Môj účet
Prihlásiť sa
Menu

Ako znížiť kalórie v jedle? | TIPY na nízkokalorické potraviny

Radikálne diéty ani počítanie kalórií často nie sú potrebné. Svoju váhu si dokážete udržať, alebo ju pokojne aj redukovať bez toho, aby ste sa trápili. Stačí jesť vedome a premýšľať nad tým, koľko energie v sebe daná potravina ukrýva. Poďme sa spoločne pozrieť na význam kalorickej denzity a prezradiť si, ako nahradiť vysoko energetické potraviny, ktoré do stravy normálne zaraďujeme.

Čo je to kalorická denzita?

Kalorická denzita je koncentrácia energie v určitej hmotnosti potraviny. Pokiaľ napríklad kontrolujete koľko má daná potravina kalórií na 100 g z druhej strany na obale, pozeráte na kalorickú denzitu. Táto hodnota vám jednoducho prezrádza, koľko energie skonzumujete. Všeobecne teda povedané, ak sa budete sústrediť a do jedálnička zaraďovať iba suroviny s nižšou kalorickou denzitou, budete môcť skonzumovať viac jedla bez toho, aby ste museli mať strach o svoju hmotnosť.

Vedeli ste, že...

Čím viac vody daná potravina obsahuje, tým je jej kalorická denzita nižšia. Preto je konzumácia zeleniny a ovocia tým najlepším nápadom v akomkoľvek type stravovania. Napríklad uhorka obsahuje až 97 % vody. Kalórií má na 100 g iba 12. Nie je teraz vaša chuť na šalát o niečo väčšia?

Ako vyzerá správne intuitívne stravovanie?

Veľa ľudí nemá na počítanie kalórií čas, chuť a ani energiu. Uznávame, že je to trochu vyššia dievča. Preto existuje intuitívne stravovanie, ktoré vlastne aplikuje každý, kto nepočíta – jedia podľa vlastného uváženia. To ale naozaj neznamená, že môžete zjesť absolútne všetko, čo kde nájdete. Alebo teda áno, môžete, ale my vám to rozhodne neodporúčame. Intuitívne stravovanie je o počúvaní svojho tela ao znalostiach zdravého jedálnička. Pokiaľ teda poznáte kalorickú denzitu potravín a dokážete zostaviť svoj jedálniček tak, aby neobsahoval premrštené energetické suroviny, fast food a priehrštie priemyselne spracovaných potravín, riaďte sa tým, čo vám našepkáva telo a jedzte intuitívne. V opačnom prípade tento štýl stravovania nie je úplne vhodný, a to ani v prípade, ak máte slabú vôľu a lásku k sladkostiam.

Našťastie ale existuje aj mnoho alternatívnych potravín, ktoré majú menej kalórií, než ich pôvodný originál. Energiu je možné navyše ušetriť aj pri príprave klasických príloh. Ako na to vám poradí náš článok Viete, ako znížiť kalórie zo sacharidových príloh?


NÁŠ TIP: Potrebujete si osladiť raňajkovú kašu alebo obľúbený dezert? Namiesto cukru a cukrových sirupov využite proteínový prášok svojej obľúbenej príchute. Vanilka sa napríklad hodí naozaj do všetkého a svoj účel splní bravúrne.


Nízkokalorické potraviny, ktoré ušetria energiu v jedle 

Alternatív, vďaka ktorým ušetríte mnoho kalórií a zároveň si aj pochutnáte je už teraz veľa. Vďaka za nich. Máme pre vás niekoľko tipov na potraviny, ktoré by vám doma nemali chýbať, a to už vôbec nie tým, ktorí milujú sladké.

✅ Cukr Stop Sirup

Oslaďte si lievance, kaše, jogurty alebo smoothies a ďalšie dobroty bez rafinovaného cukru a prebytočných kalórií. Tento sirup u nás nájdete v niekoľkých príchutiach a kalórií má na 100 g iba 14,2. Je vďaka tomu teda vhodný aj do redukčných diét.

✅ BiotechUSA Zero Sauce

Ak máte záľubu v hamburgeroch a všeobecne v americkej kuchyni, verte, že aj tam dokážeme kúzliť. Vďaka týmto BiotechUSA omáčkam si môžete dochutiť akýkoľvek pokrm, a to takmer bez kalórií. Tieto omáčky majú všetky do 28 kcal na 100 g, čo je oproti ich originálnym produktom veľmi znateľné zníženie.

✅ Frankys Bakery Zerup

Toto je úplná skvelosť. Zerup má totiž na 100 g iba 4 kalórie a jeho príchute sú naozaj najlepšie - čokoláda, mliečne kakao, čokoláda s višňou a čokoláda s cookies. Kráľovské raňajky týmto sirupom získavajú ešte zásadnejší význam pre každé ráno.  

✅ Oleje ve spreji

Tuk v spreji je veľmi praktický na varenie. Vďaka jeho dávkovaniu vám ušetrí mnoho kalórií a navyše vydrží o niečo dlhšie ako olej v klasickej fľaši. Využiť ho môžete ako v teplej, tak v studenej kuchyni.

Ďalšie nápady:

Pokiaľ to ide, slaďte ovocím, proteínovým práškom alebo napríklad alternatívnym erytritolom. Vynechajte sladké pečivo, údeniny a iné priemyselne spracované suroviny. A nezabudnite, denná dávka ovocia a zeleniny je veľmi vysoká. Ovocie aj zelenina obsahujú veľké množstvo vlákniny, ktorá v žalúdku napučí a tým podporuje pocit sýtosti. Aj to pre vás môže byť veľkou výhodou.


Zdroj: Kamila Bárnetová

Mohlo by Vás zaujímať:

Tipy na 10 bežných potravín s vysokým obsahom bielkovín

Bielkoviny sú životne dôležité pre každého z nás, a to nielen pre športovcov. Našťastie však existuje mnoho potravín, v ktorých sa tieto dôležité proteíny nachádzajú. Aké to sú, koľko bielkovín reálne človek potrebuje a prečo na ne nezabúdať?

Ako správne a efektívne chudnúť? Ako zrýchliť metabolizmus? Zavodnenie organizmu. Ako vypočítať bazálny metabolizmus.

Odpovedáme na dôležité otázky, ktoré sa týkajú chudnutia. Návod ako si vypočítať bazálny metabolizmus a ako si udržať váhu.

Sleduj nás i na sociálnych sieťach: