Môj účet
Prihlásiť sa
Menu

Petr Havlíček o stravovaní detí | Ako ich viesť k zdravej strave a sebavedomiu. Koľko cukru denne?

Stravovanie detí nie je iba o uspokojení ich prázdneho žalúdka. Výživový špecialista Petr Havlíček, akú dôležitú úlohu hrá jedlo nielen v správnom vývoji a raste, ale ako aj jeho dospelý život a sebavedomie.

Platia rovnaké pravidlá výživy u detí ako u dospelých?

Nemala by. Dieťa je organizmus, ktorý sa vyvíja a má oveľa vyššiu spotrebu, ako dospelý jedinec. Deti chodia do školy, po škole majú domáce úlohy ak tomu často mnoho aktivít, ako sú záujmové krúžky a šport. Navyše dieťa má alebo malo mať prirodzenú tendenciu sa oveľa viac hýbať.

Je potrebné, aby dieťa desiačilo?

Živšie deti koľko na jedlo nemajú toľko času, chceli by sme, pretože už potrebujú ďalšie záujmy. U takýchto detí vôbec nie je problém, aby sme im pripravili raňajky, desiatu, obed, desiatu, večeru av prípade potreby aj kúsok ovocia, ako druhú večeru. Olovrant skrátka záleží na tom, ako veľmi sú aktívne. Pokiaľ sú celý deň doma alebo nešportujú a nehýbu sa, nie je potrebné im medzi jedlami dávať veľké desiaty, najmä ak by im to narušilo to, to hlavné jedlo, o ktoré primárne ide, kde máme jesť živiny, bielkoviny, tuky sacharidy. Olovrant skrátka záleží na tom, ako veľmi to dieťa je aktívne, dieťa peciválne.

"Zásadne som proti tomu, aby to dieťa si mohlo zažierať, kedy chce."

Dieťa vo svojom živote potrebuje mať nastavené pravidlá. Liberálna výchova, kedy sa dieťa necháva robiť čo si zaumieni, aby sa akože rozvinula jeho osobnosť, tak tvrdé dáta hovoria, že presne toto to vychová úplne nesevedomé dieťa, ktoré má ďaleko väčšiu tendenciu aj k vyššej chorobnosti. Naopak v rodinách klasických mierne konzervatívnych, kde fungujú dohodnuté pravidlá, tak vyrastajú oveľa sebavedomejšie a oveľa zdravšie deti. To že vytvorím aj pravidlá na to, ako sa stravujem považujem za jeden z pomerne dôležitých aspektov, pretože vzťah k jedlu ak nejakej kultúre. Správne jedenie je potrebné budovať od malička, pretože v tom neskoršom veku sa to robí zle, práve tak ako vzťah k pohybu. Vo chvíli, keď to rodič v dieťati nebuduje, okráda o určitú časť jeho vývoja berie mu kus sebavedomia.

Musí dieťa jesť každý deň mäso?

Rozhodne nie. V prípade, že má dieťa vyrovnaný jedálniček a mäso tam má 3 – 4 do týždňa, tak je to v poriadku. Ani dospelý človek ani dieťa nemusí mať v jedálničku každý deň mäso. Ak by dieťa úplne odmietalo príjem mäsa, treba strážiť, aby malo dostatok vitamínu B12 a železa.

Umelé sladidlá a malé deti

Umelé sladidlá sú pre deti nevhodné, takto sa k tomu vyjadrila aj Svetová zdravotnícka organizácia WHO. Rovnako ako sladkosti, ku ktorým by sme mali pristupovať s rozumom, je to rovnaké s umelými sladidlami. Určite nevadí pokiaľ dieťa raz za čas zje alebo vypije niečo, kde sú umelé sladidlá, ale tieto potraviny by nemali byť v pravidelnom jedálničku. Jediné nekalorické sladidlo, ktoré vyzerá, že prirodzene moduluje črevný mikróbiom, je stévia. V rámci športovej výživy, kedy dieťa potrebuje doplniť bielkoviny, môžete dieťaťu pridať neochutený proteín do jedla alebo zmiešať s mliekom a banánom, ale môžete zvoliť aj proteíny, ktoré sú ochutené stéviou. Každopádne nie je potrebné deti zbytočne privykať na extra sladkú chuť.

✅ Tip na proteíny sladené stéviou
 

MyoTec Royal Protein 2000 g

Špičkové zdroje bielkovín garantovaného pôvodu a čistoty. Obsah bielkovín sa pohybuje podľa príchute medzi až 80% bielkovín. Základom je vybraná zmes: nedenaturovaný srvátkový proteínový koncentrát a natívny mliečny proteínový koncentrát.

Perfect Sports Diesel 100% New Zealand Whey Isolate

Špičkový srvátkový proteínový izolát z Nového Zélandu s bielkovinou v tej najčistejšej možnej forme. Neobsahuje absolútne žiadne umelé ochucovadlá, žiadne umelé sladidlá aditíva. 26 - 27g bielkoviny najvyššej kvality v dávke (87 - 90% obsahu, podľa príchuti).

Prom-in CFM Clean 1000g

Úplne prírodný proteínový suplement vyrobený z natívneho srvátkového proteínu. Na ochutenie sú použité prírodné suroviny. Vďaka použitiu kvalitných surovín sme dosiahli krémovú delikátnu chuť. Produkt je obohatený o probiotiká a enzýmy.

Koľko sladkostí môže zjesť dieťa? Denná dávka cukru pre deti?

Deti majú rady sladké, rovnako ako dospelí, a nie je na tom nič zlé, pokiaľ to má svoje hranice. Doma žiadne sladkosti nekupujeme, pretože ich dostávajú od všetkých ostatných (návštevy, babičky, kamaráti atp.). Rozhodne ale nesúhlasím s odmeňovaním sladkosťami, pretože to buduje nezdravú slučku. Najlepšia je odmena nečakaná, kedy dieťaťu len tak ponúknete napríklad na výlete zmrzlinu. Nevidím zmysel v striktnom zakazovaní, odmietaní, pretože aj tak to raz buchne, podľa hesla odriekaného chleba, najväčší krajec. Za mňa je to o tom to obmedziť a baviť sa s deťmi na túto tému, prečo im to nechceme dávať tak často.

Záver:

Kto chce z dieťaťa vychovať kvalitného, zdravého, sebavedomého človeka musí začať sám pri sebe. Osobný príklad je to najlepšie, čo vlastne môžem urobiť. My sme zodpovední za ich budúcnosť, pretože všetky tie vzorce do nich vkladáme od mala.

Mohlo by vás zajímat:

Najlepšie vitamíny a minerály pre deti

Počas prechodných mesiacov, cez zimu alebo ak sa dieťa začne pripájať ku kolektívu viacerých detí, je potrebné posilniť obranyschopnosť organizmu.

Môžu deti proteín? Aké doplnky stravy pre deti.

Radi by sme všetkým rodičom ušetrili veľa času stráveného hľadaním informácií a predstavili im najlepšie doplnky pre mladých športovcov.

 

Sleduj nás: