Môj účet
Prihlásiť sa
Menu

Omega 3-6-9

✅ Čo je omega 3-6-9 a aký má vplyv na zdravie?

Omega 3 je skupina nenasýtených mastných kyselín, ktorá sa v organizme podieľa na mnohých biologických procesoch. Najznámejšími zástupcami sú DHA (kyselina dokosahexaenová), EPA (kyselina eikosapentaénová) a ALA (kyselina alfalinolenová), u ktorých bol preukázaný pozitívny vplyv na zdravie. Omega 3 mastné kyseliny majú okrem iného priaznivý vplyv na srdcovo-cievny systém aj svalový a pohybový aparát.

Omega-6 a omega-9 mastné kyseliny hrajú dôležitú úlohu ako stavebné kamene bunkových štruktúr a aktívne sa podieľajú na syntéze mnohých hormónov, vrátane neurotransmiterov, ktoré zaisťujú komunikáciu medzi nervovými bunkami mozgu. Tieto mastné kyseliny sú kľúčové pre optimalizáciu činnosti centrálnej nervovej sústavy a zlepšenie celkovej funkčnosti nervového systému. Navyše sú nevyhnutnou zložkou bunkových membrán, čo prispieva k posilneniu imunitného systému a podporuje správnu funkciu nervovej sústavy.

✅ PRE KOHO SÚ OMEGA 3 VHODNÉ?

Omega 3 mastné kyseliny patria medzi esenciálne látky, ktoré si naše telo nedokáže vytvoriť samo a musí ich prijímať stravou alebo doplnkami stravy. Omega 3 radíme do skupiny dobrých tukov. Tie by v našom jedálničku mali prevažovať, pretože na rozdiel od tukov s prevahou nasýtených mastných kyselín (napr. živočíšne tuky, kokosový alebo palmový tuk) sú pre naše zdraviu prospešné. Omega 3 nájdete predovšetkým v:

  • rybách (losos, makrela, sleď, pstruh);
  • morských zvieratách (pancierovka krilová);
  • orechoch (vlašské orechy);
  • rastlinných olejoch (repkový, sójový).

Aby sme mali v jedálničku dostatok omega 3, mali by sme doň aspoň 2× týždenne zaradiť ryby aj ďalšie rastlinné zdroje. V Českej republike je pritom všeobecne príjem omega 3 z hľadiska prevencie často nedostatočný. Ich suplementácia formou doplnkov stravy je tak vhodná pre väčšinu z nás.

Zobraziť viac
Zobraziť menej
Zobraziť viac
Zobraziť menej
Filtry
Zobrazené 8 produktov
  • Značky
  • Príznaky
  • veľkosť balenia
zobraziť ďalšie produkty
skryť ďalšie produkty
Upresniť filtre
Zoradiť podľa: