Môj účet
Prihlásiť sa
Menu

Omega 3

✅ Čo je draslík a aká je jeho funkcia v ľudskom tele?

Omega 3 (ω-3) je skupina nenasýtených mastných kyselín, ktorá sa v organizme podieľa na mnohých biologických procesoch. Najznámejšími zástupcami sú DHA (kyselina dokosahexaenová), EPA (kyselina eikosapentaénová) a ALA (kyselina alfalinolenová), u ktorých bol preukázaný pozitívny vplyv na zdravie. Omega 3 mastné kyseliny majú okrem iného priaznivý vplyv na srdcovo-cievny systém aj svalový a pohybový aparát.

✅ Pre koho sú omega 3 vhodné?

Omega 3 mastné kyseliny patria medzi esenciálne látky, ktoré si naše telo nedokáže vytvoriť samo a musí ich prijímať stravou alebo doplnkami stravy. Omega 3 radíme do skupiny dobrých tukov. Tie by v našom jedálničku mali prevažovať, pretože na rozdiel od tukov s prevahou nasýtených mastných kyselín (napr. živočíšne tuky, kokosový alebo palmový tuk) sú pre naše zdraviu prospešné. Omega 3 nájdete predovšetkým v:

 • rybách (losos, makrela, sleď, pstruh);
 • morských zvieratách (pancierovka krilová);
 • orechoch (vlašské orechy);
 • rastlinných olejoch (repkový, sójový).

Aby sme mali v jedálničku dostatok omega 3, mali by sme doň aspoň 2× týždenne zaradiť ryby aj ďalšie rastlinné zdroje. V Českej republike je pritom všeobecne príjem omega 3 z hľadiska prevencie často nedostatočný. Ich suplementácia formou doplnkov stravy je tak vhodná pre väčšinu z nás.

Účinky omega 3:

Náš organizmus potrebuje omega 3 mastné kyseliny pre mnoho základných biologických funkcií, vrátane vstrebávania vitamínov, dostatok tukov. Je ale dôležité, aby išlo o správne tuky, teda s prevanou nenasýtených mastných kyselín.

Vplyv omega 3 nenasýtených mastných kyselín na zdravie je predmetom skúmania už viac ako 100 rokov. Vedci sa pritom veľmi často zameriavajú na rolu omega 3 v prevencii srdcovo-cievnych ochorení. Opakovane tak preukázali súvislosť medzi nedostatkom týchto esenciálnych matných kyselina a ich rozvojom. Omega 3 nielenže znižujú viskozitu krvi a celkovo uľahčujú prietok krvi cievami, ale pomáhajú znižovať hladinu LDL (zlého) cholesterolu v krvi a zároveň pozitívne ovplyvňujú hladinu HDL (dobrého) cholesterolu v krvi. Zjednodušene je tak možné povedať, že pomáhajú regulovať hladinu tukov v krvi.

✅ Omega 3 sú tiež skvelým spôsobom, ako podporiť

 • imunitný systém;
 • kognitívne funkcie (pamäť a vybavovanie si);
 • pohybový aparát;
 • budovanie svalovej hmoty;
 • dobrý zrak;
 • má protizápalové účinky;
 • správny vývoj dieťaťa v čase tehotenstva.

Suplementácia omega 3 mastných kyselín je vhodná v rámci regenerácie po fyzickej záťaži, ktorá môže negatívne ovplyvniť imunitný systém. Väčšia náchylnosť k infekciám sa pritom objavuje jednu až deväť hodín bezprostredne po výkone.

Rozpoznať nedostatok omega 3 pritom nie je úplne jednoduché. Medzi možné prejavy patrí suchá koža, ale aj zvýšená únava, zmeny nálad alebo zhoršené sústredenie a pamäť.

✅ Ako omega 3 užívať?

Doplnky stravy obsahujúce omega 3 užívajte vždy spolu s jedlom, ideálne bohatým na tuky. Tie zvyšujú vstrebateľnosť a využiteľnosť omega 3 v organizme. Jedlo navyše môže zakryť pachuť rybiny a nepríjemný pocit v ústach, ktorý sa u niektorých doplnkov stravy môže objaviť.

Odporúčaný denný príjem omega 3 nie je stanovený. Všeobecne by sa ale mal pohybovať od 500 do 1 000 mg denne. Vždy sa doplnkov stravy sa riaďte pokynmi výrobcu.

✅ Na čo si dať pozor – omega 3 vs. omega 6

Omega 3 sú len jednou skupinou omega mastných kyselín. Nezabúdajme na omega 6. Hoci sú omega 6 pre naše zdravie nevyhnutné, majú jedno veľké ALE. Okrem iného aj preto, že kým omega 3 sú známe svojimi protizápalovými účinkami, omega 6 majú prozápalový účinok. To je síce dôležité napríklad v prípade hojenia rán, ale na druhej strane to môže podporovať chronický zápal. Veľmi dôležitá je vyvážená strava v pomere 2:1 až 3:1 v prospech omega 6 mastných kyselín. Bohužiaľ, v súčasnosti nie je zriedkavé, že omega 6 prevažujú, a to aj v pomere 16:1. Táto nerovnováha môže mať za následok poruchu glukózovej tolerancie, inzulínovú rezistenciu a zvýšenú glykémiu. To sú rizikové faktory cukrovky II. typu a obezity.

V našom e-shope nájdete prémiové výživové doplnky s vysokým obsahom omega 3 v tekutej forme aj v kapsulách. Najpredávanejšie tekuté omega 3 - prémiový islandský rybí olej s pomarančovou príchuťou, kde trojitá filtrácia oleja zabezpečuje nulový rybí zápach. Vďaka tekutej forme oleja predstavuje tento produkt vysoký príjem omega 3

Olej Nordbo Omega 3 predstavuje špičku z hľadiska čistoty, čerstvosti, udržateľného chovu rýb a ohľaduplnosti k životnému prostrediu. Zatiaľ čo priemyselným štandardom pre bežné oleje je výrobná lehota 6 až 12 mesiacov od ulovenia ryby, olej Nordbo sa plní do fliaš 3 až 4 hodiny po ulovení. Tento krok je veľmi dôležitý, pretože každá ryba sa po ulovení začne veľmi rýchlo rozkladať a oxidovať. Z tohto dôvodu je rýchle a šetrné spracovanie veľmi dôležité, najmä kvôli najvyššej kvalite a čistote, ale aj kvôli neuveriteľne čerstvej a neutrálnej chuti. Zatiaľ čo štandardne priemyselne spracované rybie oleje často pochádzajú z Južnej Ameriky (Peru alebo Čile) a strávia na ceste niekedy aj niekoľko mesiacov, olej Nordbo sa vyrába na udržateľnej rybej farme s certifikátom ASC, ktorá nie je vzdialená viac ako 50 km od miesta spracovania. Tým sa dosahuje minimálna emisná stopa CO2 a zároveň sa zachováva čerstvosť oleja a veľmi vysoký obsah prírodných mastných kyselín.

Purifikácia, teda čistenie alebo odstraňovanie akýchkoľvek nežiaducich kontaminantov, je dôležitým aspektom výživových doplnkov pri získavaní rybieho oleja, ktorý je prirodzeným zdrojom omega 3 nenasýtených mastných kyselín. Olej v doplnku stravy Prom-in Native Omega 3 sa nezískava hydrolýzou, esterifikáciou a následnou deesterifikáciou. Obsiahnuté triglyceridy sú tak v pôvodnej forme.

V našej ponuke nájdete aj Zinzino BalanceOil - veľmi kvalitnú zmes rybieho oleja, bohatú na omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA. Doplnená o vybraný extra panenský olivový olej s vysokým obsahom polyfenolov. Doplnok BalanceOil udržiava hladinu mastných kyselín EPA a DHA a správny pomer mastných kyselín Omega-6:3 v tele. Prispieva k normálnej činnosti mozgu, srdca a imunitného systému.

Zobraziť viac
Zobraziť menej
Zobraziť viac
Zobraziť menej
Filtry
Zobrazené 51 produktov
 • Značky
 • Príznaky
 • veľkosť balenia
 • príchuť
zobraziť ďalšie produkty
skryť ďalšie produkty
Upresniť filtre
Zoradiť podľa: