Môj účet
Prihlásiť sa
Menu

5 najčastejších fitness mýtov

Častokrát si dáme do hlavy ciele, ku ktorým úplne nepoznáme cestu. No a najjednoduchšie samozrejme je rozžhaviť internet a začať googlit. Rôzne stránky, články aj rádoby online odborníci nám našepývajú všemožné rady a tipy, ktoré by ste praktizovať skôr nemali. A keďže nás tieto témy ubíjajú, posvietili sme si na ne a zhrnuli vám do tohto článku 5 najčastejších mýtov zo sveta fitness. Vyvrátime ich?

Prečo čerpať z kvalitných zdrojov?

Vo fitness svete sú určité znalosti naozaj potrebné. A to sa týka predovšetkým zdravých zásad počas tréningu a tiež znalosť vlastného tela a schopnosť ho počúvať. Tieto vedomosti nikto prirodzene nemá, preto je úplne pochopiteľné, že pre odpovede na svoje otázky chodíme na internet. Tam ale nachádzame neuveriteľné množstvo článkov a odborníkov, ktorí si vzájomne protirečia. No, uznajte sami, kto sa v tom má vyznať? Vo fitness existuje nespočet mýtov, ktoré sú neustále hlásané a prirodzene, pokiaľ o zdravom životnom štýle a biológii ľudského tela veľa neviete, im ľahko uveríte. A pretože tieto klebety môžu viesť k fyzickým aj psychickým problémom, rozhodli sme sa zopár najčastejších mýtov.

5 najčastejších fitness mýtov, ktorým by ste mali prestať veriť:

1. Čím viac, tým lepšie

Chcem schudnúť rýchlo, budem behať dvakrát dlhšie trasy. Potrebujem nabrať svaly, vyriešim to ešte väčšími váhami a odteraz ma vo fitku uvidíte každý deň.

Takto prosím nie. V športe toto pravidlo úplne nefunguje, ba práve naopak – menej je mnohokrát viac. Čím častejšie budete cvičiť, tým horšia bude regenerácia vašich svalov. Pokiaľ si stanovíte viacero odlišných cieľov, ten hlavný nedostane takú dávku pozornosti, akú si zaslúži. Čím viac cvikov počas tréningu zaradíte, tým viac stresového hormónu si so sebou odnesiete.

Ako dosahovať svoje ciele zdravo?

Stanovte si jeden hlavný cieľ a ten rozdeľte na niekoľko malých na seba nadväzujúcich cieľov. Vďaka tomu budete mať jasne načrtnutú cestu, na ktorú sa budete ľahko sústrediť.
Počúvajte svoje telo, nechajte mu dostatočný priestor na regeneráciu. Na začiatku vám budú stačiť pokojne len dva tréningy týždenne, postupne môžete početnosť navyšovať. Každodenné návštevy fitka ale nie sú dlhodobo udržateľné ani pre športovcov na profesionálnej úrovni.
Tréning si zostavte z nižšieho počtu cvikov, ktoré ale budete vykonávať maximálne kvalitne. Snažte sa precítiť každý sval a sústreďte sa na správne prevedenie jednotlivých cvikov.
Zamerajte sa na stravu a svoju celkovú aktivitu počas dňa. Pokiaľ chcete rýchlo schudnúť a pritom celý deň sedíte, zaraďte do svojho životného štýlu viac prirodzeného pohybu.

2. Na jar sa musí každý detoxikovať

Tieto marketingové kampane určite poznáte. Výrobcovia doplnkov stravy na začiatku každého roka hlásajú detoxikáciu organizmu po Vianociach a podobne. Veríte, že to naozaj toľko potrebujete? My teda dúfame, že nie.

Naše telo sa detoxikuje nepretržite, a to primárne vďaka pečeni. Pečeň patrí medzi detoxikačné orgány, ktoré z nášho tela odvádzajú škodlivé a prebytočné látky. Ďalšia cielená detoxikácia môže byť nečakane aj škodlivá (špeciálne, ak je počas nej obmedzený príjem potravy).

Čo môžete urobiť?
Detoxikácia síce potreba nie je, ale pečeň spoločne s celou tráviacou sústavou starostlivosť určite ocenia. Pomocou zelených superpotravín môžete podporiť ich zdravú funkciu, zároveň doplniť vlákninu a uľaviť si napríklad od nafúknutého brucha.


NÁŠ TIP: Jeden z veľmi podarených doplnkov je z dielne Czech Virus a tým je Super Greens PRO V2.0. Ide o zmes zelených superpotravín, ako je chlorella, spirulina, mladý jačmeň a mladá pšenica. Ďalej obsahuje patentované zmesi antioxidantov, húb a tráviacich enzýmov výhradne z rastlinných zdrojov. Jeho unikátne zloženie podporuje trávenie, vitalitu a imunitu organizmu. Vďaka prírodnému sladidlu z rastliny stévie má veľmi príjemnú chuť a na výber máte príchuť zelené jablko alebo lesné ovocie.


3. Ak chcem schudnúť brucho, musím robiť sedy ľahy

Brucho a boky trápia mnoho žien. Prebytočný tuk sa často ukladá práve tam. Čo ale s tým? Cvičenie iba brucha vám totiž nepomôže. Na stovky sedov lehov denne môžete preto zabudnúť.

Pokiaľ si na svojom tele všímate partií, kam sa vám očividne tuk ukladá viac, cvičením iba týchto partií problém nevyriešite. Obzvlášť pokiaľ by ste mali robiť iba jeden cvik. Chudnutie je komplexná záležitosť, ktorá ovplyvňuje celé telo. Treba začať od stravy, potom vybrať vhodný tréning a vydržať. Žiadny magický cvik, ktorý by vám pomohol schudnúť len jednu určitú partiu, totiž neexistuje.

4. Dobrý tréning je iba ten, po ktorom ma bolí každý sval v tele

Riadite sa pravidlom "Bez bolesti nie sú výsledky"? Možno ste na omyle a zbytočne brzdíte svoj progress. Bolesť svalov naozaj nie je nutná. Svaly je totiž potrebné zaťažovať postupne a rovnomerne. Správne zvolený tréningový plán by vám nemal spôsobovať bolesť, ktorá by vás obmedzovala v bežnom pohybe.

Ako podporiť regeneráciu a vyhnúť sa bolesti?

✅ Pamätajte na rady z prvého bodu v tomto článku – menej je občas viac. Nepreháňajte frekvenciu tréningov a nenakladajte si viac váh, než na ktoré je vaše telo pripravené.
✅ Dbajte na kvalitný a pravidelný spánok. Noc je totiž ako stvorená na hĺbkovú regeneráciu svalov, neochudobňujte svoje telo o túto príležitosť.
Dajte šancu horčíku. Podporuje zdravú regeneráciu svalov, upokojuje a prispieva k zdravej relaxácii.


NÁŠ TIP: Pokiaľ hľadáte naozaj kvalitný horčík, tak zvoľte chelátovú (bisglycinát) formu. Táto forma má až o 80% lepšiu vstrebateľnosť a využiteľnosť ľudským organizmom. Odporúčame náš Smartfuel Magnesium bisglycinate, ktorý okrem iného obsahuje vitamín B6, ktorý je nevyhnutný na optimálne využitie horčíka (vitamín B6 zvyšuje vstrebateľnosť horčíku).


Silový tréning robí zo žien mužov

S týmto neustále bojujeme - ženy, nebojte sa robiť silový tréning. Chlap sa z vás skutočne nestane. Dokonca sa nemusíte báť ani suplementov, ako je napríklad kreatín alebo proteín. Pokiaľ nesiahnete po steroidoch, vaše ženské telo sa s vami len tak nerozlúči.

Benefity svalového tréningu u žien:

✅ Svaly spaľujú viac energie a zrýchľuje bazálny metabolizmus, chudnutie je teda jednoduchšie
✅ Silový tréning krásne formuje postavu a zvýrazňuje ženské krivky
✅ Spoločne s vašim telom bude silnieť aj vaše sebavedomie
✅ Všetku negatívnu energiu zo seba dostanete počas tréningu a potom sa budete cítiť skvele


Záver:

Jednoducho, neverte všetkému, čo kde počujete. Počúvajte predovšetkým svoje telo a overené zdroje, ktoré vám sú sympatické a dokážu svoje znalosti relevantne podložiť.


Zdroj: Kamila Bárnetová

Mohlo by Vás zaujímať:

Slovník fitness pojmov

Fitness je stále populárnejší. Ak si nováčik v tejto oblasti, môžeš sa stretnúť s rôznymi pojmami a termínmi, pri ktorých nevieš, čo znamenajú. V podcaste a článku od Jirky Vacka nájdeš prehľad najčastejšie používaných fitness termínov.

Nejlepší detox pre naše telo? Ako si nezničit zdravie a metabolismus?

Internet nás bombarduje príspevkami o detoxoch a pôstoch, v ktorých tvrdí, aké je dôležité telo očistiť. Tento rok sú obzvlášť populárne ovocné šťavy, zelerové šťavy a kokosová voda. Asi jarné upratovanie? To je ale hlúposť.

Sleduj nás: