Môj účet
Prihlásiť sa
Menu

Ashwagandha

✅ Čo je to Ashwagandha a ako funguje?

Nenechajte sa ovládať stresom. Ashwagandha, ktorú nájdete aj pod označením Withania somnifera, vitania snodarna alebo indický ženšen, pomáha chrániť organizmus pred negatívnymi účinkami príliš vysokej psychickej i fyzickej záťaže, posilňuje imunitný systém, zvyšuje fyzickú vytrvalosť a výkon a podporuje nárast svalovej hmoty. Tradične je v ajurvéde používaná aj pri úzkostiach, pri nerovnováhe hormónov štítnej žľazy, pre podporu plodnosti a ako prírodné afrodiziakum.

✅ Pre koho je ashwagandha vhodná?

Ashwagandha je vďaka svojmu pozitívnemu vplyvu na hladinu kortizolu vhodná pre všetkých, ktorí sú vystavení dlhodobému psychickému, fyzickému alebo emočnému stresu. Je prírodným spôsobom, ako zmierniť dopady vysokej fyzickej záťaže a ako podporiť regeneráciu organizmu a vitalitu. Jej účinky tak ocenia všetci športovci. Vďaka svojej schopnosti prispievať k rovnováhe hormonálneho systému (vrátane testosterónu a progesterónu) ďalej môže zmierňovať prejavy menopauzy.

 • Duševná nepohoda: Ashwagandha má povesť adaptogénu, čo znamená, že môže pomôcť telu lepšie sa vyrovnať so stresom a úzkosťou. Ľudia, ktorí sa cítia stresovaní alebo majú úzkostné pocity, môžu ashwagandhu využiť na podporu duševnej pohody.
 • Pre ľudí s problémami so spánkom: Niektoré štúdie naznačujú, že ashwagandha môže pomôcť zlepšiť kvalitu spánku a podporovať zdravý spánkový cyklus. To môže byť užitočné pre tých, ktorí trpia nespavosťou alebo majú problémy so spaním.
 • Športovci: Ashwagandha bola skúmaná pre svoj potenciálny vplyv na športový výkon. Niektoré štúdie naznačujú, že môže zlepšiť fyzickú výkonnosť a silu, čo môže byť pre športovcov zaujímavé.
 • Podpora energie: Ashwagandha môže pomôcť zvýšiť energiu a znížiť pocit únavy. Pre ľudí s chronickou únavou alebo slabou energiou môže byť užitočná.
 • Podpora vitality: Ashwagandha môže podporovať zdravé starnutie a pomôcť udržiavať vitalitu u starších dospelých.
 • Hormonálna optimalizácia u mužov: Niektoré štúdie naznačujú, že ashwagandha môže pomôcť zvýšiť hladiny testosterónu u mužov s nízkym testosterónom.
 • Pre ženy v období menopauzy: Ashwagandha môže pomôcť zmierniť niektoré príznaky spojené s menopauzou, ako je návaly tepla a nespavosť.

✅ Je ashwagandha vhodná pre každého?

Ak užívate lieky (najmä hormóny štítnej žľazy) alebo máte zdravotné ťažkosti (súvisiace so štítnou žľazou a zažívacie ťažkosti, vrátane vredov), konzultujte užívanie ashwagandhy so svojím lekárom. Doplnky stravy s ashwagandhou môžu u citlivých jedincov vyvolať zažívacie ťažkosti, prípadne svrbenie a vyrážky. V prípade uvedených príznakov prestaňte ashwagandhu užívať. Doplnky stravy s ashwagandhou nie sú určené pre deti a tehotné a dojčiace ženy.

✅ Účinky ashwagandhy

Ashwagandha patrí medzi adaptogény, teda byliny, ktoré môžu znižovať následky fyzického, psychického aj emocionálneho stresu a adaptovať organizmus na nové podmienky. Ashwagandha pomáha optimalizovať hladinu kortizolu, hormónu, ktorý sa vyplavuje v prípade stresu. Vďaka tomu zmierňuje jeho následky ako napríklad únavu, úzkosť, zlý spánok alebo zníženú vitalitu. Zvýšená hladina kortizolu pritom môže viesť okrem iného k hormonálnej nerovnováhe (vrátane testosterónu a progesterónu), rastu hladiny cukru v krvi a tým k zvýšenému ukladaniu tuku. Vďaka svojim účinkom na hladinu kortizolu pomáha ashwagandha tiež zmierniť príznaky menopauzy zahŕňajúce návaly tepla, výkyvy nálad a poruchy spánku.

 • Zvyšuje odolnosť proti psychickému stresu a nadmernej fyzickej záťaži.
 • Zvyšuje celkovú vitalitu a fyzickú vytrvalosť
 • Podporuje nárast svalovej hmoty
 • Prispieva k rovnováhe hormonálnych hladín
 • Posilňuje imunitu po prekonanej chorobe
 • Znižuje koncentráciu kortizolu (stresový hormón) a pomáha udržovať hladinu glukózy v krvi
 • Má upokojujúce účinky

Nezanedbateľné sú tiež antioxidačné účinky ashwagandhy chrániace organizmus pred nepriaznivými vplyvmi vonkajšieho prostredia a jej schopnosť podporiť rekonvalescenciu organizmu po prekonanej chorobe.

✅ Ako správne ashwagandhu užívať?

Odporúčané denné množstvo ashwagandhy nie je stanovené. Ashwagandhu môžete užívať kedykoľvek počas dňa, najlepšie s jedlom. Mnoho našich klientov volí skôr popoludňajšie alebo večerné hodiny, kedy sú jej upokojujúce účinky najviac žiaduce. Ashwagandha by sa mala užívať pravidelne každý deň. Možné je konzumovať ju formou 8-týždňovej kúry s následnou 8-týždňovou pauzou. Dĺžka užívania ale závisí od aktuálneho zdravotného stavu a potrieb. Vždy dodržujte odporúčania výrobcu.

Na našom e-shope nájdete doplnky stravy s vysokým obsahom aktívnych zložiek ashwagandhy vo forme kapsúl aj prášku. V ponuke máme okrem iného prípravky úplne z prírodných ingrediencií a spĺňajúce zásady vegán a gluten-free.

Zobraziť viac
Zobraziť menej
Zobraziť viac
Zobraziť menej
Filtry
Zobrazené 32 produktov
 • Značky
 • Príznaky
 • veľkosť balenia
zobraziť ďalšie produkty
skryť ďalšie produkty
Upresniť filtre
Zoradiť podľa: