Môj účet
Prihlásiť sa
Menu

Základné suplementy. Aké suplementy sú základom nielen pre začiatočníkov?

Pokiaľ ste začali pravidelne navštevovať posilňovňu, iste vám nemohlo uniknúť, že každý športovec so sebou nosí šejker, ale každý v ňom má väčšinou iný doplnok. Aké suplementy vy, ako začiatočník, potrebujete? Tak presne toto bude téma dnešného článku, ktorý vám možno ušetrí nemálo peňazí, pretože svoj pohľad na niektoré doplnky úplne prehodnotíte.

NAJDÔLEŽITEJŠÍM ASPEKTOM JE PEVNÁ STRAVA

Doplnky sa označujú ako doplnky pretože dopĺňajú pevnú stravu, ktorá by mala byť vyvážená, pestrá, pravidelná a bohatá na makro i mikronutrienty. Pokiaľ nebudete jesť pravidelne a mať dostatok bielkovín a sacharidov zo stravy, bude zlá nielen vaša výkonnosť v tréningu, ale tiež budete mať dosť závažný problém s regeneráciou a nehovorím o raste svalov. Základným predpokladom, z ktorého budete teda celý zbytok článku vychádzať je, že vaša strava bude vyvážená a premyslená. Nemusíte jesť 100% striktne, ale je nutné, aby ste mali dostatočný príjem bielkovín, sacharidov, tukov, vitamínov, minerálov i stopových prvkov.

ZÁKLADNÝ STAVEBNÝ KAMEŇ JE JEDNOZNAČNE SRVÁTKOVÝ PROTEÍN

Keby ste si mohli iba jeden doplnok výživy, mal by to byť rozhodne srvátkový proteín. Z vlastnej skúsenosti som, tak ako pravdepodobne väčšina začiatočníkov, premýšľal nad predtréningovými doplnkami, ktoré majú skvelú reklamu a ich efekt poznáte bezprostredne po vypití. S odstupom času ale musím povedať, že práve proteín je základný stavebný kameň všetkej suplementácie začiatočníka.

Dva základné dôvody prečo je proteín potrebný:

  1. Pri tréningu dochádza k väčšej cirkulácii krvi v organizme a trávenie nie je po docvičení pripravené na pevnú stravu. Tekutá strava vzhľadom k lepšej stráviteľnosti teda rozhodne bude vhodnejšia. Ďalší benefit spočíva v tom, že srvátkový proteín obsahuje veľké množstvo leucínu, ktorý po tréningu ihneď stimuluje proteosyntézu, čím je teda zodpovedný za rast svalovej hmoty i lepšiu regeneráciu. 
  2. Proteín predstavuje desiatu, ktorá pomerne dobre zasýti a je jednoduchá na prípravu. Bez akýchkoľvek problémov si ju teda môžete vziať do školy či do práce, zmiešať s vodou, párkrát pretrepať a desiata je na svete.

A prečo srvátkový proteín? Proteínov nájdeme naozaj desiatky. Srvátka nad všetkými ostatnými ale vyhráva skvelou chuťou, pretože rastlinné proteíny okrem horšej vstrebateľnosti tiež podstatne horšie chutia. Zároveň môže ponúknuť skvelé spektrum aminokyselín, vysokú biologickú hodnotu a dobrý kompromis medzi cenou a kvalitou. Začiatočníkom bohato postačí srvátkový koncentrát. Takýchto doplnkov nájdete na trhu naozaj mnoho. Ja môžem odporučiť napríklad Pure Whey od BioTechUSA, ktorý obsahuje i prídavok izolátu a navyše sú všetky príchute naozaj delikátne.

Na tému “Ako efektívne suplementovať” mali veľmi zaujímavú diskusiu Jirka Vacek a Lukáš roubík a Miloslav Šindelář z Institutu moderní výživy.


OMEGA 3 SÚ PRE TELO NEPOSTRÁDETEĽNÉ

Že ste na druhom mieste konečne čakali nejaké aminokyseliny? Bohužiaľ. Po proteíne sú rozhodne jedným z najdôležitejších doplnkov pre celkovú vitalitu a dokonca i športový výkon práve omega 3 mastné kyseliny. Asi nie je treba dlho hovoriť o tom, ako tieto mastné kyseliny pôsobia proti infarktu, znižujú hladinu LDL cholesterolu a skracujú priebeh zápalových procesov, pretože to sú obecne známe fakty. Čo už vie ale málokto je, že omega 3 majú schopnosť brániť katabolizmu svalovej hmoty u športovcov, čo bolo preukázané nejednou vedeckou štúdiou. Zároveň je nutné spomenúť, že v dnešnej stredoeurópskej strave je až alarmujúci pomer medzi omega 3 a omega 6 mastnými kyselinami. Zatiaľ čo ideálny pomer je 1:2, dnes dosahujeme skóre až 1:16, teda zvyšujeme riziko zápalových procesov v tele a rovnako riskujeme rôzne civilizačné ochorenia. Pokiaľ teda nejete niekoľkokrát týždenne rybu, určite suplementácia omega 3 bude prospešná.

Opti Omega 3

Vyskúšajte jednu z najpredávanejších omega 3. Prémiový rybí olej bez zápachu s príchuťou pomaranču s vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín. Absolútne nulový rybí zápach vďaka špeciálnej filtrácii! Chuť prírodného pomaranču.

Komplet ponuka Omega 3 >>>


MULTIVITAMÍN NA DOPLNENIE POTREBNÝCH NUTRIENTOV

V momente, kedy máte naozaj vyriešený jedálniček a zaujímate sa o príjem mikronutrientov zo stravy, nie je suplementácia extrémne nutná. To ale o svojom jedálničku môže povedať málokto a navyše je nepopierateľný fakt, že nároky športovcov na príjem mikronutrientov sú podstatne vyššie než u nešportovcov. Niektoré vitamíny je nevyhnutné dopĺňať. Spomenúť môžeme napríklad vitamín D3, ktorý je obzvlášť v zimných mesiacoch enormne deficitný, rovnako ako horčík, zinok či vitamíny B komplexu, ktoré športovcom pomáhajú s trávením i väčších porcií jedál. Pokiaľ teda hľadáte univerzálne riešenie, ktoré vyjde lacnejšie ako suplementácia kľúčových zložiek oddelene, určite môžem odporučiť napríklad NexGen, ktorý multivitamínom kraľuje už dlhé roky.

Komplet ponuka Multivitamínov >>>


HORČÍK A ZINOK AKO NAJVIAC DEFICITNÉ MIKRONUTRIENTY

Téma horčíku a zinku by vystačilo na samostatný článok, pretože ide o najviac deficitný minerál a najviac deficitný stopový prvok, ktoré športovci potrebujú vo zvýšenom množstve. Okrem multivitamínových doplnkov je teda ich užívanie prospešné i oddelene od všetkých ostatných látok. V tomto prípade je ale nutné zvoliť správnu formu horčíka. Nevyhadzujte peniaze za neúčinné oxidy, sírany či uhličitany. Z mojej vlastnej skúsenosti majú najväčší význam bisglycináty, pretože aminokyselina glycín preukázateľne zlepšuje zaspávanie, stav pečene a pomáha i predchádzať vzniku diabetu.

Prom-in 100% Magnesium Bisglycinate

100% magnesium bisglycinate obsahuje horčík vo forme vysoko využiteľného bisglycinátu horečnatého. Táto forma reprezentuje minerály v tzv. chelátových väzbách, ktoré sú elektricky neutrálne a lepšie sa dostávajú v nezmenenej podobe na miesto určenia v organizme.

Prom-in 100% Zinc Bisglycinate

100% Zinc bisglycinate obsahuje zinok vo vysoko využiteľnej chelátovej väzbe bisglycinátu zinečnatého. Ide o bisglycinát skladajúci sa z dvojmocných iontov zinku viazaného na dve molekuly glycínu.

Komplet ponuka Horčíku a zinku >>>

Pokiaľ tápete v tom, ako často a kedy je najlepšie vitamíny a minerály užívať, odpovede nájdete v tomto krátkom videu s Jirkou Vackem.

 

KREATÍN MONOHYDRÁT JE ZÁKLAD PRE NÁRAST SILY A HMOTY

V prípade, že upustíte od doplnkov prinášajúcich zdravotné benefity, prichádza nepochybne rada na kreatín. Ide o jeden z najpredávanejších doplnkov, ktorý disponuje tak širokým spektrom efektov, že by to stačilo na niekoľko samostatných článkov. Pre potreby športovca isto stačí spomenúť extrémny vplyv na nárast svalovej hmoty a lepšiu regeneráciu, čo dokazujú mnohé vedecké štúdie.

I keď na trhu existuje naozaj veľké množstvo rôznych samozvaných revolučných foriem, najlepšou voľnou sa zdá byť kreatín monohydrát, ktorý prešiel najviac vedeckými štúdiami a ktorý je paradoxne najlacnejší. Dôležité je klásť dôraz len na to, aby išlo o 100% monohydrát, ideálne s certifikátom kvality Creapure. V pomere ceny a kvality vychádza veľmi dobre napríklad kreatín od Reflexu.

Mohlo by Vás zaujímať:

Ako vybrať kvalitný spaľovač tukov? Vybrali sme najlepšie spaľovače tukov.

Spaľovače tukov sú obľúbeným doplnkom športovej výživy. Potrebujete pomôcť vybrať ten najlepší? Ukážeme vám tie najlepšie a dozviete sa tipy, ako maximálne podporiť ich účinok.

Anabolizéry: Top 10 nakopávačov! Ako vybrať správnu predtréningovku?

Nazýva sa to rôzne. Predtréningovka, nakopávače, anabolizéry alebo tiež N.O.čko. Zmes viacerých surovín, ktorých základnými kameňmi sú stimulanty ako taurín, kofeín či tyrozín. Ďalej arginín, kreatín, citrulín, ornitín a beta alanín.  Kvalitný Pre-Workout nie je iba “nakopávač”.

Sleduj nás i na sociálnych sieťach:

zdroj: Miroslav Dvořák