Môj účet
Prihlásiť sa
Menu

Všetko, čo by ste mali vedieť o BCAA. Čo sú to BCAA a ako fungujú?

Niektoré aminokyseliny sú v organizme človeka vytvorené z iných aminokyselín, niektoré z mastných kyselín, z glukózy alebo iných zlúčenín. Sú aminokyseliny, ktoré si človek nie je schopný vytvárať vôbec. Tieto aminokyseliny sa nazývajú esenciálne aminokyseliny a nie je iná možnosť, než ich prijať v strave či doplnkoch stravy.

Valín, leucín a izoleucín sa radia medzi aminokyseliny s rozvetvenými postrannými reťazcami, ktoré majú vplyv v regulácii sacharidového, proteínového a lipidového metabolizmu.

Rozvetvené aminokyseliny zabraňujú tomu, aby si telo bralo na tvorbu energie bielkoviny zo svalov a podporujú anabolizmus. Telo si ich nevie vyrábať ani syntetizovať, preto nie je iná cesta ako ich prijať v strave či doplnkoch stravy.

Odporúčané denné dávky u týchto aminokyselín u zdravých ľudí sú 800mg valín, 1100mg leucín a 700mg izoleucín.

ROZVETVENÉ AMINOKYSELINY AKO DOPLNOK STRAVY

Snáď všetci výrobcovia športových značiek dneska ponúkajú rozvetvené aminokyseliny v doplnkoch stravy. Nazývajú sa BCAA a je to skratka amerického názvu branched chain amino acid.

Rozvetvené aminokyseliny zlepšujú regeneráciu po fyzickom výkone, podporujú udržanie svalovej hmoty pri redukčných diétach, používajú sa pri náraste kostrovej svaloviny a znižujú stratu svalovej hmoty v priebehu rekonvalescencie.

Aminokyseliny BCAA stimulujú syntézu bielkovín viac než bežné bielkoviny v strave, pretože bielkoviny sa najprv na aminokyseliny musia rozložiť. Preto sa vďaka BCAA zvyšuje rýchlosť syntézy proteínov. Toto je zjednodušené vysvetlenie, ako môžu BCAA pomôcť maximalizovať regeneráciu svalov. Regenerácia svalov= väčší rast svalov.

✅ Valin

Hovorí sa, že valín je esenciálna aminokyselina zdravého myslenia a sily. Valín prispieva k regenerácii svalového tkaniva a podieľa sa na chode centrálnej nervovej sústavy (CNS). Valín sa vyskytuje v živočíšnych i rastlinných bielkovinách a hlavným zdrojom je hydina a ryby, vajcia a mliečne výrobky. Z rastlinných zdrojov to je ryža, hrach, šošovica, huby, morské plody, fazule, arašidy, broskyne, figy alebo listová zelenina. Super zdroj tejto aminokyseliny je i mladý jačmeň.

✅ Leucin

Podieľa sa na zvýšení a udržaní svalovej hmoty a regulácii množstva tuku a glukózy v krvi. Jeho najväčšími zdrojmi sú mäso, mlieko, vajíčka a ryby. Z rastlinných zdrojov je to sója, nelúpaná ryža, datle, jablká, kiwi, čučoriedky, tekvice, hrušky, sezamové semienka, arašidy, žerucha, hrozienka.

✅ Isoleucin

Má podobné vlastnosti ako vyššie spomenuté aminokyseliny. Vstupuje do metabolizmu ako nutný komponent k syntéze a využitiu energie. Slúži k obnove a regenerácii svalovej hmoty. Napomáha hojivým procesom, je nevyhnutný k tvorbe hemoglobínu a podieľa sa na udržaní hladiny cukru v krvi. Nájdete ho vo všetkých druhoch mäsa, v mliečnych výrobkoch a vajíčkach. Z rastlinných zdrojov to sú banány, čučoriedky, brusnice, avokádo, pomaranče, jablká, kapusta, orechy a špenát.

Naše tipy:  Pokiaľ pozeráte po aminokyselinách, máme pre vás niekoľko tipov na tie najkvalitnejšie.
 

OCHUTENÁ SYPKÁ FORMA BCAA

Ich veľkou výhodou je, že si ich môžete vychutnať v podobe chutného drinku pri tréningu alebo kedykoľvek počas dňa. Všímajte si ale zloženie a dávky aminokyselín v jednej dávke.

Czech Virus Nano BCAA

Produkt je tvorený 82,5% BCAA, čo je na instantnú verziu slušné číslo. Zbytok sú protihrudkové látky a sladidlá. Prírodne fermentované BCAA vysokej kvality, ktoré sú vytvorené špeciálnou technológiou, kedy vzniknú nano častice pre lepšiu vstrebateľnosť a naviac sú instantné s príchuťou. Tieto BCAA sú navyše vhodné i pre vegánov.


BCAA V TABLETÁCH A KAPSLIACH

Užívajú sa najčastejšie po tréningu. Forma kapslí má výhodu v tom, že stačí zobnúť pár tabliet a máte vyriešené. Veľa ľudí volí tabletové formy, pretože sú pohodlnejšie.

Czech Virus či Extrifit BCAA 1800mg 150 tablet

Tabletová BCAA, kdy jedna tableta má 1841mg. Z toho je 1800mg BCAA. Tablety jsou vytvořeny speciální metodou, u které není téměř potřeba pojiv. 98% tablety jsou BCAA. To znamená, že pouhá 2% jsou pojiva. Neuvěřitelné. Super.

Zajímá vás ohledně aminikyselin víc? Před několik měsíci jsme pro vás psali článek, kde jsme hodnotili nejprodávanšjí BCAA. 

Viac BCAAčiek >>>

PRE KOHO SÚ A NIE SÚ BCAA VHODNÉ?

Pokiaľ sa radíte do skupiny “všežravcov”, váš jedálniček je pestrý a nedržíte žiadnu redukčnú diétu, netreba ich užívať. Pokiaľ by ste mali ťažké tréningy niekoľkokrát týždenne, kedy telo naozaj vyčerpávate, môžete si ich zaobstarať. Rovnako tak ľudia v dlhodobej redukčnej diéte by najmä esenciálne aminokyseliny, ktoré sa nedajú inak doplniť než stravou, mali telu dodávať. Ďalšou skupinou, ktorej často tieto dôležité aminokyseliny chýbajú, sú vegáni a vegetariáni, pretože je pre nich ťažšie doplniť celé aminokyselinové spektrum z rastlinných zdrojov. Ide hlavne o esenciálnu aminokyselinu lyzín a vitamín B. Naopak, kto by BCAA užívať nemal sú tehotné a dojčiace ženy a deti.

Mohlo by vás zaujímať:

Kreatín dávkovanie - ako kreatín užívať, koľko a kedy?

Kreatín je svalový energizér, ktorý priamo zvyšuje výkon svalov. Látka, ktorá podporuje rast číre svalovej hmoty a nepriamo znižuje hladinu podkožného tuku. Ale viete ako ho užívať, koľko a kedy?

 

Zásobník cvikov na zadok. Najlepšie cviky pre pevný a guľatý zadok. Top 10 cvikov. 

Pevný a okrúhly zadok je snom každej dievčatá. Máme pre vás niekoľko cvikov, ktoré vám pomôžu sedacie svaly spevniť aj zaguľatiť.

Sleduj nás i na sociálních sítích.