Stravovanie detí nie je len o ich nasýtení prázdneho žalúdka. Pozrite sa na podcast alebo si prečítajte rozhovor. Výživový špecialista Petr Havlíček vysvetľuje, akú zásadnú úlohu hrá jedlo nielen pre správny vývoj a rast, ale aj pre zdravie v dospelosti a formovanie sebavedomia.
Nemali by. Dieťa je organizmus, ktorý rastie vyvíja sa a má oveľa vyššiu spotrebu ako dospelý človek. Deti chodia do školy, po škole majú domáce úlohy a často sa venujú mnohým aktivitám, ako sú mimoškolské krúžky a šport. Okrem toho dieťa má alebo by malo mať prirodzenú tendenciu oveľa viac sa hýbať.
Živšie deti často nemajú toľko času na jedlo, ako by sme chceli, pretože už potrebujú iné záujmy. Pre takéto deti nie je vôbec problém pripraviť raňajky, desiatu, obed, večeru a v prípade potreby aj kúsok ovocia ako druhú večeru. Občerstvenie jednoducho závisí od toho, aké sú aktívne. Ak sú celý deň doma alebo nešportujú a nehýbu sa, nie je potrebné dávať im veľké občerstvenie medzi jedlami, najmä ak to bude prekážať tomu hlavnému jedlu, o ktoré ide predovšetkým, kde máme vyvážené živiny, bielkoviny, tuky sacharidy. Svačiny jednoducho závisia od toho, ako je dieťa aktívne, dieťa je peciválne.
Som zásadne proti tomu, aby si dieťa mohlo robiť, čo chce. Dieťa potrebuje mať vo svojom živote stanovené pravidlá. To, že si stanovujem pravidlá aj v oblasti stravovania, je jeden z dosť dôležitých aspektov, pretože vzťah k jedlu a ku kultúre. Správne stravovanie sa musí budovať od útleho veku, pretože v tom neskoršom sa to robí zle, rovnako ako vzťah k pohybu. Vo chvíli, keď to rodič v dieťati nevybuduje, okráda ho o určitú časť jeho vývoja tým, že mu berie kus sebavedomia.
Určite nie. Ak má dieťa vyváženú stravu a mäso má aspoň trikrát do týždňa, je to v poriadku. Ani dospelý, ani dieťa nemusia mať mäso v strave každý deň. Ak by dieťa úplne odmietlo príjem mäsa, treba sledovať, či má dostatok vitamínu B12 a železa.
Ku všetkému treba pristupovať rozumne, či už ide o sladkosti alebo umelé sladidlá. Určite je v poriadku, ak dieťa raz za čas zje alebo vypije niečo s umelými sladidlami, ale tieto potraviny by nemali byť súčasťou pravidelného jedálnička. Jediným nekalorickým sladidlom, ktoré zrejme prirodzene moduluje črevný mikrobióm, je stévia. Pri športovej výžive, keď dieťa potrebuje doplniť bielkoviny, môžete dieťaťu do jedla pridať neochutený proteín alebo ho zmiešať s mliekom a banánom, ale môžete si vybrať aj proteíny, ktoré sú ochutené stéviou. V každom prípade nie je potrebné, aby si deti zbytočne zvykali na extra sladkú chuť.
Úplne prírodný proteínový suplement vyrobený z natívneho srvátkového proteínu. Na ochutenie sú použité prírodné suroviny. Vďaka použitiu kvalitných surovín sme dosiahli krémovú delikátnu chuť. Produkt je obohatený o probiotiká a enzýmy.
Deti majú rady sladkosti rovnako ako dospelí a nie je na tom nič zlé, pokiaľ to má svoje hranice. U nás doma žiadne sladkosti nekupujeme, pretože ich dostávajú od všetkých ostatných (návštev, starých mám, kamarátov atď.). Nevidím zmysel v striktnom zakazovaní a odmietaní, pretože to aj tak raz vybuchne. Podľa hesla: Najväčší krajec z nakrájaného chleba. Podľa mňa je to o tom, že to treba obmedziť a rozprávať sa s deťmi na túto tému, prečo im to nechceme dávať tak často.
Kto chce z dieťaťa vychovať kvalitného, zdravého a sebavedomého človeka, musí začať od seba. Osobný príklad je to najlepšie, čo môžem skutočne urobiť. Sme zodpovední za ich budúcnosť, pretože všetky tie vzorce do nich vkladáme od útleho veku.
Mohlo by vás zaujímať:
Počas prechodných mesiacov, cez zimu alebo ak sa dieťa začne pripájať ku kolektívu viacerých detí, je potrebné posilniť obranyschopnosť organizmu.
Radi by sme všetkým rodičom ušetrili veľa času stráveného hľadaním informácií a predstavili im najlepšie doplnky pre mladých športovcov.