Môj účet
Prihlásiť sa
Menu

Chudnutie pre začiatočníkov. Čo je to kalorický deficit? A ako začať správne a udržateľne chudnúť?

Znižovanie hmotnosti sa zdá byť vedou, ale ak začnete pomaly od začiatku, môžete zhodiť kilá bez drastických diét.

Čo sa dozviete z tohto článku?​

✅ Čo je pri chudnutí najdôležitejšie?
✅ Čo je to kalorický deficit, kalorický prebytok a rovnováha?
✅ Ako zistím, koľko kalórií prijímam? Ako si vypočítam kalórie?
✅ Ako môžem sledovať svoj energetický výdaj? Ako zistím, či chudnem?
✅ Ako mám čo najdlhšie zotrvať na diéte?

Energetická bilancia zohráva dôležitú úlohu pri chudnutí

Základným predpokladom je, že každá potravina obsahuje živiny - bielkoviny, sacharidy a tuky. Každá z týchto živín obsahuje určité množstvo kalórií. Všetky vaše denné jedlá teda predstavujú príjem kalórií. Tak ako telo energiu prijíma, tak ju aj vydáva - každá činnosť vrátane spánku si vyžaduje určité množstvo kalórií. Súčet vašich denných aktivít, všetkých športových tréningov, pomalých prechádzok a domácich prác sa nazýva váš energetický výdaj. Keď spočítate príjem a výdaj energie, získate energetickú bilanciu, ktorá hrá najdôležitejšiu úlohu pri chudnutí alebo priberaní.

Kalorický deficit a kalorický prebytok

Môžu nastať tri rôzne situácie, v ktorých bude pomer vášho príjmu a výdaja energie takýto:

Kalorický nadbytok - ak zjete viac kalórií, ako spálite, dostanete sa do kalorického nadbytku. V rámci jedného dňa to príliš nevadí, pri dlhodobom nadbytku sa prebytočná energia ukladá ako tukové zásoby.

Stav rovnováhy - Keď sa príjem energie rovná jej výdaju, nestrácate ani nepribúdate na váhe. Je dôležité si uvedomiť, že tieto čísla nemusia byť úplne rovnaké, ale nesmie byť medzi nimi rozdiel stoviek kalórií. Ak v daný deň prijmete 2200 kcal a spálite "len" 2000 kcal, určite nepriberiete ani gram, najmä ak hneď na druhý deň budete mať opäť trochu iný pomer medzi týmito dvoma veličinami.

Kalorický deficit - ak spálite viac kalórií, ako prijmete, máte kalorický deficit, ktorý je predpokladom úspešného chudnutia. Ak chcete schudnúť, je absolútne nevyhnutné zostať v kalorickom deficite aspoň nejaký čas - čím dlhšie zostanete v kalorickom deficite, tým viac môžete, samozrejme, schudnúť.

Ako zistím, ako som na tom s príjmom kalórií?

Mnohí ľudia nemajú predstavu o tom, koľko kalórií spália a koľko ich prijmú, čo im veľmi sťažuje zostavenie akejkoľvek diéty. Značná časť ľudí to rieši tak, že sa snaží jesť čo najmenej. To im však veľmi sťažuje chudnutie a vydržia to len niekoľko dní, kým sa vrátia k normálu.

Dobrým spôsobom je stiahnuť si mobilnú aplikáciu, ktorá vám vypočíta počet kalórií po zadaní konkrétneho jedla. Skvelá je aplikácia Kalorickétabulky.cz, ktorá dokáže monitorovať aj príjem živín. Získate tak skvelý prehľad o svojom kalorickom príjme. Vďaka počítaniu kalórií a váženiu jedla budete mať veľkosť porcií v oku a za chvíľu budete vedieť, ako vyzerá 100 g ryže alebo 150 g kuracieho mäsa.

Ako kontrolovať výdavky? Tu je to trochu ťažšie a najlepšie je spoľahnúť sa na intuíciu. Keď z kalorických tabuliek uvidíte, že denne prijímate 2000 kcal, čoskoro na svojom tele spoznáte, či chudnete alebo nie. Nemeňte svoj jedálniček často, sledujte ho dva alebo tri týždne, či sa niečo stane, ak nie, budete musieť trochu znížiť množstvo kalórií, ak áno, môžete na tomto množstve potravín zostať aspoň nejaký čas. Pomôcť vám môžu aj "inteligentné" hodinky, ale tie sú len orientačné

Ako zostať na diéte čo najdlhšie?

Nájdite si veľmi dôležitý dôvod, ktorý vás bude motivovať k chudnutiu a nedovolí vám vzdať sa. Ak nie ste odhodlaní držať diétu, nemá ani zmysel sa do nej púšťať. Stanovte si plán, ktorého sa budete držať, a nájdite si v diéte koníček a zábavu. Vyberajte si potraviny, ktoré sú zároveň chutné, len tak si vytvoríte zdravé stravovacie návyky a diéta vás bude baviť. Rozhodne sa neriaďte číslom na váhe. Hmotnosť môže byť ovplyvnená množstvom vody v tele, objemom potravy v črevách a pomerom svalovej a tukovej hmoty. Lepšie je zmerať si obvod tela a pozrieť sa do zrkadla, prípadne porovnať aktuálne fotografie s fotografiami pred vážením.

Čo si odniesť z dnešného článku?

Ak chcete schudnúť, neexistuje iný spôsob ako kalorický deficit. Môžete ho dosiahnuť buď obmedzením množstva zjedeného jedla, alebo pridaním cvičenia, ale konkrétny plán je na vás. Keď si raz vytvoríte plán, držte sa ho, tešte sa aj z najmenšieho pokroku a hlavne, vydržte pri chudnutí nejaký čas, pretože podobne ako budovanie svalovej hmoty, aj chudnutie je maratón, nie šprint.


TOP 5 doplnkov výživy | Najlepšie doplnky výživy pre športovcov aj nešportovcov. Ktoré doplnky výživy sa oplatia?

Tréner Jirka Vacek vám predstaví najlepšie fitness doplnky pre športovcov, ale aj pre nešportujúcu časť populácie. Ide o nedostatkové vitamíny a minerály, ktoré nášmu telu chýbajú. Ako sa ich nedostatok prejavuje?


Doplnky stravy, ktoré vám môžu pomôcť schudnúť:

Proteín na chudnutie? Okrem kalorického deficitu sú pre chudnutie dôležité aj bielkoviny. Telo musí na ich spracovanie vynaložiť veľa energie a vďaka nim sa oveľa viac zasýtite. Navyše bielkoviny skvele chutia, takže si ich môžete dať vždy, keď na ne dostanete chuť. Proteíny na chudnutie sa zvyčajne nazývajú izoláty, pretože obsahujú veľa bielkovín a pritom sú bez tuku a cukru a zvyčajne aj bez laktózy.

BIOTECHUSA ISO WHEY ZERO

Najčistejší srvátkový izolát spracovaný metódou CFM (cross-flow micro filtered). Extrémne vysoká biologická hodnota a mimoriadne vysoká absorpčná schopnosť radia tento proteínový produkt medzi absolútnu špičku na trhu!

SMARTFUEL 100 % whey protein 

Ďalšou skvelou voľbou je srvátkový proteín Smartfuel. Tento proteín skvele chutí, dobre sa mieša a môže sa pochváliť označením najvyššej kvality bez zbytočných prísad. Srvátkový koncentrát je vhodný pre športovcov a na pravidelné dopĺňanie bielkovín. Podporuje regeneráciu, udržiavanie a budovanie svalovej hmoty.


Spaľovače tukov zrýchľujú metabolizmus a urýchľujú spaľovanie tukov, ale musíte na to dodržiavať určité pravidlá, ktoré sú opísané v článku vyššie. Ak si myslíte, že budete prehĺtať tabletky a pozerať pri tom televíziu, bohužiaľ to nefunguje:).

Naše odporúčania:

PROM-IN LEAN SOLUTION

Komplexný spaľovač je jedinečný svojím mimoriadne vysokým obsahom účinných látok - acetyl-L-karnitín HCl, extrakt zo zeleného čaju, L-tyrozín, kofeín, kajenské korenie a synefrín.

CZECH VIRUS THERMO VIRUS

Originálna kombinácia látok na podporu regulácie hmotnosti a metabolizmu tukov. Obsahuje 12 účinných látok (11 prírodného pôvodu + bezvodý kofeín) pre synergický účinok, t. j. takmer 1200 mg účinných látok v jednej dávke pre ideálny účinok, vrátane ForsLean® (s 10 % forskolínu) a ďalších štandardizovaných extraktov.

GRENADE THERMO DETONATOR

GRENADE je termogénny predtréningový stimulant. Je vhodný pre mužov aj ženy a rýchlo sa stáva nevyhnutným doplnkom pre fitness nadšencov na celom svete. Popularitu si získal u širokého spektra športovcov od bežných návštevníkov posilňovní až po profesionálnych športovcov.


Mohlo by vás zaujímať:

Rady na nafúknuté brucho. Príčiny, čo pomáha a ako sa ho zbaviť? 

Nafúknuté brucho môže znepríjemňovať každodenný život. Každý z nás už zažil nafúknuté brucho - ťažko stráviteľné jedlo, veľké porcie, prejedanie. Ak sa nadúvanie často opakuje, musíte začať hľadať príčinu.

Najlepšie cviky na brucho. Najúčinnejšie cviky na štíhle brucho.

Zaručené cviky na brucho, ktoré skutočne fungujú, sú zdanlivo obyčajné. Ak ich budete cvičiť správne a intenzívne, výsledky sa čoskoro dostavia.

Sledujte nás na sociálnych sieťach: