Môj účet
Prihlásiť sa
Menu

Omega kyseliny

Prečo a ako užívať omega 3, pre koho sú dobré, na čo si dávať pozor a ako zistiť ich nedostatok.
Omega 3 (ω-3) je skupina nenasýtených mastných kyselín, ktoré sa podieľajú na mnohých biologických procesoch v tele. Najznámejšími zástupcami sú DHA (kyselina dokozahexaenová), EPA (kyselina eikosapentaenová) a ALA (kyselina alfalinolénová), u ktorých bol preukázaný pozitívny vplyv na zdravie. Omega-3 mastné kyseliny majú okrem iného priaznivý vplyv na kardiovaskulárny systém a pohybový aparát.

Pre koho sú omega 3 vhodné?

Omega 3 mastné kyseliny sú esenciálne látky, ktoré si naše telo nedokáže samo vytvoriť a musí ich prijímať stravou. Omega 3 patria do skupiny dobrých tukov. V našej strave by mali prevládať, pretože sú prospešné pre naše zdravie, na rozdiel od tukov s prevahou nasýtených mastných kyselín (napr. živočíšne tuky, kokosový alebo palmový tuk). Omega 3 sa nachádzajú najmä v

 •     rybách (losos, makrela, sleď, pstruh);
 •     morské živočíchy (krill);
 •     orechy (vlašské orechy);
 •     rastlinných olejoch (repkový, sójový).

Aby sme mali v strave dostatok omega 3, mali by sme ryby a iné rastlinné zdroje zaraďovať do jedálnička aspoň 2-krát týždenne. V Českej republike je príjem omega 3 z hľadiska prevencie často nedostatočný. Doplnenie vo forme výživových doplnkov je preto vhodné pre väčšinu z nás.

Účinky omega 3

Naše telo potrebuje dostatok tukov pre mnohé základné biologické funkcie vrátane vstrebávania vitamínov. Je však dôležité, aby to boli správne tuky, t. j. s prevahou nenasýtených mastných kyselín.

Účinok omega 3 nenasýtených mastných kyselín na zdravie sa skúma už viac ako 100 rokov. Vedci sa často zameriavali na úlohu omega 3 v prevencii kardiovaskulárnych ochorení. Opakovane tak preukázali súvislosť medzi nedostatkom týchto esenciálnych mastných kyselín a ich vznikom. Omega 3 nielenže znižujú viskozitu krvi a celkovo uľahčujú prietok krvi cievami, ale pomáhajú aj znižovať hladinu LDL (zlého) cholesterolu v krvi a zároveň pozitívne ovplyvňujú hladinu HDL (dobrého) cholesterolu. Zjednodušene možno povedať, že pomáhajú regulovať hladinu tukov v krvi.

Omega 3 sú tiež skvelým spôsobom podpory

 •     imunitný systém;
 •     kognitívne funkcie (pamäť a zapamätanie);
 •     pohybový aparát;
 •     budovanie svalovej hmoty;
 •     dobrý zrak;
 •     správny vývoj dieťaťa počas tehotenstva.

Dopĺňanie omega-3 mastných kyselín je užitočné pri zotavovaní sa z fyzickej záťaže, ktorá môže negatívne ovplyvniť imunitný systém. K väčšej náchylnosti na infekcie dochádza jednu až deväť hodín bezprostredne po fyzickej námahe.

Rozpoznať nedostatok omega 3 nie je jednoduché. Medzi možné príznaky patrí suchá pokožka, ale aj zvýšená únava, zmeny nálady alebo zhoršená koncentrácia a pamäť.

Ako užívať omega 3?

Doplnky stravy s obsahom omega 3 užívajte vždy s jedlom, ideálne s jedlom bohatým na tuky. Tie zvyšujú vstrebávanie a využitie omega 3 v tele. Dodatočné jedlo môže zakryť rybiu pachuť a nepríjemný pocit v ústach, ktoré sa môžu vyskytnúť pri niektorých doplnkoch stravy.

Neexistuje žiadna odporúčaná denná dávka omega 3. Vo všeobecnosti by sa však mal pohybovať v rozmedzí 500 až 1 000 mg denne. Pri doplnkoch stravy vždy dodržiavajte pokyny výrobcu.

Na čo si dať pozor - omega 3 vs. omega 6

Omega 3 sú len jednou skupinou omega mastných kyselín. Nezabúdajme na omega 6. Hoci sú omega 6 pre naše zdravie nevyhnutné, majú jedno veľké ALE. Okrem iného aj preto, že kým omega 3 sú známe svojimi protizápalovými účinkami, omega 6 majú prozápalový účinok. To je síce dôležité napríklad v prípade hojenia rán, ale na druhej strane to môže podporovať chronický zápal. Veľmi dôležitá je vyvážená strava v pomere 2:1 až 3:1 v prospech omega 6 mastných kyselín. Bohužiaľ, v súčasnosti nie je zriedkavé, že omega 6 prevažujú, a to aj v pomere 16:1. Táto nerovnováha môže mať za následok poruchu glukózovej tolerancie, inzulínovú rezistenciu a zvýšenú glykémiu. To sú rizikové faktory cukrovky II. typu a obezity.

V našom e-shope nájdete prémiové výživové doplnky s vysokým obsahom omega 3 v tekutej forme aj v kapsulách. Najpredávanejšie tekuté omega 3 - prémiový islandský rybí olej s pomarančovou príchuťou, kde trojitá filtrácia oleja zabezpečuje nulový rybí zápach. Vďaka tekutej forme oleja predstavuje tento produkt vysoký príjem omega 3

Olej Nordbo Omega 3 predstavuje špičku z hľadiska čistoty, čerstvosti, udržateľného chovu rýb a ohľaduplnosti k životnému prostrediu. Zatiaľ čo priemyselným štandardom pre bežné oleje je výrobná lehota 6 až 12 mesiacov od ulovenia ryby, olej Nordbo sa plní do fliaš 3 až 4 hodiny po ulovení. Tento krok je veľmi dôležitý, pretože každá ryba sa po ulovení začne veľmi rýchlo rozkladať a oxidovať. Z tohto dôvodu je rýchle a šetrné spracovanie veľmi dôležité, najmä kvôli najvyššej kvalite a čistote, ale aj kvôli neuveriteľne čerstvej a neutrálnej chuti. Zatiaľ čo štandardne priemyselne spracované rybie oleje často pochádzajú z Južnej Ameriky (Peru alebo Čile) a strávia na ceste niekedy aj niekoľko mesiacov, olej Nordbo sa vyrába na udržateľnej rybej farme s certifikátom ASC, ktorá nie je vzdialená viac ako 50 km od miesta spracovania. Tým sa dosahuje minimálna emisná stopa CO2 a zároveň sa zachováva čerstvosť oleja a veľmi vysoký obsah prírodných mastných kyselín.

Purifikácia, teda čistenie alebo odstraňovanie akýchkoľvek nežiaducich kontaminantov, je dôležitým aspektom výživových doplnkov pri získavaní rybieho oleja, ktorý je prirodzeným zdrojom omega 3 nenasýtených mastných kyselín. Olej v doplnku stravy Prom-in Native Omega 3 sa nezískava hydrolýzou, esterifikáciou a následnou deesterifikáciou. Obsiahnuté triglyceridy sú tak v pôvodnej forme.

V našej ponuke nájdete aj Zinzino BalanceOil - veľmi kvalitnú zmes rybieho oleja, bohatú na omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA. Doplnená o vybraný extra panenský olivový olej s vysokým obsahom polyfenolov. Doplnok BalanceOil udržiava hladinu mastných kyselín EPA a DHA a správny pomer mastných kyselín Omega-6:3 v tele. Prispieva k normálnej činnosti mozgu, srdca a imunitného systému.

Zobraziť viac
Zobraziť menej
Zobraziť viac
Zobraziť menej
Filtry
Zobrazené 64 produktov
 • Značky
 • Príznaky
 • veľkosť balenia
 • príchuť
zobraziť ďalšie produkty
skryť ďalšie produkty
Upresniť filtre
Zoradiť podľa: