Môj účet
Prihlásiť sa
Menu

Aký je najlepší proteín? Podľa čoho vybrať? Top proteíny na trhu.

Ako vybrať proteín? Srvátkový proteínový koncentrát, izolát, hydrolyzát, kazeín alebo viaczložkový? Je v tom nejaký rozdiel a či to je vôbec dôležité skúmať? Je i nie je, rozhodne nie je bielkovina ako bielkovina.

Vezmeme to od začiatku: Nejde povedať, ktorý proteín je najlepší pre ženy, ktorý je najlepší na chudnutie a ktorý na priberanie svalov, pretože každému sedí niečo iné a každý má iné preferencie, či už je to trávenie bielkovín, intolerancia laktózy a podobne. Pozrite sa na test proteínov, aby ste vedeli, ktorý bude pre vás ten pravý. Srvátkové proteíny nie sú kúzelným práškom na chudnutie a naberanie svalovej hmoty, je to ďalšia možnosť ako si doplniť kvalitné bielkoviny. Najvýznamnejšími zdrojmi bielkovín zo stravy sú vajcia, mäso, ryby, mliečne výrobky, vybrané druhy strukovín a ďalšie. Proteín je dôležitý doplnok, pokiaľ nedokážete zjesť také množstvo bielkovín v strave a potrebujete ich navýšiť. Kvalitný proteín je jednoduchý na prípravu i na trávenie. Telo ho nemusí zdĺhavo spracovávať, vy ho iba vypijete, tráviaca sústava sa postará o zbytok.

O SRVÁTKOVEJ BIELKOVINE

Srvátková bielkovina je z mlieka, najčastejšie z kravského alebo kozieho. Mlieko je tvorené z 80% kazeínom a z 20% srvátkou. V surovom stave v mlieku má srvátka takmer nulovú hodnotu, preto sa oddeľuje mikrofiltráciou od kazeínu a následne vznikajú srvátkové proteíny. Je to základný najviac biologicky dostupný zdroj bielkovín, ktorý môžeme prijať a je vysoko využiteľná pre telo. Sú to proste najlepšie proteíny na chudnutie i na priberanie svalovej hmoty.

PREČO V 100% SRVÁTKOVOM PROTEÍNE NIE JE 100% BIELKOVÍN?

Ani najlepší proteín na svete nemá v sto gramoch sto gramov bielkovín. Nápis 100 Whey Protein znamená, že obsahuje 100% srvátkový proteín a píše sa to preto, aby ste sa uistili, že v proteíne nenájdete žiadny iný zdroj bielkovín ako srvátkový.

SRVÁTKOVÉ PROTEÍNY SA DELIA NA TRI ZÁKLADNÉ DRUHY:
✅ KONCENTRÁT
✅ IZOLÁT
✅ HYDROLYZÁT

SRVÁTKOVÝ KONCENTRÁT

Najzákladnejšie spracovanie srvátky a vzniká po prvých filtráciách. Ide o veľmi kvalitný proteín. Pozor by si naňho mali dať iba ľudia trpiaci na intoleranciu laktózy. Obsah tuku v týchto proteínoch je do 2g a sacharidov do 7g. Je ideálny pre všetkých začiatočníkov. Pre bežnú populáciu ľudí, ktorí trénujú je úplne dostačujúci proteín. A pokiaľ nemáte čas, na desiatu je ideálnou voľbou.

TOP 3 SRVÁTKOVÉ KONCENTRÁTY

 1. BIOTECHUSA 100% PURE WHEY 2270 G
 2. PROM-IN ESSENTIAL CFM EVOLUTION 2250 G
 3. MUTANT PRO 2,27 KG

SRVÁTKOVÝ IZOLÁT

Obsahuje minimum tukov, sacharidov a v mnoho prípadoch neobsahuje laktózu. Pokiaľ nemáte silnú intoleranciu nebudú vám tieto proteíny zaťažovať trávenie. Je vhodný do diéty, ale užívajú ho i kulturisti, pretože ide o čistý zdroj bielkovín a je rýchlejšie stráviteľnejší než koncentrát. Preto sú často označované ako proteíny na chudnutie a proteíny pre ženy.

TOP 3 SRVÁTKOVÉ IZOLÁTY

 1. BIOTECHUSA ISO WHEY ZERO 2270 G
 2. MYPROTEIN IMPACT WHEY ISOLATE 1000 G
 3. AMIX ISOPRIME CFM WHEY PROTEIN ISOLATE 2000 G

SRVÁTKOVÝ HYDROLIZÁT

Je štiepený pri izoláte alebo koncentráte. Je rozštiepený na di- a tri- peptidy. Telo ho strávi veľkou rýchlosťou. Radí sa skorej medzi profesionálne produkty. Je to dobrý proteín po tréningu alebo skoro ráno pred tréningom, kedy potrebujeme rýchlu dávku aminokyselín k ochrane svalových vlákien. Je bez laktózy, tuku i cukru. Väčšina z nás si vystačí s kvalitným koncentrátom a kvalitným stravovaním.

TOP 3 SRVÁTKOVÉ HYDROLIZÁTY

 1. AMIX HYDROPURE HYDROLYZED WHEY CFM PROTEIN 1600 G
 2. PROM-IN HYDRO OPTIMAL WHEY 2250 G
 3. EXTRIFIT SUPER HYDRO 80 DH32 2000 G

Celé video o srvátkových proteínoch:


 

Kasein

Kazeín je 80% z mlieka a 20% je srvátka. Z tých 20% vznikajú proteíny spomenuté vyššie. Kazeín sa spracuje ďalej rovnako a môže z toho vznikať kazeinát vápenatý alebo micelárny kazeín. Poriadne si všímajte zloženie, aký druh kazeínu je obsiahnutý v proteíne, pretože kazeinát vápenatý alebo kazeinát sodný nepatria zrovna ku kvalitným zdrojom bielkovín. Vstrebáva sa 7-8 hodín, preto sa označuje ako nočný proteín.

TOP 3 KAZEÍNY

 1. BIOTECHUSA MICELLAR CASEIN (MICELÁRNÍ KASEIN) 30 G
 2. KEVIN LEVRONE ANABOLIC PM PROTEIN 908 G
 3. REFLEX MICELLAR CASEIN 1800 G

VIACZLOŽKOVÝ PROTEÍN

Viaczložkové sú proteíny z viacerých zdrojov bielkovín ako je srvátka, micelárny kazeín, vaječný albumín alebo rastlinné zdroje bielkovín. Hlavnou výhodou týchto proteínov je že obsahujú rýchlo, stredne i pomaly vstrebateľné zdroje bielkovín. Je možné ho užívať kedykoľvek počas dňa po tréningu alebo ako desiatu. Je to skvelý proteín na chudnutie. Bielkoviny sa uvoľňujú postupne po dobu až 7 hodín.

TOP 3 VIACZLOŽKOVÉ PROTEÍNY

 1. Czech Virus MPS-5 2250g
 2. Prom-in Pentha Pro 2250g
 3. MusclePharm Combat Powders 1814g

Celé video o viaczložkových proteínoch a kazeíne:

Kam sa ešte pozrieť?

Proteíny: Dávkovanie, kedy a ako užívať proteín?

Dnes už každý vie, že bielkoviny potrebujeme k regenerácii svalového tkaniva poškodeného počas intenzívneho tréningu a taktiež k dodaniu dostatočného množstva aminokyselín potrebných k tvorbe bielkovín tvoriacich zväčšujúcu sa svalovú hmotu.

Najlepší zdroj bielkovín. Potraviny bohaté na bielkoviny. Je vhodný proteínový nápoj?

Každý by chcel univerzálny návod na to, ako si správne zostaviť jedálniček, aby v ňom mal dobrý pomer makroživín. Veľa ľudí ale zabúda na to, že každý som iný. Mrknite na nový článok, kde sa dozviete viac a hlavne vám prezradíme najlepšie zdroje bielkovín.

Sledujte nás na sociálnych sieťach: