Môj účet
Prihlásiť sa
Menu

Magnesium, prečo ja tak dôležité a aká forma horčika je najlepšia?

Nerád hovorím o horčíku, že je najdôležitejším minerálom, pretože to budí dojem, že iný prvok v ľudskom tele tak dôležitý nie je - čo nie je pravda. Dlhodobo by nemal v ľudskom tele chýbať žiadny minerál.

Horčík však patrí k tým najdôležitejším najmä preto, že sa podieľa ako faktor na stovkách enzymatických reakcií a tiež preto, že ho má väčšina populácie nedostatok. Nároky na tento minerál sa zvyšujú viacerými faktormi, napr. životné prostredie, fyzické a psychické vyťaženie, stres, rôzne choroby, napríklad aj hlasná hudba a mnohé iné. V dnešnej dobe vám už povie každý športovec, že ​​berie horčík. Ak nie, časom začne (možno po tomto článku).

Prečo užívať horčík? Kvôli kŕčom? Iste, to vie skoro každý, že nedostatok horčíka spôsobuje kŕče. Aj vďaka kŕčom väčšinou začneme horčík dopĺňať, keďže sú nepríjemné a dajú nám jasne najavo, že je niečo zle. Nedostatok horčíka má však veľa ďalších prejavov, o ktorých väčšina z vás nevie.

Na horčíku sú totiž závislé svalové kontrakcie a relaxácie, neurologické funkcie, metabolizmus ATP, tvorba kostí a mnoho ďalšieho. Z toho vyplýva, že ďalšími prejavmi môžu byť napríklad depresie, bolesti hlavy, brnenie končatín, srdcová arytmia, nespavosť...

AKÝ JE ODPORÚČANÝ DENNÝ PRÍJEM?

V priemere  okolo 380mg. Ženy potrebujú horčíka menej,  muži naopak viac.  Ako všeobecné odporúčanie nám toto stačí. Veľa aktívnych jedincov alebo iných osôb vystavujúcich sa faktorom, ktoré zvyšujú nároky na horčík, bude potrebovať prijať tohto minerálu  omnoho viac. Z toho dôvodu to klasicky zjednoduším - DENNÝ PRÍJEM JE INDIVIDUÁLNY.

KDE NÁJDEME HORČÍK?

V bežnej strave, nie však v dostatočnom množstve. Samozrejme to záleží na type jedinca, aký je jeho jedálniček, kvalita potravín, atď. Keďže si čítate článok na fitness stránke, predpokladám, že ste nejakým spôsobom aktívny a teda vám rovno hovorím, že urobíte najlepšie, keď budete horčík dopĺňať formou suplementov .

HORČÍKA JE NA TRHU VEĽA, AKÝ SI MÁM VYBRAŤ?

Vyberajte formy, ktoré telo vstrebáva vo veľkom množstve. Najlepšie vstrebateľné sú chelátové formy a dobre vstrebateľné aj organické formy. Nekupujte anorganické formy horčíka, pretože sú pre telo minimálne využiteľné a môžu vyvolávať ťažkosti.

Vyhnite sa týmto formám:
 • hydroxid horečnatý
 • uhličitan horečnatý
 • Oxid horečnatý (veľmi často používaný)
 • síran horečnatý

Všetko to sú anorganické formy, ktoré nepoužívajte ako dopĺňanie horčíku. V iných krajinách sa používajú pre nejaké vedľajšie problémy (zápcha, pálenie záhy, zlé trávenie,…)

Najlepšie vstrebateľné formy:
 • Malát
 • Orotát
 • Bisglycinát
 • Citrát
 • Tauri
 • Treonát
 • Glukonát

Tieto formy majú navyše určité špecifické účinky. Všetky tieto formy by som odporučil užívať s B-komplexom, ktorý využitie horčíka podporuje.

KEDY UŽÍVAŤ HORČÍK?

Všeobecne najlepšie v neskorých hodinách večer alebo skoro ráno. Záleží to na forme horčíka, takže si to viac rozoberieme pri jednotlivých druhoch.


100% Magnesium Bisglycinate

Obsahuje horčík vo forme vysoko využiteľného bisglycinátu horečnatého. Táto forma reprezentuje minerály v chelátových väzbách. Výhodou minerálov je to, že sú elektricky neutrálne a lepšie sa dostávajú v nezmenenej podobe na miesto určenia v organizme. Táto inovovaná je navyše ochutená výhradne prírodným arómou a zo 100% sladená extraktom z rastliny stévia.


Magnesium Bisglycinate

Magnézium bisglycinate chelate buffered = patentovaná synergický kombinácia, ktorá z hľadiska vstrebateľnosti len ťažko hľadá konkurenciu! Základ tvorí pufrovaný chelát horčíka (pufrovaný bisglycinát horečnatý) v synergický kombinácii s kyselinou citrónovou a oxidom horečnatým. Všetko v perfektne vyváženom pomere.


 Magnesium Citrate

Jedna z najrozšírenejších a bežne dostupných, lepších, foriem horčíka. Jedná sa o vysoko vstrebateľnú formu magnézia, ale v prípade dlhodobejšieho užívanie môže byť riziková. Citrát je ťažký na žalúdok, môže narušovať imunitu a spôsobovať iné problémy.

Užívanie nie je problém, ale dával by som ho skôr v prípade núdze, krátkodobo a v menšom množstve. Dlhodobé užívanie čisto len citrátu rozhodne neodporúčam. Tento horčík užívajte najlepšie skoro ráno s jedlom v kombinácii s B-komplexom.


Magnesium Bisglycinate

Táto forma horčíka sa tiež pomerne rýchlo rozširuje. Je skvele vstrebateľná a má upokojujúci účinok. Osoby, čo ho užívajú, majú lepší spánok, lepšie zvládajú stresové situácie a sú celkovo pokojnejšie. Bohužiaľ je tu jedna nevýhoda. U niektorých osôb dokáže byť aj silne preháňajúci. Rozhodne nie je dobré to s týmto druhom horčíka preháňať. Užívajte najlepšie vo večerných hodinách pred spaním v kombinácii s B-komplexom.


Magnesium Malate

Keď sa ma pýtali, či ma nenapadá nejaký produkt, ktorý by nemal v sortimente chýbať, okamžite ma napadla táto forma horčíka, ktorá patrí vôbec k tým najlepším, ale v Česku nie je poriadne dostupná. Ja si ju musel objednávať zo zahraničia. Nie je to teda náhoda, že článok o horčíka vzniká v čase, keď prestavujú Malate na ich e-shopu.

Údajne nemá žiadne negatívne účinky. Malát je výborne vstrebateľný a cenovo dosť prijateľný. Vznikol zlúčením horčíka a kyseliny jablčnej. Má vysoko energizujúce účinky a podporuje funkciu pečene. Je ideálny pre športovcov, ale aj bežnú populáciu.

Vzhľadom k tomu, že je "nakopávač", tak ho berte hlavne ráno. Pre ešte lepšie vstrebávanie užívajte samozrejme s B-komplexom.


Ako dávkovať vitamíny a minerály. Ktoré na lačno a ktoré so jedle sa dozviete v tomto videu.

ZÁVER

Je veľa ďalších foriem, ale tieto mi prišlo najdôležitejšie spomenúť. Ako vidíte, formy horčíka môžu mať veľa ďalších účinkov, ako napríklad upokojenie, hnačka, zvýšenú energiu a mnoho ďalšieho. Formy je určite možné kombinovať. Ja osobne by som vybral hlavne malát. Ľahko dostupný citrát by som používal iba v prípade núdze a ostatné formy v prípade, že máte nejaké problémy, ktoré dokáže špecifická forma horčíka naprávať. Ako dávkovať vitamíny a minerály. Ktoré na lačno a ktoré so jedle sa dozviete v tomto videu.

Zdroj: Roman Grigar

Mohlo by vás zaujimat:

Najlepší zdroj bielkovín. Potraviny bohaté na bielkoviny. Je vhodný proteínový nápoj?

Každý by chcel univerzálny návod na to, ako si správne zostaviť jedálniček, aby v ňom mal dobrý pomer makroživín. Veľa ľudí ale zabúda na to, že každý som iný. Mrknite na nový článok, kde sa dozviete viac a hlavne vám prezradíme najlepšie zdroje bielkovín.

Ukážkový jedálniček pre ženu. Zdravý životný štýl bez drastických diét.

Zdravý životný štýl neznamená nejesť po 18. hodine, pchať do seba i cez nechuť každé dve hodiny jeden pokrm za druhým alebo vyradiť zo stravy všetky sacharidy.  Dokonca ani laktóza a lepok nie sú vašim nepriateľom, pokiaľ teda netrpíte intoleranciou.

Sledujte nás na sociálnych sieťach