

 Aký je rozdiel medzi masérom a fyzioterapeutom?

Základný rozdiel je vo vzdelaní, fyzioterapeut dnes už musí byť vysokoškolsky vzdelaný človek, ktorý má buď bakalárske alebo magisterské vzdelanie. Predtým to bola stredná škola, potom vyššia odborná. Pre získanie kvalifikácie na vykonávanie masáží je obvykle vyžadované absolvovanie špecifického kurzu, ktorý môže trvať niekoľko mesiacov, ale napríklad aj iba týždeň. Rozdiely medzi jednotlivými masérmi sú preto často výrazné, závisí to od ich individuálneho vzdelania a skúseností získaných v priebehu profesijnej kariéry.

Fyzioterapia je jeden z mála medicínskych odborov, ktorý má presahy a vyžaduje komplexné porozumenie fungovania ľudského tela a jeho interakcií s rôznymi patologickými stavmi. Je nevyhnutné, aby fyzioterapeut ovládal anatómiu a fyziológiu svalového aparátu, aby mohol efektívne vykonávať masérske techniky. Musí mať povedomie a základné znalosti z neurológie, čo mu umožňuje lepšie porozumieť neurologickým aspektom ochorenia a ich vplyv na pohybový aparát. Znalosti z ortopédie a interného lekárstva sú tiež žiaduce, aby fyzioterapeut dokázal spoznať možné ortopedické a vnútorné patológie a správne ich riešiť.

Počas štúdií sa musíme učiť veľa o interne alebo neurológii a tak ďalej, aby sme mali predstavu, kam by sme človeka mali poslať ďalej, keď si s problémom nevieme rady alebo to už nespadá do našej kompetencie. Liečba bolesti je vždy multidisciplinárna a môže sa v tom zúčastniť množstvo profesií, ortopédov, neurológov, ale aj psychiatrov.

✅ Je dobré chodiť k fyzioterapeutovi preventívne alebo keď je problém?

Záleží na tom, ako sa človek telu venuje a ako ho zaťažuje. Pokiaľ rekreačný cvičenec, chodí 3x v týždni posilňovať alebo robí iný šport a nemá žiadne problémy, nie je to nutné. Pokiaľ športovci trénujú každý deň a majú aj závodné ambície alebo robia profesionálne šport, tak tu je návšteva určite vhodná. Podobne ako treba ísť k športovému lekárovi, aby ho poriadne vyšetril alebo ďalším odborníkom. Mnoho ľudí má takzvané funkčné poruchy a tie, keď sa odhalia včas a zasiahne sa do toho, je možné tým predísť úrazom, ktoré môžu ľudí stretávať počas športu, degeneratívnym zmenám a tak ďalej.

✅ Môžem cvičiť, keď mám vyskočenú platničku? 

Výhrez platničky alebo radikulárny syndróm. Prakticky dochádza ku kompresii nervu koreňa práve tou platničkou, ktorá vyskočí. Okrem bolesti, ktorá je v chrbte, ale často vystreľuje aj do nôh, môže dôjsť aj k motorickým deficitom, ako je zníženie svalovej sily.

Je pri výreze platničky nejaké obmedzenia pri športe a môže sa uzdraviť? Akým spôsobom k tomu prispieť? Alebo sa na jednej strane zmieriť s tým, že sa stav nezmení?

Ja som tú otázku pochopil tak, že sa pýta niekto kto už má výhrez platničky chronicky a to akútne štádium, kedy mal ten najväčší bolestivejšie problémy prekonal a je v tom chronickom stave. Pri výhrze celkom dobre funguje aj využitie Vojtovej reflexnej lokomócie. Princípom je snaha vyvolať reflexné pohyby ako reakciu na stimuláciu presne definovaných bodov. Pomocou reflexnej lokomócie je aktivovaná CNS a dochádza k znovuobjaveniu a utuženiu vrodených fyziologických vzorov, ktoré sú pri patológii CNS potlačené. Ale tých metód vo fyzioterapii je naozaj množstvo, ktoré sa dajú použiť a zmierniť príznaky. Pri silových športoch je v tomto prípade dobré použiť aj opasok.

✅ Sú barefoot topánky naozaj dobré?

Je to skvelá možnosť, ako sa naučiť lepšie vnímať svoje telo, obohatiť funkciu nohy, chodidla nohy a je to jeden zo vstupov, ako ja môžem telu ponúknuť lepšiu funkciu a lepšie pre propriocepciu vnímania povrchov. Nemyslím si, že sú vhodné pre ľudí, čo majú artrózu na dolných končatinách, veľmi výrazný haluxy alebo pätové ostrohy a ochorenia, keď ľudia majú bolestivé stavy. Tam by som to úplne nepoužíval alebo naozaj veľmi opatrne a tiež si nemyslím, že to je na to, aby to človek nosil celý deň, chodil s tým po betóne.

Barefoot topánky môžete nosiť aj do fitka, keď potrebujete byť naboso. Mnoho fitness centier dôvodov hygieny neumožňuje chodiť bez obuvi, takže pri vykonávaní cvičení, ako sú mŕtve ťahy a drepy, môže byť nosenie barefoot topánok super voľbou, pretože máte skvelé spojenie s podložkou.

✅ Je lepšie aktívne alebo pasívne preťahovanie?
 

  • Čo je dynamický strečing? 

Dynamický stretching sa myslí svižnou rozcvičkou, ktorú by všetci mali robiť pred tým, než budú cvičiť. Obsiahnuť rozsah pohybu v kĺboch. Sú to švihové pohyby, až sa človek dostane do maximálneho rozsahu pohybu, samozrejme bez bolesti. Je vhodné to prispôsobiť tomu športu, ktorý idem robiť alebo partiu, ktorú idem cvičiť.

  • Čo je statický strečing?

Statický strečing je forma pretiahnutia svalov, pri ktorej sa svaly preťahujú a udržujú v danej pozícii po určitú dobu, obvykle od niekoľkých sekúnd až po niekoľko minút. Počas statického strečingu sa svaly neaktívne držia v pretiahnutej pozícii. Statické preťahovanie môže znížiť maximálnu silu až o 25%, takže vykonávať ho pred výkonom je nezmysel. Statický strečink môže byť aj nebezpečný aj na natrhnutie svalov, obzvlášť pokiaľ sú svaly stuhnuté a ideme cez bolesť.

Myslím, že sú oveľa lepšie metódy, ako s telom pracovať a ako som hovoril, nebral by som si z toho to, že môžem chodiť trikrát týždenne do posilňovne rubať činky a potom sa nemusím vôbec naťahovaniu venovať, ale myslím si, že keď človek trikrát týždenne posilňuje, stačí si zacvičiť jogu a obsiahne rozsahy pohybu vo všetkých kĺboch aj v chrbtici, tak pre svoje telo urobí oveľa viac. Pri joge človek vníma svoje telo počas praxe a aj sa pri tom psychicky uvoľní. Jóga je funkčné cvičenie tisíce rokov. 

Celý podcast si môžete vypočuť tu.

Mohlo by vás zaujímať​:

Dynamický VS statický strečing | Ako sa správne natiahnuť pred a po tréningu

Hneď po príchode do posilňovne sa vrháte na činky a nevenujete dostatočnú pozornosť strečingu pred tréningom? Čo keby sme vám povedali, že tých pár minút venovaných strečingu pred tréningom môže byť kľúčom k lepšiemu výkonu, prevencii zranení a celkovému zvýšeniu pohyblivosti? Viac sa dozviete v našom článku!

Energetický metabolizmus – odkiaľ sa berie energia pri športovom výkone?

Aby mohli byť živiny použité ako palivo pre telo, sú štiepené na menšie molekuly až do finálnej makroergnej zlúčeniny ATP (adenosintrifosfát), ktorá slúži ako univerzálny zdroj energie . A čo ďalej? Ako a z čoho telo čerpá energiu na výkony sa dočítate v dnešnom článku.

Sleduj nás: